Forum Branżowe - 08.2021

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Zarząd sukcesyjny

W sierpniowym wydaniu naszego miesięcznika gościmy na okładce Marka Gebauera, zarządcę sukcesyjnego rodzinnej firmy produkującej drewnianą stolarkę okienną.

Rozmawiamy z nim o niepewności na rynku zaopatrzeniowym i konieczności stałego pilnowania kosztów. W jego firmie oferty cenowe obowiązują tylko przez tydzień, a dla kontroli ich poprawności wdraża on całkiem nowy program produkcyjny. Zwraca też uwagę, że w wielu małych zakładach kalkulacje cen są przestarzałe, nieprzystające do dzisiejszych warunków, więc najwyższa pora na ich weryfikację.

RYNEK, str. 12. Eksportowe zmagania Polski

Polska stolarka wybiła się na europejskiej arenie w dobie globalnego kryzysu finansowego w pierwszej dekadzie XXI wieku. Czy pandemiczne zawirowania spowodowały, że konkurencyjne dla naszego rynku kraje wykorzystały sytuację i wyraźnie zwiększyły eksport okien i drzwi? Sprawdził to Paweł Gregorczyk.

 SONDA, str. 13. Siła optymizmu

„Czy polska stolarka jest jeszcze konkurencyjna za granicą?” Takie pytanie zadaliśmy  naszym czytelnikom, którzy na co dzień prowadzą eksport swoich produktów. Ich odpowiedzi pozytywnie nas zaskoczyły. Dlaczego? Przeczytajcie państwo sami.

 OKNA I DRZWI, str. 18. Klient podąża za modą

Popularność stolarki tworzywowej trwa w naszym kraju od połowy ubiegłego wieku. Pierwsza fabryka w Polsce powstała w połowie lat 70., a klienci z ulgą przyjęli propozycję stolarki, która się nie paczyła, a trwałością wielokrotnie przewyższała dostępne wówczas okna z kiepskiej jakości sosny. Z czasem jednak okazało się, że białe ramy nie wystarczają, i wówczas pojawiły się okleiny. Które z nich cieszą się największą popularnością?

OSŁONY I BRAMY, str. 24. Szybko i bezpiecznie

Pod nazwą „brama szybkobieżna” kryje się wiele produktów o bardzo różnej konstrukcji. Łączy je w zasadzie jedno – ponadnormatywna szybkość otwierania. Które z bram są najbardziej wytrzymałe na trudne warunki, a które najszybsze? Bramom szybkobieżnym przyjrzał się bliżej Wiesław Klimczak.

FASADY, str. 30. Polskie fasady za granicą

Rynek niemiecki z pewnością nie należy do najłatwiejszych, rynki naszych południowych sąsiadów w relacji do polskiego są niewielkie, wschodnie z pewnością nieprzewidywalne, jednak potencjalny popyt, który mogliby dość szybko wykorzystać nasi producenci fasad, należy szacować jako zbliżony do krajowego. Nasza zaprzyjaźniona pani architekt przyjrzała się fasadom wzniesionym u naszych bliskich sąsiadów – niektóre zapierają dech w piersiach.

KOMPONENTY, str. 32. Ważne zadania

Elementem przegrody, od której wymagane są cechy przeciwpożarowe, nie są szyby czy klamki, ale stolarka jako wyrób końcowy. Dlatego badaniom laboratoryjnym poddawane są całe okna, drzwi czy szklane ściany. Testy wskazują, jak długo dany wyrób opiera się wysokiej temperaturze spowodowanej ogniem oddziałującym na jego powierzchnię. Jeśli destrukcja nastąpi po określonym czasie, zakładanym w normie, wówczas produkt otrzymuje (liczoną w minutach) klasę odporności EI – od 15 do 120.

Więcej na temat stolarki przeciwpożarowej znajdą państwo w tekście Hanny Czerskiej.

 MONTAŻ, s. 36. Montaż systemów do bram

Tym razem w ramach cyklu „Smart home? To proste!” pokazujemy, jak nieskomplikowanym procesem jest podstawowy montaż napędów bramowych. Przy dynamicznie rozwijającym się rynku smart home poszerzenie przez dystrybutorów stolarki oferty o tego typu urządzenia pomogłoby im przyciągnąć nowych klientów i stworzyć komplementarną ofertę.

 PRODUKCJA, str. 38. Chemia do zadań specjalnych

Wszystkie nowe okna, montowane w świeżo wzniesionych budynkach mieszkalnych, pokryte są specjalną folią. Monterzy nie usuwają ich podczas pracy, aby nie uszkodzić powierzchni PCW, szczególnie jeżeli w obiekcie trwają jeszcze inne prace budowlane. Taką folią inwestor musi się zająć sam. Na szczęście na rynku jest dostępna specjalna chemia do jej zdejmowania.

Forum International

Z tyłu sierpniowego wydania naszej gazety znajdą państwo również „Forum International” – tym razem w wersji angielsko-francuskiej. Będzie ono kolportowane na największych imprezach targowych, które odbędą się – miejmy nadzieję bez przeszkód – jesienią w różnych europejskich krajach.

A w najnowszym wydaniu „Forum International” znajdą Państwo m.in.:

  • Listę 100 największych producentów stolarki otworowej, z podziałem na segmenty;
  • Ciekawy opis innowacji, dzięki którym polska stolarka jest konkurencyjna za granicą;
  • Nowości w osłonach, bramach oraz drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych;
  • Raport ze sprzedaży polskiej stolarki na rynek francuski i rynki skandynawskie.
1