Forum Branżowe 10.2018
GOŚĆ NUMERU str. 2. Okna do domów
W październikowym numerze „Forum Branżowego” gościmy Pawła Kicuna, dyrektora zarządzającego w firmie Domel. Przedsiębiorstwo to jest oceniane jako najbardziej dynamicznie rozwijający się producent okien. W kontekście wywiadu jednak nie jest najważniejszy sam fakt, ale sposób osiągnięcia takiego sukcesu. Jak zwykle bowiem, dobry przykład może stać się podpowiedzią dla innych. I zwiastunem tego, że można
AUTOMATYKA str. 30. W sztucznej mgle
Temat automatyki w budynkach często przewija się w naszych rozważaniach. Propozycji i możliwości jest dużo. Dlatego każdy z inwestorów może wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiednie dla siebie. Staramy się przy tym opisywać nie tylko możliwości coraz lepiej znanych rozwiązań, ale też nowinki. Choćby takie, jak spersonalizowana wycieraczka, witająca domowników głosem lub napisem… Kto chce kupi, a – mamy nadzieję – z pewnością każdy chętnie pozna tego rodzaju produkty.
OKUCIA str. 38. Dołożyć, czy nie?
Kto po raz pierwszy buduje dom, na pewno popełni jakieś błędy. Nie na darmo mówi się, że właśnie ten jest budowany dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie. Jednak kto by miał na to czas… Podpowiadamy, że wiele uwagi należy poświęcić doborowi stolarki. Natomiast wśród decyzji, które bywa że chcielibyśmy zmienić, jest jej wyposażenie. Zazwyczaj chodzi przy tym głównie o podwyższenie odporności na włamanie. Na naszych łamach piszemy więc, co można zrobić, aby nie była konieczna wymiana okien, a koszt modernizacji nie zwalił z nóg.
WYPEŁNIENIA str. 44. Loftowo i industrialnie
Według naszego rozeznania wielu – szczególnie młodych – właścicieli domów czy mieszkań preferuje w aranżacji style nowoczesne, a wręcz pewien minimalizm. Może to być spojrzenie w kierunku Szwecji, ale też ostatnio nawiązanie do surowości wnętrz loftów. Jednym z przejawów jest wstawianie drzwi o wykończeniu imitującym surowy beton. Na marginesie: nie musi to być tylko imitacja, bo producenci oferują także prawdziwy materiał. Mało tego „betonowe” mogą być też drzwi wejściowe, ale i brama garażowa czy żaluzje zewnętrzne. Jak to możliwe? Czytelnicy mogą się tego dowiedzieć z naszego artykułu.
PROFILE str. 46. Niemal uniwersalne
Przyglądając się oknom, tym razem skupiliśmy uwagę na tych o ramach z profili aluminiowych. Ich oferta jest coraz bogatsza, a i popyt powoli wzrasta. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie są możliwości. Nas zainteresowały przede wszystkim profile ocieplane, służące do wykonywania okien zewnętrznych. Wiele należy do systemów pozwalających na konstruowanie również drzwi tarasowych oraz balkonów. Dla podparcia naszych teoretycznych rozważań przedstawiliśmy również kilka przykładów interesujących konstrukcji, wraz z podstawowymi parametrami profili.
AKCESORIA str. 48. Niewidoczny element?
W szybach zespolonych często montowane jest szkło funkcyjne. Jego zadania są różne i z pewnością spełniają liczne oczekiwania inwestorów. Taka (nie)zwykła szyba ma bardzo dużo zalet, ale wiążemy się z nią na lata. Niekiedy alternatywą może być zastosowanie folii okiennej. Również ona spełnia rozmaite zadania. Warto je poznać. I właśnie temu celowi ma służyć nasz artykuł.
FASADA str. 50. Fantazja ze światła
Szklane fasady oferują nie tylko efektowny wygląd, ale coraz częściej także dodatkowe możliwości. Jednym z wykorzystywanych chętnie przez projektantów rozwiązań jest korzystanie z rozmaitych instalacji świetlnych. Przy tym oświetlenie LED jest już dobrze znane czytelnikom „Forum”. Jednak na tym możliwości się nie kończą. Nie jest naszym zamiarem streszczanie w tym miejscu artykułu. Chcemy natomiast zachęcić do jego przeczytania.
RAMKA str. 54, Popularne i poszukiwane
Współczesne zespolenie nie może obyć się bez ramki międzyszybowej. To zaś, które jest kierowane na polski rynek wymaga, aby produkt ten miał szczególne cechy. Musi mianowicie podnosić izolacyjność szyby, która to właściwość jest przecież bardzo pożądana w chłodnym i zimnym klimacie. Tak więc ciepłe ramki stały się u nas standardem, a ich producenci cały czas prą naprzód. Oferują wyroby o coraz lepszych właściwościach. Czy jest granica tych możliwości? Z pewnością czas to pokaże, ale pewne kierunki możemy pokazać. I tak się stało w artykule, który polecamy państwa uwadze.
MASZYNY str. 58. Strefa bezpieczeństwa
Maszyna w zakładzie produkcyjnym nie tylko musi pomagać człowiekowi, ale też nie stanowić dla niego zagrożenia. Każda bowiem, najmniejsza nawet chwila nieuwagi może skutkować wypadkiem. Dlatego też oferowane są rozwiązania, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi urządzenia. Są one najróżniejsze, począwszy od ogrodzeń ze stalowej siatki, kończąc na automatach zatrzymujących maszynę. W prezentowanym artykule staramy się przybliżyć dostępne rozwiązania.
CHEMIA str. 62. Kłopot z nadmiarem
Mamy nadzieję, że ten artykuł zainteresuje również montażystów. Dostarcza bowiem sporą dawkę skondensowanej wiedzy na temat materiałów używanych podczas wstawiania okien. Nie tylko wymieniamy je, ale też z konieczności w skrócie podajemy istotne cechy każdej z grup produktów.
RECYKLING str. 66. Stare okno sprzedam
W każdym zakładzie obrabiającym profile czy produkującym okna powstają odpady. Oczywiście, organizacja produkcji zazwyczaj jest taka, aby było ich jak najmniej. Jednak te, których nie da się już wykorzystać muszą zostać poddane utylizacji. To samo zresztą dotyczy starych okien. Problem stwarzają wszystkie odpady, niezależnie od materiału, jednak te z PCW mogą być ponownie wykorzystane. Mało tego, skierowanie ich do recyklingu jest obowiązkiem „twórcy” odpadów. Niestety, niekiedy praktyka mija się z teorią… O tym właśnie traktuje artykuł, którego przeczytanie proponujemy.
TRANSPORT, str. 70. Zapakowane? To w drogę
Wyprodukowane okno ma jeszcze przed sobą długą niekiedy drogę, zanim znajdzie się w budynku, do którego jest przeznaczone. Podczas tej drogi w żadnym wypadku nie może ulec uszkodzeniu. Aby więc tak się nie stało, już w fabryce trzeba podjąć pewne kroki. Głównie chodzi o prawidłowe zapakowanie stolarki tak, aby by przez całą podróż była bezpieczna. Służą do tego odpowiednie urządzenia; także te do pakowania. Oraz stojaki transportowe oferowane w kilku rodzajach. Pozostaje jeszcze bezpieczne umocowanie delikatnego towaru w ładowni pojazdu. Niby wszystko jest łatwe i jasne, ale warto spojrzeć na temat całościowo. Pomagamy w tym naszym czytelnikom, publikując artykuł na ten temat.
Życzymy owocnej lektury!