Forum Branżowe 08.2023
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Najważniejszy jest pomysł
W sierpniowym wydaniu naszego miesięcznika gościmy na okładce pana Marka Porzeckiego, właściciela firmy Abakus Okna. Rozmawiamy z nim o powodach dobrej kondycji jego firmy, ale też o tych producentach, którym tak dobrze się dzisiaj już nie wiedzie. Kiedyś prowadził już firmę dystrybucyjno-montażową, więc zwraca uwagę na ten segment naszego rynku, pokazując źródło potencjalnych przewag.
SONDA, str. 14. Co nas czeka w II połowie roku?
W drugim półroczu br. wielu menedżerów upatruje szansę rozwoju w programach rządowych typu „Czyste Powietrze” i „Bezpieczny Kredyt 2%”, inni z kolei w eksporcie na rynki zagraniczne. Łączy ich jedno – w większości są umiarkowanymi optymistami.
RYNEK, str. 20. AI w branży stolarki
Czy sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić istotę ludzką i doświadczenie w procesie wyceny oraz projektowania okien? Z popularnym ostatnio tematem mierzy się Michał Majewicz.
OKNA I DRZWI, str. 22. Balkon w nowej odsłonie
Balkon jest takim elementem architektonicznym, który pozostanie z nami na długo. Szczególnie dziś, kiedy to pojęcie jest rozszerzane także na portfenetry i tarasy na wyższych kondygnacjach budynków. Wygląd i funkcje współczesnych balkonów omawia Anna Grocholska.
OKNA I DRZWI, str. 24. Drzwi wejściowe – kierunki rozwoju
Budownictwo to branża niezwykle dynamiczna, która stale ewoluuje i dostosowuje się do nowych trendów. Współcześnie, kiedy estetyka, bezpieczeństwo i energooszczędność są priorytetami inwestorów i projektantów, producenci drzwi wejściowych stawiają na innowacje. Kierunek rozwoju tego sektora koncentruje się na tworzeniu wyjątkowych wyrobów, które spełniają oczekiwania klientów i podążają za aktualnymi trendami. I chociaż prym wiodą proste formy, czyli skrzydła pozbawione zdobień, przeszkleń, a nawet klamek, równie istotne pozostają personalizacja, bezpieczeństwo, a także kontrola dostępu. Więcej na temat aktualnych trendów pisze Joanna Bajkiewicz.
OSŁONY I BRAMY, str. 26. Zgrabny zestaw
Sztuka budowania, niezależnie od tego, czy mówimy o nowym projekcie, czy o modernizacji nieruchomości, wymaga osiągnięcia równowagi pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. To właśnie okna, drzwi wejściowe i bramy garażowe odgrywają kluczową rolę w realizacji tego celu. Wybór odpowiednich elementów stolarki, które nie tylko spełnią najwyższe standardy techniczne, ale również doskonale wkomponują się w architekturę budynku, staje się nieodzownym elementem projektowania. O zestawach stolarki oferowanych przez producentów pisze Marianna Misiak.
KOMPONENTY, str. 36. Hybrydowe profile
Najwięcej okien sprzedawanych w Polsce wykonanych jest w systemach z tworzywa sztucznego. Są one zwykle wykończone folią. Jednak coraz częściej w ofercie firm produkujących kształtowniki z PCW pojawiają się rozwiązania, w których zastosowano dodatkowy materiał. Czy to oznacza, że w naszym kraju jest duży popyt na takie produkty? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule Magdaleny Rockiej.
PRODUKCJA, str. 38. Przed zakupem ERP…
Chęć rozwijania firmy to siła napędowa zmian. Programy typu ERP są właśnie taką zmianą, przynoszącą ogromne i wymierne korzyści, nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw z branży okienno-fasadowej decyduje się wdrożyć takie rozwiązania. Jak się przygotować do zakupu i wdrożenia systemu ERP? – radzi Zofia Ryhelska.
PRODUKCJA, str. 40. Listwa na miarę
Głównym zadaniem listwy przyszybowej jest zablokowanie szyby i uszczelnienie konstrukcji okna od wewnątrz. Poza tym ma ona znaczący wpływ na estetykę okna. Dlatego zarówno jej wymiarowanie, jak i cięcie powinno być jak najbardziej precyzyjne. Stosowane obecnie rozwiązania praktycznie eliminują pomyłki i niedokładności na tym etapie produkcji. Więcej na temat maszyn do wymiarowania i cięcia listew przyszybowych przeczytają Państwo w artykule Wiesława Klimczaka.
Na odwrocie gazety znajdą państwo wydanie zagraniczne naszego miesięcznika „Forum International”, edycja 2023, tym razem w wydaniu angielsko-włoskim. Stanowi ono pigułkę wiedzy o polskim rynku stolarki, przydatnej zarówno dystrybutorom, jak i przedsiębiorcom w Europie.