Forum Branżowe - 08.2022

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Nie zmarnujmy dobrego kryzysu

Czy kryzys może być też szansą dla naszej branży? Taką tezę stawia rozmówca Roberta Klosa i gość naszej sierpniowej okładki, Kryspin Baran, prezes zarządu firmy Aluron. Dokonuje on również ciekawej analizy obecnej sytuacji gospodarczej i zdradza, nad czym obecnie pracuje jego firma. Polecamy Państwu pełną treść wywiadu w naszym miesięczniku.

RYNEK, str. 16. Czy czeka nas deglobalizacja?

Zaburzenia w łańcuchach dostaw z okresu pandemii miały się stopniowo kończyć w 2022 r. Jednak wojna w Ukrainie tylko pogłębiła wcześniejsze problemy. Oto omówienie drugiej części raportu „Polska w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii i wojny” pod redakcją Leszka Kąska.

RYNEK, str. 18. Targi niższych oczekiwań?

Targom Fensterbau Frontale 2022 towarzyszyła atmosfera niepewności – wiele osób z branży zastanawiało się, w jakiej formule będzie przebiegać ta impreza po czteroletniej przerwie i czy po okresie pandemii jest jeszcze miejsce na klasyczne wydarzenie. Jak tegoroczna edycja targów wypadła pod względem statystyk, a jak w oczach firm, które w niej uczestniczyły?

SONDA, str. 23. Czy to już koniec dobrej passy?

Zapytaliśmy menedżerów, jak oceniają I półrocze 2022 roku. Choć odpowiedzi są zwykle pozytywne, to wyczuwa się w nich niepokój o to, co nas czeka jesienią. Dobra passa nie może trwać w nieskończoność. Czy firmy poradzą sobie w coraz mniej sprzyjających warunkach?

OKNA I DRZWI, str. 30. Stolarka coraz bardziej pasywna

Czy ktoś w Polsce kupuje okna aluminiowe przeznaczone do budownictwa pasywnego? Sprzedawcy twierdzą, że nie, choć producenci mają możliwości, by je wytworzyć, a systemodawcy oferują odpowiednie rozwiązania. Zapytaliśmy wytwórców, dystrybutorów, wykonawców i architektów, jak jest naprawdę.

FASADY, str. 36. Fasada o wielu twarzach

Osłony budują formę fasady. Dodatkowe lamele, żebra, struktury ażurowe narzucone jako druga skóra na główną powłokę nadają elewacjom charakterystyczne cechy, wyróżniają budynek spośród innych powleczonych przewidywalnymi formami złożonymi z powtarzalnych elementów. Ornamenty architektoniczne już dawno są uważane za zbrodnię, stąd zazwyczaj potrzeba znalezienia dodatkowej funkcji dla tego typu elementów. Niewielu architektów czy inwestorów przyzna, że wprowadziło dodatkowe kosztowne struktury jedynie w celach dekoracyjnych. Jakie funkcje poza oczywistymi mogą pełnić wszelkiego rodzaju osłony fasad? – o tym w tekście arch. Sylwii Melon-Szypulskiej.

KOMPONENTY, str. 40. Przepisowa ewakuacja

Okucia do drzwi na drogach ewakuacyjnych można znaleźć w ofercie wielu producentów. Jakie właściwości powinny mieć i jakie spełniać normy, aby ocalić komuś życie? Wyjaśnia to w swoim tekście Anna Grocholska.

PRODUKCJA, str. 54. Gięcie w pamięci

Współczesna technika ułatwia proces gięcia profili używanych do produkcji okien i drzwi. Zarówno tych z PCW, jak i z aluminium. Służy do tego wyspecjalizowany sprzęt o różnej budowie i stopniu automatyzacji. Więcej na ten temat w artykule Wiesława Klimczaka.

PRODUKCJA, str. 54. Sprawnie i bez opóźnień

Jeszcze 20 – 30 lat temu, aby zaplanować i przypilnować produkcję, człowiek musiał się nabiegać po halach. Potem przeprawa przez morze dokumentacji, a widywano nawet dyrektorów, który kontrolując pracę, jeździli po halach produkcyjnych rowerem. Triatlon w całej okazałości. Żarty żartami, ale nie ma chyba osoby, która tęskniłaby za tamtymi czasami, mając do dyspozycji dostępne dziś rozwiązania. O jakie rozwiązania dokładnie chodzi, opisuje Zofia Ryhelska.

ZARZĄDZANIE, str. 58. Tajniki efektywnej sprzedaży

Sprzedaż to kluczowy obszar w długofalowej strategii działania przedsiębiorstwa. Przychody pozwalają na pokrycie poniesionych kosztów i rozpoczęcie kolejnego cyklu wytwórczego. Wszyscy pracownicy, ich zaangażowanie i postawy decydują o jej skuteczności. Jakie metody pozwalają osiągnąć efektywną sprzedaż, wyjaśnia prof. dr hab. Henryk Mruk.

Z drugiej strony miesięcznika znajdą Państwo „Forum International” – wydanie angielsko-francuskie, a w nim m.in.:

  • produkcja okien i drzwi w Europie
  • lista 100 największych producentów stolarki w Polsce
  • eksport z Polski do Francji oraz krajów skandynawskich
  • trendy rynkowe w drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych
  • najefektowniejsze polskie fasady ostatnich lat.

 

1