Forum Branżowe - 08.2019

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Alumium jest easy

W majowym numerze naszego miesięcznika gościmy Tomasz Weśniuka, prezesa zarządu firmy So Easy System. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o rozwoju polskiej stolarki; rozwoju, którego zazdroszczą nam nawet Niemcy. Porusza też wiele innych tematów firmowych i rynkowych. A najważniejsza myśl wywiadu wyraża się w słowach: „Jeśli

ktoś sądzi, że jest dzisiaj największy, odniósł sukces i już nic nowego nikt nie wymyśli, to musi uważać, bo za chwilę może obudzić się w całkiem nowej dla niego rzeczywistości”.

Czy państwo też tak uważają?

SONDA, str. 16. W perspektywie 10-lecia

Już wkrótce, bo na początku października, odbędą się targi Warsaw Build. A w czasie ich trwania Pierwsza Krajowa Wystawa Innowacji. Będzie tam można zobaczyć najnowsze rozwiązania z dziedziny stolarki otworowej. A może też zaobserwować kierunek rozwoju, w jakim zmierza branża. Jak będzie wyglądało okno, drzwi czy okucie za 10 lat? Czy można to przewidzieć?

Mówią na ten temat m.in. Barbara Ahlers z Roto Frank Okucia Budowlane, Grzegorz Sałek z Peteckiego, Janusz Komurkiewicz z Fakro, Maciej Borczuch z Ponzio i Radosław Borkowski z Somfy. Wymieniliśmy tylko kilka nazwisk osób reprezentujących różne działy stolarki. Więcej na stronach 16, 17, 18.

OKNA, str. 26. Dobre widoki

Daniel Zapfl, autor publikacji, która stała się podstawą naszego artykułu, wskazuje osiem najbardziej ciekawych i zarazem możliwych kierunków rozwoju dzisiejszego okna. Niektóre z rozwiązań są już stosowane, jednak nadal nie są powszechnie dostępne. Nie wszyscy też o nich wiedzą. Inne są dosyć zaskakujące, lecz co istotne, wszystko jest bardzo prawdopodobne i, uwzględniając obecny poziom nauki i techniki, w pełni możliwe do zrealizowania. Jaką więc funkcję pełnić będą okna za 10 czy 20 lat? Czy nadal będą nimi, w dosłownym tego słowa znaczeniu? Co mogą nam zaoferować? Odpowiedzi na te pytania znajdą państwo w artykule.

OSŁONY, str. 30. Żaluzja czy roleta?

Pytanie postawione w tytule dotyczy osłon zewnętrznych, wśród których – przynajmniej w Polsce – królują rolety. Ale mają one wiele słabych stron, więc może jednak lepiej wybrać żaluzje? Sprowokowaliśmy dyskusję, pytając branżowych ekspertów, co sądzą na temat kontrowersyjnej opinii, że żaluzje zewnętrzne wypierają z polskiego rynku rolety. Oto jedna z wypowiedzi: „Mimo wszystko rolety mają funkcję termoizolacji, co trudno przyznać żaluzjom. W naszym klimacie wciąż dłużej chronimy się przed wychłodzeniem budynku niż przegrzaniem. Oczywiście, jest aspekt wizualny, funkcjonalny, ale przeznaczenie tych dwóch produktów jest nieco odmienne i rolety raczej nigdy zupełnie nie zginą”. (Tomasz Grzegorz) A co państwo o tym sądzą? Na pewno pomocny w rozważaniach będzie nasz artykuł.

AKCESORIA, str. 32. Komfort w ramce

Ciepła ramka to pojęcie znane i używane w branży okiennej od kilkunastu lat, a może nawet od ponad dwudziestu. Czym jest „ramka dystansowa o ulepszonych właściwościach cieplnych”, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa, oraz jakie korzyści niesie – o tym przeczytają państwo na naszych łamach. Szczególnie polecamy ten tekst uwadze handlowców, którzy znaczenia ciepłej ramki dla termiki okna po prostu nie doceniają.

MONTAŻ, str. 52. Produkt idealny?

Warto przede wszystkim zastanowić się, czym taki idealny produkt miałby się cechować. Czy ma być jak najbardziej uniwersalny i zawsze gwarantować zachowanie optymalnych właściwości, czy też jak najbardziej wyspecjalizowany, czyli tylko w odpowiednich warunkach gwarantujący najlepsze, najbardziej wyśrubowane parametry? Prawdopodobnie, jeśli powstałaby ankieta z takim pytaniem, respondenci podzieliliby się po połowie. Biorąc jednak pod uwagę sytuację na rynku montażowym, ceny instalacji, możliwości logistyczne ekip i ich dążenie (skądinąd słuszne) do jak największej oszczędności kosztów, czasu i miejsca, należy uznać, że produkt idealny to ten uniwersalny, o szerokich możliwościach zastosowania i w skrajnych warunkach zachowujący jak najlepsze parametry. Autorka przygląda się więc rynkowi montażowemu i poszukuje najlepszych pian, folii oraz systemów. Przyłączcie się państwo do tych poszukiwań.

RECYKLING, str. 46. Sposób na PCW

Plastik otacza nas wszędzie. To jeden z najpowszechniej używanych obecnie materiałów. Także budynek mieszkalny ma wiele elementów wykonanych z tego tworzywa. Są to np. folie do izolacji dachu, hydroizolacja czy wykładziny podłogowe. We wnętrzu natomiast są listwy, łączniki oraz uszczelki, a także okna i drzwi. Wszystko wykonane z PCW. W przypadku budownictwa, czyli także w branży okiennej, mamy rozwiązaną kwestię odpadów produkcyjnych. Problemem natomiast są odpady konsumenckie, które nazywane są również poużytkowymi. Wśród nich – także zdemontowane okna. Co z nimi zrobić, aby stanowiły cenny odpad, a nie zalegały na śmietnikach? Czy bez rozwiązań systemowych jesteśmy w stanie problem ten rozwiązać? Odpowiedzi na te pytania – w artykule.

Zapraszamy do lektury!

W tej edycji dostają państwo dwie gazety w jednym wydaniu: jego znaczną część zajmuje bowiem „Forum International”, w którym po angielsku piszemy o stolarce polskiej.

 

1