Forum Branżowe - 08.2020

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Radzimy sobie znakomicie

W sierpniowym numerze naszego miesięcznika gościmy, Leszka Gierszewskiego i Kamilę Newlin-Łukowicz – członków zarządu firmy Drutex. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety jest mowa o aktualnej sytuacji w firmie oraz wpływie pandemii na jej działalność. Naszą uwagę zwrócił jednak inny wątek wywiadu – dotyczy on pomocy, jakiej Drutex oraz inne firmy i organizacje, występujące pod wspólną egidą, udzieliły służbie zdrowia. To naprawdę dobra robota. Gratulujemy inicjatywy!

SPRZEDAŻ, str. 12. Kupowanie przez komputer

E-commerce w czasie lockdownu przeżywał prawdziwy boom. Według danych GUS w pierwszych czterech miesiącach udział sprzedaży internetowej w handlu był niemal dwukrotnie wyższy niż w 2019 roku. Choć dane za czerwiec pokazują, że szaleństwo e-zakupów nieco zelżało, eksperci twierdzą, iż w dobie pandemii zaopatrzenie online odgrywa kluczową rolę w handlu. Co na to branża okienno-drzwiowa? Artykuł jest odpowiedzią na to pytanie.

RYNEK, str. 16. Ewolucja w ramkach

Ostatnie miesiące były trudne dla przemysłu ze względu na pandemię i ograniczenia w prowadzeniu działalności. Jednak w branży stolarki otworowej pojawił się dodatkowy problem. Otóż wiele komponentów do produkcji okien i drzwi sprowadza się z krajów, gdzie walutą jest euro. Od marca tego roku cena euro w Polsce wzrosła o kilkadziesiąt groszy. Zmusiło to dostawców komponentów do korekty cennika. Czy taka korekta miała miejsce w przypadku ramek dystansowych? A może ich dostawcy decydują się na zmiany samego produktu, by uzasadnić wzrost jego wartości? Zapraszamy do lektury.

AUTOMATYKA, str. 18. Okienko, otwórz się!

Kiedy jesteśmy zapracowani, pewne szczegóły nam umykają, na przykład otwarcie drzwi tarasowych. Gdy trzyma się w rękach tort i tacę ze szklankami, trudno jest takie skrzydła otworzyć. Rozwiązują te niedogodności tzw. asystenci głosowi. „Z oknami można się dogadać” – reklamuje swoją innowację czołowy polski producent okien, który prawdopodobnie jako pierwszy na świecie zaproponował zarządzanie stolarką poprzez komendy głosowe. Jak taki system działa? Opis jego budowy, ale też zalet i wad – w artykule.

OSŁONY, str. 22. Materiał osłonowy

Płocienne osłony przeciwsłoneczne stosowane są od wieków. W starożytnym Rzymie widownie amfiteatrów osłaniano za pomocą velarium, ogromnej płachty, rozwieszonej na linach. Współczesne tkaniny stosowane do osłon zewnętrznych powstają z włókien sztucznych. Refleksole, żagle, markizy czy pergole mają poszycie poliestrowe, akrylowe albo z włókna szklanego. Niektóre są impregnowane teflonem lub PCW. Różnią się grubością splotów, stopniem przezierności i przepuszczalności powietrza. Ale które najlepiej spełniają swoją rolę?

Po przeczytaniu artykułu, odpowiedź jest prosta.

VADEMECUM STOLARKI, str. 26. W dobrym stylu

Na przestrzeni lat postrzeganie automatyki ulegało zdecydowanym przemianom. Jeszcze 3 – 4 lata temu głownym czynnikiem wyboru była cena. W dzisiejszych czasach priorytetami są wygląd i funkcjonalność. Ponadto istotnym trendem jest minimalizacja. Na przykład mały odbiornik radiowy, ktory wiele lat dobrze spełniał oczekiwania klientów, można zastąpić jeszcze mniejszym, zachowując wszystkie funkcje. – W życiu oczekujemy stabilizacji, ale bezpośredni kontakt z rynkiem każdego dnia stawia nas wszystkich przed wieloma nowymi wyzwaniami, z którymi musimy się zmierzyć. Czy cechy zewnętrzne mają wpływ na dokonywany wybór? Z pewnością tak – twierdzi przedstawiciel DTM System. I nie sposób się z tym nie zgodzić, zwłaszcza gdy przeczyta się cały artykuł, do czego zachęcamy.

OPTYMALIZACJA, str. 30. Czas to pieniądz

Optymalizacja jest jednym z elementów oprogramowania obejmującego cały proces produkcyjny w fabryce. Od przyjęcia zamówienia, poprzez wytwarzanie i magazynowanie materiałów oraz wyrobów gotowych, po wysyłkę i fakturowanie zamówień. W wielu fabrykach na świecie oraz w Polsce optymalizacja oznacza więcej. Jest to bowiem cała filozofia funkcjonowania zakładu, której celem jest wyprodukowanie jak największej ilości wyrobów w jak najkrótszym czasie. Optymalizacja ma wiele zalet, ale też niesie w sobie zagrożenia. Dobrze jest zdawać sobie z nich sprawę. Przeczytajcie państwo cały artykuł.

MOJE OKNO, str. 31. Działamy mimo pandemii

Tym razem chcemy zainteresować naszych czytelników wywiadem z Tomaszem Osuchem z Fundacji Spełnionych Marzeń, która od ponad 18 lat pomaga dzieciom chorym na nowotwory.

Oto, co mówi nasz gość:

„Pierwszy raz w historii naszego pokolenia zetknęliśmy się z czymś takim jak pandemia. Ludzie różnie zareagowali i nie wszyscy wiedzieli, jak się zachować. Przez pierwszy miesiąc układałem w głowie plan działania fundacji w tak niespotykanym czasie. Należę do ludzi czynu. Natychmiast zorganizowałem pierwsze zakupy maseczek, przyłbic i rękawiczek, czyli wszystkiego, czego brakowało na oddziałach onkologicznych. Ale to było dla mnie za mało. Koronawirus spowodował brak możliwości wejścia na oddziały onkologiczne szpitali, a to przecież teren naszego działania. Tam prezentowaliśmy chorym rozmaite atrakcje. Wymyśliłem, że skoro to nie jest możliwe, możemy dostarczyć je pod okna szpitali. Tak powstał projekt „Koncerty Spełnionych Marzeń”, w ramach którego odbyło się już siedem występów pod szpitalami w całej Polsce. Zadbaliśmy również o potrzeby rodziców i personelu, organizując mszę polową pod jednym z warszawskich szpitali dziecięcych”. I to jeszcze nie koniec – twierdzi Tomasz Osuch. Aby się o tym przekonać, zapraszamy na stronę fundacji: Spelnionemarzenia.org.pl

Zapraszamy też do lektury całego miesięcznika. W jego drugiej części znajduje się „Forum International”, a w nim artykuły o polskim rynku stolarki w tłumaczeniu na angielski i niemiecki.