GOŚĆ NUMERU str. 2. Produkcja spersonalizowana
Gościem najnowszego „Forum Branżowego” jest Łukasz Luto, dyrektor zarządzający Porta KMI Poland. W rozmowie porusza on przede wszystkim temat rozwoju ekonomicznego firmy. Wskazuje też w tym kontekście na bardzo duże znaczenie zwiększenia możliwości produkcji drzwi stalowych. Szczególnie interesujący jest wątek poświęcony nowej strategii o nazwie Industry 4.0, którą właśnie wprowadza Porta w zakładzie w Ełku. O tym, na czym ona polega i jakie możliwości przyniesie przedsiębiorstwu, dowiedzą się czytelnicy z lektury wywiadu.
OKNA str. 26. Otwarte okna pasywne
Dyskusje na temat opłacalności budowania domów w standardzie pasywnym cały czas trwają i nic nie wskazuje na to, aby miały się szybko zakończyć. W każdym razie nie w Polsce. Nie zmienia to faktu, że komponenty do takich domów są coraz bardziej poszukiwane; także okna. Oferta stolarki jest bardzo bogata, a jej producenci prześcigają się poszukiwaniu rozwiązań pozwalających jak najbardziej zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła. Gwarancję parametrów ciepłochronności dają odpowiednie certyfikaty dla wyrobów pasywnych. I właśnie o oknach opatrzonych takim dokumentem piszemy w artykule.
BRAMY str. 30. Powietrze do wymiany
Wentylacja garażu jest poważnym tematem, chodzi bowiem o bezpieczeństwo jego użytkowania. I to bezpieczeństwo związane ze zdrowiem, a nawet życiem właścicieli pojazdów. Dlatego, aby nie dopuścić do nadmiernego gromadzenia się spalin w tym pomieszczeniu, producenci bram garażowych oferują je z elementami służącymi do wymiany powietrza. Zależnie od potrzeb i wielkości pomieszczenia mogą to być jedynie kratki wentylacyjne lub całe ażurowe panele. Warto dodać, że kwestię wymiany powietrza w garażach regulują odpowiednie przepisy i właśnie na nie powołuje się autor artykułu. Opisuje również, jakie wyroby są w ofercie producentów bram i jak je wybierać.
OKUCIA str. 34. Prestiż dla okuć
Biurowce klasy A to luksus i elegancja. Jednak nie jest łatwo osiągnąć taki standard. Zarówno bowiem projektant, jak i inwestor muszą dołożyć starań, aby budynek spełnił stawiane mu wymagania. Chodzi przy tym nie tylko o prestiżową lokalizację, wygodne windy, czy możliwości aranżacji przestrzeni. Ważne są także instalacje, stolarka i komponenty służące do jej wytworzenia. W tym okucia. Jednak, choć mogłoby się wydawać, że jest się czym pochwalić, to trudno znaleźć producentów tych elementów, którzy na swoich stronach internetowych zamieszczają informacje o odpowiednich realizacjach. Dlatego dla naszych czytelników wyszukaliśmy kilka interesujących obiektów. W artykule wskazujemy m.in., jakie okucia i jakich marek znalazły w nich zastosowanie.
FASADY str. 38. Kakadu na fasadzie
Kakadu. Sympatyczne papugi, które jednak mogą przyprawić o ból głowy właścicieli budynków. Oczywiście, nie w Polsce, tylko tam, gdzie ptaki te powszechnie występują. Temat jest jednak szerszy i wskazuje na istnienie problemu, jakim jest utrzymanie elewacji budynków w należytym stanie. I to zarówno technicznym, jak też estetycznym. Największe kłopoty sprawiają budynki wysokościowe z ogromnymi płaszczyznami ścian zewnętrznych. W jaki sposób poddawać przeglądom i konserwacji tak wielkie pionowe powierzchnie? Czy ta kwestia jest w jakikolwiek sposób unormowana? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
RYNEK str. 40. Dotacje na rozwój
Pieniądze i jeszcze raz pieniądze. To od nich zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a także jego rozwój. O ile jednak kwoty przeznaczone na działanie firmy powinny być wypracowane ze sprzedaży wyrobów, o tyle te na rozwój można pozyskać m.in. z rozmaitych dotacji. W dużej mierze są to fundusze pochodzące z Unii Europejskiej. Dostępne są od wielu już lat, jednak nie wszyscy właściciele firm, szczególnie tych nienależących do rekinów rynku, potrafią z nich skorzystać. To właśnie im podpowiadamy, gdzie należy szukać dotacji na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
MASZYNY str. 44. Obróbka na miarę
Rozwoju technologicznego się nie zatrzyma i zresztą nie ma takiej potrzeby. Przeciwnie, im więcej zrobią za człowieka precyzyjne maszyny, tym lepsza jakość wyrobów i ich powtarzalność. Obecnie w zakładach produkujących stolarkę budowlaną powszechnie korzysta się z centrów obróbczych, czyli CNC. To duże i bardzo skomplikowane obrabiarki, sterowane numerycznie i zarządzane przez programy komputerowe. Jednocześnie to duża, kilkusettysięczna inwestycja, która musi się opłacać. Na szczęście CNC można tak skonfigurować, by funkcje maszyny dokładnie trafiały w potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa i konkretnej produkcji. Warto więc poznać możliwości urządzeń, o których wspominamy w artykule.
USZCZELNIENIA str. 48. Na deszcz i wiatr
Czy widząc nowoczesny budynek o ścianach ze szkła zastanawiamy się nad tym, jak zostały wykonane? Raczej nie. Skupiamy się zazwyczaj na doznaniach estetycznych i podziwie dla możliwości nowoczesnej techniki. Tymczasem projektanci i wykonawcy ścian osłonowych stoją przed trudnymi wyzwaniami. Wśród nich jest zapewnienie odporności elementów fasady na przenikanie wody i wiatru. W tym celu szklane tafle są odpowiednio uszczelniane. Zachęcamy więc do poznania dostępnych rozwiązań opisanych w artykule.
MONTAŻ str. 52. Na dachu trudniej
To temat wybitnie dla montażystów okien. Muszą oni zmierzyć się nie tylko z wstawieniem stolarki w ściany. Dodajmy: wstawieniem zgodnym ze sztuką budowlaną, szczelnym i odpowiadającym wymaganiom izolacyjności termicznej budynku. W domach jednorodzinnych jednak na oknach pionowych się nie kończy. Najczęściej bowiem inwestorzy chcą mieć dobrze oświetlone poddasze, oczekują tam więc okien dachowych. Te zaś trudniej jest zamontować. Wprawdzie ich producenci oferują wraz z wyrobami również instrukcje montażu, to jednak są też inne tematy – nazwijmy je: okołookiennymi. Dotyczą zaś m.in. konstrukcji dachu, odpowiedniego przygotowania jej do montażu stolarki tak, aby nie było to zbyt inwazyjne i aby jak najmniejsze spustoszenia poczynić w materiale izolacyjnym. Zapraszamy zatem do lektury artykułu, w którym znajdują się przydatne informacje na ten temat i najważniejsze zalecenia.
NARZĘDZIA str. 54. Po co komu trzecia ręka
Zarówno wstawianie drzwi, jak i wiele innych prac związanych z obróbką elementów poza fabryką, wymaga odpowiednich narzędzi. Oczywiście, w pierwszym rzędzie w takim przypadku myślimy o wiertarkach, wkrętarkach czy pilarkach. Tym razem jednak nie o tych narzędziach piszemy. Chodzi bowiem o urządzenia służące do przenoszenia dużych elementów, a także o ściski znacznie ułatwiające np. ich obróbkę czy łączenie. Znakomicie zastępują one ową tytułową trzecią rękę, którą być może mają niektórzy mieszkańcy kosmosu, ale – niestety – nie ludzie. Warto więc przyjrzeć się, jakie możliwości oferują rozmaite narzędzia, niewielkie, a jednak znakomicie ułatwiające pracę.
FOTOWOLTAIKA str. 56. Okno jak bateria
Ekologia to temat jak najbardziej na czasie. Fotowoltaika zaś znakomicie wpisuje się w ten nurt i jest chyba najlepiej znanym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Okazuje się jednak, że wraz z rozwojem tych wyrobów rozszerza się również zakres ich stosowania. Tak więc mamy już nie tylko panele fotowoltaiczne, które umieszcza się na dachach budynków lub jako wolnostojące na posesji. Teraz mogą być to całe fasady zajmujące się wytwarzaniem energii. Aby jednak takie rozwiązania były niezawodne i powszechne, konieczna jest najpierw ogromna praca inżynierów, a także liczne symulacje i próby. Oczywiście, takie działania są podejmowane na świecie. I właśnie o nich piszemy na łamach pierwszego tej jesieni wydania naszego miesięcznika.
SPRZEDAŻ str. 58. Do wyboru, do koloru
W Internecie kupimy wszystko lub prawie wszystko. Także, rzecz jasna, wyroby związane ze stolarką. Koniecznie trzeba jednak wiedzieć, co, jak i u kogo kupować. Przy czym wcale nie chodzi o nierzetelne firmy, które wyłudzają pieniądze i nie przysyłają zamówionych wyrobów. Takie się, niestety, trafiają. Chodzi natomiast o to, aby w sklepach internetowych wybrać taki wyrób, który spełnia nasze oczekiwania. Tutaj do dyspozycji mamy serwisy aukcyjne, ale też sklepy online należące do producentów, dystrybutorów lub hurtowni. I tyle musi w tym miejscu wystarczyć naszym czytelnikom. Reszta w artykule, który polecamy uwadze naszych czytelników.
Zapraszamy do lektury!