Forum Branżowe - 10.2019

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Szkło z energią

W październikowym numerze naszego miesięcznika gościmy Mariusza Kołodzieje, dyrektora sprzedaży szkła architektonicznego w firmie Pilkington IGP. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o historii szkła float, jego przemianach oraz o budowie polskiego przemysłu szklarskiego, w czym Pilkington jest niewątpliwym prekursorem. Warto w tym miejscu dodać, że nasz gość pracuje w tej firmie nieprzerwanie od 25 lat. Dalej, w odpowiedzi na kolejne pytania Roberta Klosa rozwija temat popytu na szkło, także to określane jako bezpieczne. A najważniejsza myśl wywiadu brzmi: „Postęp w dziedzinie technologii sprawił, że od szyb oczekujemy, by wspomagały zarządzanie energią budynku”.

 FORUM 100, str. 17. Być w głównym nurcie

Jesienne spotkania klubu Forum 100 w ramach Ogólnopolskiego Forum Stolarki wyrastają na najważniejszą imprezę branży stolarki w Polsce. Rozmowy w gronie już nie stu, jak na początku, ale kilkuset menedżerow tego segmentu rynku trafiają w sedno problemów, jakie stoją przed branżą.

Jakie to problemy? O tym w artykule, który polecamy uwadze państwa.

 INNOWACJE, str. 30. Wystawa pełna innowacji

Pierwsza Krajowa Wystawa Innowacji nie tylko przeszła do historii, ale też zapisała się na jej kartach. Po raz pierwszy polscy producenci stolarki postanowili na miejscu, w kraju, zaprezentować wyroby premierowe. Dotychczas odbywało się to na dużych, międzynarodowych targach. Prawdopodobnie z tego powodu wystawa innowacji cieszyła się tak dużym zainteresowaniem nie tylko branży, ale także architektów oraz inwestorów. A które z eksponatów przyciągnęły największą uwagę? Zachęcamy do czytania szczególnie te osoby, które do Nadarzyna nie mogły przyjechać.

Z WIZYTĄ, str. 30. Sukces budowany pod prąd

Jak budować sukces w biznesie? Wie to każdy przedsiębiorca. Trzeba znaleźć niszę. Adam Władyko, właściciel Białostockiej Fabryki Okien, znalazł ją dziesięć lat temu. Jego nisza to chodzenie pod prąd, nawet wtedy, kiedy inni mówią: człowieku, puknij się w głowę!

Nie będziemy w tym miejscu zdradzać sposobów na biznes pana Adama. Powiemy tylko, że ostatnio ma na oku Amerykę. Autorka artykułu Agnieszka Michalik tak to tłumaczy: „Podczas gdy krajowi producenci okupują Europę Zachodnią, on wyrusza na podbój Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył już pierwsze przyczółki”. Cały artykuł bez wątpienia zaciekawi naszych czytelników. Przeczytajcie!

FASADY str. 44. Praktyka czyni mistrza

Wraz ze skomplikowaniem funkcji fasad rośnie skala trudności. Fasady aktywne, inteligentne, zasilane energią elektryczną lub będące jej źrodłem to wyjątkowo wymagające ustroje budowlane pod względem projektowym i wykonawczym. Jednak zapotrzebowanie na nie będzie rosło, choć obecnie takie projekty realizowane są jednostkowo lub w niewielkiej skali. Na przeszkodzie stoją nie tylko koszty wykonania, ale również konieczność zrozumienia złożoności tematu, zwłaszcza roli instalacji elektrycznej odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie całości.

W artykule padają nazwy konkretnych rozwiązań; autorka objaśnia ich działanie; podaje przykładowe zapotrzebowanie na energię i wiele innych szczegółów. Słowem: lektura obowiązkowa nie tylko dla architektów.

 BEZPIECZEŃSTWO, str. 46. Automatyka bezpieczna

We współczesnych budynkach, wypełnionych urządzeniami elektrotechnicznymi, zwłaszcza napędami do drzwi i okien, zapewnienie bezpieczeństwa jest sprawą podstawową. Także w obiektach niepublicznych z urządzeń podwyższających komfort użytkowania mogą korzystać różni ludzie, także ci nieco zagubieni i niewyedukowani. Szczególnie narażeni na niespodzianki są osoby starsze, mniej sprawne, zaskakiwane nowymi technologiami, oraz dzieci, które jeszcze się nie nauczyły odpowiednich odruchów. Aby nowoczesny budynek był przyjazny i bezpieczny dla wszystkich, zarówno ustawodawcy, ustalający warunki techniczne, jak i konstruktorzy oraz producenci wyposażenia, starają się wyeliminować albo przynajmniej zredukować istniejące zagrożenia. A jest ich sporo i dobrze jest je sobie uświadamiać. Do czego szczerze zachęcamy.

 SZKŁO, str. 52. Stop hałasowi

O przeszkleniach dźwiękochłonnych w budynkach każdy z naszych czytelników wie sporo. Wiadomo także, że mają one szerokie zastosowanie również w inwestycjach drogowych. Oto spektakularny przykład. Otóż niedaleko naszej redakcji są akustyczne tunele o długości 1,2 km, które zostały wybudowane kilka lat temu na Trasie Toruńskiej w Warszawie. Wykonane ze stalowej konstrukcji wypełnionej szybami stanowią pierwszą taką inwestycję w Polsce. W najwęższym miejscu tunelu każda szosa ma szerokość 16 metrów, a w najszerszym 32 metry. Razem tunele są przykryte 60 tys. m2 szyb zespolonych i prawie 8 tys. m2 pełnych paneli przeciwdźwiękowych. Konstrukcja jest słupowo-ryglowa, a jej podstawowymi elementami są sześciometrowe płatwie. Typowy szklany panel ma wymiary 1,5 x 1 metr i leży na szerokich uszczelkach z EPDM. Szkło zewnętrzne, o grubości 6 mm i Rw 39 dB, ma nadruk w postaci niebieskich pasów, które chronią ptaki przed rozbiciem się o przeszklenie. Wewnątrz tuneli jest natomiast zamontowane laminowane szkło bezpieczne. W realizacji zamierzenia wzięły udział dobrze znane nam firmy. Konig Stahl dostarczył system profili Jansen, który został zmodyfikowany dla tej inwestycji. Elementy służą do zamocowania paneli akustycznych w postaci szyb zespolonych. Przeszklenia wyszły z huty Pilkingtona w Skierniewicach. Podwykonawcą tuneli był Metalplast Stolarka.

Mamy nadzieję, że ta ciekawostka zachęci państwa do przeczytania całego artykułu. I całej gazety – od deski do deski.

 Zapraszamy do lektury!

 

1