Forum Branżowe 09.2018
GOŚĆ NUMERU str. 2. Kreujemy rynek europejski
Na łamach wrześniowego wydania „Forum Branżowego” wypowiada się Marcin Szewczuk, szef marketingu firmy Aluplast. Nasz gość jest jednocześnie członkiem Rady Programowej Związku POiD. Dlatego też – z racji pełnienia tych dwóch funkcji – problemy branży stolarki widzi szerzej. Jednak głównym tematem rozmowy jest eksport – ważny dla zdecydowanej większości producentów. Nie streścimy w tym miejscu całego wywiadu, ale naprawdę warto go przeczytać.
DRZWI str. 40. Pasywne? To nie problem
Drzwi, których konstrukcja opiera się na profilach aluminiowych, nie są żadną nowością. Od lat też wiadomo, że istnieją rozwiązania o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Czy jednak oznacza to także spełnianie standardu pasywności? Okazuje się, że tak. Przy tym oferta producentów systemów oraz samych drzwi jest duża i systematycznie rośnie. Mało tego, są wśród wyrobów także takie konstrukcje, którym placówki badawcze przyznały certyfikaty komponentów do budynków pasywnych.
BRAMY str. 44. Nie do podważenia?
Brama garażowa jest jednym z tych miejsc, przez które włamywacz może się dostać do wnętrza domu. Zatem również w tych konstrukcjach, podobnie jak w oknach i drzwiach, montuje się elementy i zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Nie zmniejszają one oczywiście funkcjonalności samej bramy, a mają wspomniane, korzystne cechy.
MONTAŻ str. 46. Segment od wewnątrz
W polskich garażach najbardziej popularne są bramy segmentowe. Są praktyczne, bo zajmują mało miejsca wewnątrz, a podczas podnoszenia nie wystają poza obrys budynku. Są też efektowne i oferowane w najróżniejszych kolorach i wzorach. Brama segmentowa nie będzie jednak cieszyła inwestora, jeśli podczas jej montażu zostaną popełnione błędy. Dlatego w najnowszym wydaniu naszego miesięcznika publikujemy artykuł, a którym opisano najważniejsze etapy instalacji i jej newralgiczne monety. Mamy nadzieję, że z tego miniporadnika najbardziej skorzystają wykonawcy.
FOLIE str. 49. Okno wielozadaniowe
Folie okienne mają różne zadania. Mogą wzmacniać odporność szyby zespolonej na stłuczenie, ale też np. chronić przed nadmiernym gorącem. I właśnie ta cecha jest dziś najbardziej poszukiwana przez klientów. Przy tym wydaje się, że największe powodzenie mają szyby z foliami chroniącymi wnętrza przed przegrzaniem. Chcąc jednak mieć pełniejszy ogląd sytuacji, spytaliśmy przedstawicieli firm, jakiego rodzaju produkty są najpopularniejsze. Rezultat tych rozmów stanowi istotę polecanego artykułu.
AUTOMATYKA str. 54. Naprawa na odległość
Nowe technologie nie są niczym szczególnym, jeśli chodzi o ich obecność w naszym życiu. Jesteśmy przyzwyczajeni, że producenci udoskonalają swoje wyroby. Ale przecież rozmaite rozwiązania są wprowadzane także w zakładach produkcyjnych po to, aby lepiej pracowały maszyny. Kupienie urządzenia to jednak nie wszystko. Trzeba je utrzymywać w dobrym stanie. I to właśnie jest nowością w ofercie firm – serwis urządzeń na odległość.
AUTOMATYKA str. 52. Bramka na smartfonie
Inteligentny dom czy smart home to pojęcia coraz lepiej znane. Mało tego, wiążą się z nimi rozwiązania poszukiwane nie tylko przez młodych właścicieli domów czy mieszkań. Przy tym w system usprawniający działanie urządzeń, zwiększający bezpieczeństwo i wręcz troszczący się o lokatorów włączyć można niemal dowolne produkty. Mało tego, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że z takich rozwiązań korzystamy od dawna; jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Chodzi np. o zdalne otwieranie garażu czy sterowanie roletami. A można znacznie więcej. O tym piszemy na naszych łamach.
OKUCIA str. 58. Do zadań specjalnych
Drzwi obiektowe są szczególne, jeśli chodzi o stawiane im wymagania. Muszą być odporne nie tylko na przypadkowe uszkodzenie, ale też na nieuwagę użytkowników czy wręcz wandalizm. Przy tym, jako element budowlany, powinny być oczywiście produkowane z uwzględnieniem obowiązujących norm. I właśnie zawarte w tych dokumentach wymagania przybliżamy naszym czytelnikom w omawianym artykule. Taka ściągawka z przepisów z pewnością się przyda!
SZKŁO str. 60. Druk czy powłoka?
Czy przechodnie, widząc piękną, szklaną elewację, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób jest ozdobiona? Z pewnością nie. Tymczasem jeśli chodzi o szklane fasady, możliwości jest kilka. Począwszy od nakładania emalii, poprzez rozmaite wydruki, aż po rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie. Do nich należy choćby szkło LCD. Zainteresowanym, którzy chcieliby dowiedzieć się na te tematy nieco więcej, proponujemy lekturę naszego artykułu.
SZYBY, str. 62. Ramka, jaka jest…
Ramka dystansowa jest niezbędna w każdym oknie, w którym znajduje się szyba zespolona. W najprostszym podziale znajdziemy ramki zimne i ciepłe. Przy tym bardzo wielu zwolenników mają te drugie. Często jednak zapominają oni, że inne wyroby też mają swoje miejsce na rynku i wcale nie są gorsze. Dlatego zajęliśmy się wszystkimi ramkami, opisaliśmy właściwości każdego rodzaju i wskazaliśmy, gdzie są szczególnie przydatne. Powstał w ten sposób skondensowany przewodnik o ramkach międzyszybowych.
PROFILE str. 64. Nieugięte, czyli jakie
Okna wyprodukowane na profilach z PCW są najpopularniejsze. Przy tym wykonuje się z nich także drzwi tarasowe i inne przeszklenia o powierzchni nawet bardzo dużej. Skrzydła zatem są ciężkie, a wszystkie ramy narażone na odkształcenia. Dlaczego się nie wyginają? Tajemnica tkwi w wypełnieniu komór, a dokładnie we wzmocnieniach. Producenci okien stosują kilka ich rodzajów. O tym, jakie są i czy mogą spełniać inne zadania niż tylko poprawianie statyki stolarki, piszemy w prezentowanym artykule.
MASZYNY str. 66. Serwis od ręki
Na czym polega zdalne serwisowanie maszyn do produkcji stolarki? Czasem serwisant w ogóle nie musi przyjechać do klienta, a często, gdy pojawia się u niego wie już, co trzeba naprawić. W naszym artykule przyglądamy się takim usługom od kuchni. Oznacza to, że wskazujemy, czym zajmują się firmy serwisujące maszyny. Porozmawialiśmy też z producentami tych urządzeń, by dowiedzieć się, jakie mają ekipy i zakres oferty,
AKCESORIA str. 74. Miejsce na kwiatek
Czy parapet zawsze musi być zamontowany? Czy potrzebne są oba: zewnętrzny i wewnętrzny? Takie decyzje musi podjąć inwestor, ale warto, żeby wiedział, jakie ma możliwości. Opisujemy zatem, z jakich materiałów wykonuje się parapety, i jakie są ich cechy.
Zapraszamy do lektury!