Forum Branżowe - 10.2020

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Element układanki

W październikowym numerze naszego miesięcznika gościmy Ryszarda Dykę – dyrektora zarządzającego MACO Polska. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety jest mowa o tym jak ważną częścią austriackiej firmy jest polski oddział. Co więcej – nasz gość ma swój istotny udział w tym rozwoju. To bowiem w jego domu ponad dwadzieścia lat temu zarejestrowana została spółka, a on sam zaczynał jako jej przedstawiciel handlowy. Dementuje jednak opowieść krążącą w branży jakoby pierwsze okucia sprzedawał z garażu. Przywołanie tego żartu zapowiada interesującą rozmowę, dlatego polecamy ją uwadze państwa.

 RAPORT, str. 15. Pierwsze półrocze w liczbach

Na początku tego roku, w lutym, kiedy jeszcze nikt nie spodziewał się gwałtownego rozprzestrzeniania się koronawirusa w tej części świata, produkcja budowlana była na poziomie zbliżonym do tej z lutego 2019 r. (-0,1 proc.). Już w marcu rozpoczęło się zamrażanie, a wartość produkcji budowlanej była o ponad 16 proc. mniejsza niż przed rokiem. We Włoszech oraz Francji, krajach najmocniej dotkniętych w owym czasie pandemią, spadki przekraczały 35 procent. Najbardziej jednak dotkliwie skutki lockdownu branża budowlana odczuła w kwietniu. A kolejne miesiące? Co się działo u naszych zachodnich sąsiadów? Mamy nadzieję, że państwa zaciekawiliśmy, więc z czystym sumieniem odsyłamy do artykułu Maksymiliana Mirosa.

OSŁONY, str. 22. Barwy natury

Wewnętrzne osłony okien chronią przed słońcem i dają poczucie prywatności. Pełnią też ważną rolę dekoracyjną. Przedstawiamy najważniejsze trendy osłonowe w roku 2020 oraz najmodniejsze wzory i kolory. Czy wiedzą państwo, co to jest styl japandi? Albo design biofilny? Jeśli nie – muszą nasz artykuł to po prostu lektura obowiązkowa.

SZYBY, str. 29. Czy szkło zdrożeje?

Za kilka miesięcy, w styczniu, wejdzie w życie nowe wymaganie dotyczące izolacyjności termicznej okien. Współczynnik Uw powinien wynosić maksimum 0,9 W/m2K. Czy zatem stolarka na polskim rynku znacząco się zmieni?

Artykuł, z którego pochodzi ten fragment, powstał na podstawie rozmów, jakie przeprowadziła Magdalena Rocka z przedstawicielami firm: Starglass, Termglas, Bojar, Glass-Product, AB-Glass i Vitroterm Murów. Jak wiadomo, są to dostawcy szyb zespolonych, a zatem kierunek rozmowy już Państwo znają. Warto poznać jej treść.

DRZWI TARASOWE, str. 32. PRZESUWNE OKUCIA

Zapewne dzisiaj można już przyjąć, iż duże, przesuwane drzwi na taras są standardem. Spośród możliwych do zastosowania konstrukcji na czoło wysuwają się dwie. To systemy PSK i HS. Można

powiedzieć, że spełniają marzenia „jednorodzinnych” o połączeniu domu z ogrodem. Oferują bowiem duże przeszklenia i łatwość otwierania ciężkich skrzydeł. Przyjrzyjmy się jak działają…

Oczywiście, nie możemy w tym miejscu streszczać artykułu. Zachęcamy do lektury te osoby, które mają wpływ na decyzje zakupowe klientów w salonach sprzedaży.

AKCESORIA, str. 37. Spójrz na klamkę

Prosta, surowa forma, kwadratowy szyld, czerń lub antracyt. Wystarczy wpisać hasło „klamka” w wyszukiwarkę internetową lub na portalu aukcyjnym, a naszym oczom z pewnością ukaże się gama wyrobów, które będą miały przynajmniej jedną z wymienionych wyżej cech. To odpowiedź rynku na oczekiwania klientów. Aby te oczekiwania spełnić, wytwórcy klamek tworzą nowe kolekcje, mieszają style, dodają materiały i powłoki. Sezonową karierę robi klamka antybakteryjna.

Ale o tym, co dokładnie dzieje się na tym niszowym rynku, muszą państwo przeczytać sami.

 PROFILE, str. 62. Kłopoty z plastikiem

Odpady wyrobów z plastiku już od co najmniej dwudziestu lat stanowią temat debat w Europie i Polsce. Produkcja PCW rośnie, zwiększa się także ilość śmieci, z którymi nie wiadomo, co robić. W branży recyklingowej niektórzy podają, że plastik można przetwarzać do siedmiu razy bez uszczerbku na jakości, inni mówią nawet o 20 cyklach. Problem jednak jest w tym, że dotyczy chodzi o obieg wyrobów, które najczęściej pochodzą z odpadów produkcyjnych. Powstają w fabrykach stolarki oraz wytłaczających profile. Jednak w wyniku dużej automatyzacji, odpadów tych jest coraz mniej. Natomiast ogromny potencjał pojawia się na rynku wymiany okien. Coraz częściej bowiem inwestorzy europejscy demontują stare okna. Firmy recyklingowe i producenci profili przygotowywali się do sytuacji, gdy rosnąć będzie ilość odpadów konsumenckich. Polegało to przede wszystkim na inwestycjach w wydajne linie technologiczne. Problem jest jednak natury prawnej. Otóż stare kształtowniki zawierają związki chemiczne – ołów i kadm, które obecnie nie są już dopuszczone do produkcji. Czyli trzeba głośno zadać pytanie oczywiste od wielu lat: co zrobić ze starymi oknami? Odpowiedź nie jest prosta, dlatego odsyłamy państwa do artykułu.

 I jak zwykle zapraszamy do lektury całego miesięcznika.

1