Forum Branżowe - 09.2021

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Zmierzch drewna? Nigdy!

We wrześniu gościmy na okładce Gernota Kammerhofera, dyrektorem zarządzającym firmy Sokółka Okna i Drzwi. Co Austriak ma do powiedzenia na temat polskiego rynku stolarki? „Dla mnie rynek polski i austriacki są bardzo do siebie podobne. Ich rozwój jest zbliżo­ny, oba bardzo się różnią od rynku włoskie­go, skandynawskiego, a nawet niemieckie­go. W Polsce macie bardzo silny przemysł drzewny z długą tradycją, ale musicie moc­niej wykorzystywać ten materiał w stolar­ce. Ponadto wasz rynek to również wiele doświadczonych firm montażowych”. Zapraszamy do lektury całego wywiadu, w którym Gernot Kammerhofer zdradza m.in., dlaczego wierzy w przewagę okien drewnianych nad aluminiowymi.

SONDA, str. 12. Mądrzy przed szkodą

We wszystkich mediach słyszy się o nadchodzącej kolejnej fali pandemii. Specjaliści nie wiedzą tylko, kiedy to nastąpi: pod koniec września, w październiku, a może w listopadzie. Nie ma wątpliwości jedynie co do faktu, że należy się do tego czasu przygotować. Postanowiliśmy zatem zapytać naszych czytelników, jak sobie z tym poradzili.

OSŁONY I BRAMY, str. 20. Bramy przeciwpożarowe

Bramami przeciwpożarowymi nazywane są otworowe wyroby budowlane z grupy urządzeń przeciwpożarowych, które w przypadku wybuchu pożaru samoczynnie zamykają otwory o dużych powierzchniach, usytuowane w ścianach o określonej odporności ogniowej. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwego bezpieczeństwa pożarowego w budynkach, poprzez oddzielenie strefy zajętej ogniem od strefy bezpiecznej. Z racji spełnianej funkcji bramy przeciwpożarowe podlegają obligatoryjnym przepisom z zakresu bezpieczeństwa. Jakie wymagania powinny spełniać?

FASADY, str. 24. Niezwykłe właściwości szkła

Szklane fasady przyciągają uwagę. Często zachwycają formą, potwierdzającą nie tylko zdolności projektanta, ale też niezwykłe możliwości materiału. A ten powinien być mocny, zapewniać bezpieczeństwo, ograniczać straty ciepła itd. Jakie jeszcze właściwości może mieć szkło stosowane do budowy fasad? Sprawdziła to Hanna Czerska.

KOMPONENTY, str. 34. Okna po nowemu

Nowe wymagania techniczne dotyczące współczynnika termicznego okien obowiązują od stycznia tego roku. Czy te zasady wpłynęły na rynek okien, a szczególnie na branżę szyb zespolonych? Sprawie przyjrzała się Magdalena Rocka.

DOM AKTYWNY, str. 36. Technologia w służbie człowiekowi

Chociaż inteligentne budownictwo zdaje się mieć same plusy, to jednak technolo­gia ta dopiero raczkuje. Powodem nie jest brak zainteresowania czy popytu, lecz od­powiednich środków finansowych. Budy­nek inteligentny wymaga naprawdę du­żych nakładów inwestycyjnych, dlatego póki co technologia ta jest zarezerwowa­na przede wszystkim dla największych obiektów funkcyjnych, takich jak szpita­le, lotniska czy dworce kolejowe. Ale po­mału pojawiają się też w pełni inteligent­ne biurowce. Jak wyglądają i funkcjonują? Zapraszamy do lektury tekstu „Intelligente Gebäude fühlen, hören, denken und reagieren” w opracowaniu Izabeli Kolimagi.

MONTAŻ, s. 40. Ile zarabia monter stolarki?

W naszym serwisie informowaliśmy o blisko 5-procentowym wzroście cen montażu stolarki od początku roku. Zwyżka cen materiałów i montażu stolarki nie do końca przekłada się na stawki monterów. Jednak coś się zaczyna na rynku zmieniać, bo – jak przyznają w rozmowach dilerzy – oczekiwania finansowe pracowników rosną. Jak to się ma do ofert firm monterskich, statystyk, ale przede wszystkim opinii samych wykonawców? O tym przeczytają Państwo w tekście Małgorzaty Hnat.

ZARZĄDZANIE, str. 48. Biznes musi być eko

Z perspektywy przedsiębiorstwa działania proekologiczne na szeroką skalę to ogromne koszty, które być może się nie zwrócą. Czy proekologia nie stoi w sprzeczności z prowadzeniem biznesu? Z firmami, którym przyszłość naszej planety nie jest obojętna, rozmawia Paweł Gregorczyk.

VADEMECUM, str. 52. Maszyny

Czy 2022 rok będzie obfitował w nowe rozwiązania, jeśli chodzi o maszyny do produkcji stolarki okienno-drzwiowej? Jak przebiega automatyzacja produkcji w polskich fabrykach? Czy produkcję okien i drzwi można jeszcze bardziej zoptymalizować? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w naszym vademecum.