Forum Branżowe - 09.2024

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę
wrzesień Forum Branżowe

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Firma do zadań specjalnych

W wydaniu wrześniowym gościmy firmę wykonawczą Opal z Grodziska Wielkopolskiego. Firma istnieje na rynku od 33 lat. Mimo różnych okresów lepszej i gorszej koniunktury radzi sobie bardzo dobrze. Co więcej, zajmuje się w głównej mierze trudnymi, nietypowymi projektami, unikając realizacji standardowych, takich jak osiedla mieszkaniowe. Ma na swoim koncie budowę większości lotnisk i dworców kolejowych w Polsce, a także tak rozpoznawalne obiekty, jak Sala Ziemi w Poznaniu czy katowicki Spodek. Jej właściciel, Wacław Olejniczak, zdradza nam tajemnicę swojego sukcesu, a synowie Maciej i Tomasz opowiadają o zbliżającej się sukcesji.

RYNEK, str. 14. Czy import stolarki spoza UE zagraża polskim producentom?

W ostatnich latach na rynkach Unii Europejskiej można zaobserwować rosnącą aktywność producentów z krajów, takich jak Ukraina, Turcja, Chiny czy państwa bałkańskie. Zjawisko to budzi pytania, szczególnie w kontekście możliwego zalewu produktów, które mogą konkurować z wyrobami europejskimi głównie ceną. Dla europejskich konsumentów oznacza to większy wybór, jednak dla wytwórców może stanowić wyzwanie, które wymaga przemyślanej strategii. Problemowi przyjrzała się Anna Domańska.

OKNA I DRZWI, str. 20. Moc ze słońca

Każde okno uchylne czy rozwierano-uchylne oraz dachowe można wyposażyć w napęd. W niektórych tradycyjne zasilanie można zastąpić energią ze słońca. Są również szyby fotowoltaiczne pozwalające produkować prąd, inne rozwiązania (takie jak perowskitowe ogniwa słoneczne) są na razie w fazie testów. Jak to wszystko działa, wyjaśnia Anna Grocholska.

OSŁONY I BRAMY, str. 28. Osłony ukryte w zespoleniu

Żaluzje są najpopularniejszymi osłonami wewnętrznymi wybieranymi przez klientów. Mają jednak pewną wadę – szybko się brudzą i kurzą. Dlatego producenci zespoleń szybowych wymyślili kilkanaście lat temu żaluzje ukryte w zespoleniu międzyszybowym. Hanna Czerska sprawdziła, czy dziś cieszą się one popularnością.

KOMPONENTY, str. 34. Nowoczesne profile drewniane

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii współczesna stolarka jest coraz bardziej zaawansowana i dopasowana do obecnych wymagań budownictwa. W produkcji okien drewnianych metody wytwarzania zmieniały się na przestrzeni lat. Postęp, jaki się dokonał, wpłynął w szerokim zakresie na standardy wykonawstwa. Jest to bardzo nowoczesny proces, któremu towarzyszą zaawansowane technologie. Więcej na ten temat w tekście Anny Domańskiej.

KOMPONENTY, str. 36. Co może folia?

Folie naklejane na szkło zyskują na popularności nie tylko ze względu na mnogość zastosowań, ale także z uwagi na cenę i możliwość kilkukrotnego użycia. Dzięki nim można zmieniać właściwości szyby w zależności od potrzeb. Które produkty cieszą się największą popularnością wśród inwestorów? – sprawdziła Katarzyna Cieńska.

KOMPONENTY, str. 40. Automatyka do drzwi tarasowych

Coraz większe znaczenie w projektowaniu nowoczesnych domów zyskują tarasy oraz duże przeszklenia. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane systemy automatyki do drzwi tarasowych, które łączą wygodę użytkowania z bezpieczeństwem. Więcej na ich temat pisze Joanna Bajkiewicz.

VADMECUM STOLARKI, str. 52. Maszyny i narzędzia

Dziś polski rynek okien, drzwi, fasad i akcesoriów do stolarki nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne. Jesteśmy liderami w Europie w przypadku fabrykacji produktów o wysokiej jakości, a to m.in. dzięki odważnym inwestycjom w cyfryzację i automatyzację procesów wytworzenia. Takie decyzje są poniekąd wynikiem wymogów, jakie stawia konkurencja na rynkach nie tylko europejskich, ale i globalnych, cyfryzacja jest więc zazwyczaj numerem jeden, jeśli chodzi o cele przedsiębiorstw z polskiej branży okiennej. Więcej o automatyzacji w branży okienno-drzwiowej oraz maszynach używanych w fabrykach dowiedzą się Państwo z naszego vademecum.

Zobacz także