Forum Branżowe - 08.2018

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Narodowość okien
Gościem tego wydania „Forum Branżowego” jest Jacek Siwiński, prezes firmy Velux Polska. Rozmowa jest tym razem podporządkowana jednemu tematowi z racji jego aktualności. Chodzi mianowicie o zarzuty Fakro pod adresem Veluxa. Nasz gość przypomina zarzuty i stanowisko Unii Europejskiej wobec sporu, który być może jeszcze będzie trwał. Natomiast wywiad jest z pewnością głosem za tym, aby nieporozumienia biznesowe rozwiązywać w inny sposób.

TECHNOLOGIE str. 20. Żeby smart było smart

Technologie smart szybko zyskują zwolenników nie tylko w Europie Zachodniej, ale także w Polsce. Co naturalne, pojawia się więc również coraz więcej wypowiedzi ekspertów na ten temat. Dla naszych czytelników wybraliśmy interesujący artykuł, który został zamieszczony w jednym z niemieckich czasopism. Jego autorzy powołują się na specjalistów z IFT Rosenheim. Zwracają oni uwagę, że technologie smart nie oznaczają jedynie konfigurowania napędów stolarki czy osłon, tak aby tworzyły system. Chodzi o coś więcej.

OKUCIA str. 21. Nowe, choć stare

Technika nie znosi zastoju. Cały czas się rozwija; pojawiają się nowe rozwiązania, a dotychczasowe podlegają modyfikacjom. Dzieje się tak również w przypadku dobrze już znanych okuć obwiedniowych. Zyskują one bowiem dodatkowe funkcje. Wśród nich wiele uwagi poświęca się podwyższeniu ochrony przed włamaniem. Co się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat? Jakie zaproponowano nowości? Zapraszamy do lektury artykułu.

REALIZACJA str. 24. Duszne wnętrze

Nierzadko zdarza się, że nawet bardzo skuteczne i sprawdzone rozwiązania w praktyce nie zdają egzaminu. Przyczyny są różne i nie są to tylko – niestety nierzadkie – błędy wykonawcze. Czasem zdarza się, że coś nawaliło wcześniej. Jako case study prezentujemy obiekt, w którym zastrzeżenia co do jego funkcjonowania są skierowane przede wszystkim na okna, a raczej ich funkcję wentylacji. Mamy nadzieję, że jest to jeden z ekstremalnych przypadków, jednak proponujemy zapoznanie się z relacją dotycząca tego obiektu.

OSŁONY str. 26. Szklana pogoda

Ochrona wnętrza pomieszczenia przed słońcem to temat, o którym  pisaliśmy wielokrotnie. Jest on szczególnie istotny latem, gdy nadmierne ciepło czyni codzienną egzystencję mało komfortową. Tym razem wskazujemy rozwiązania wykorzystujące szkło, a nie tradycyjne osłony. Może być ono bowiem jednocześnie modnie i skutecznie. Wśród rozwiązań znajdują się m.in. szklane łamacze światła, ale też szyby, w których zmiana przejrzystości jest wspomagana przez połączenie z układem elektrycznym. Wszystkich zmęczonych upałami zapraszamy więc do lektury i poznania nowoczesnych, skutecznych rozwiązań.

BADANIA str. 28. Rozwój w granicach

Z informacji zawartych w tym artykule, poświęconym fasadom, z pewnością skorzystają ich producenci, choć oczywiście nie tylko oni. Autorka zachęca przy tym do korzystania z pomocy ekspertów, którzy znakomicie orientują się w obowiązujących przepisach. Nie musimy chyba dodawać, jak ważna jest znajomość tychże. Tym bardziej, że znajdujące się w nich zalecenia czasem są niejasno sformułowane, a także różne w poszczególnych krajach Unii.

PROFILE str. 30. Wygląd się liczy

Jeszcze parę lat temu sporo osób wątpiło, czy niskie profile mogą mieć jednocześnie wysoką izolacyjność termiczną. Teraz już wiemy, że tak. Dodatkową ich zaletą jest przy tym estetyka i możliwość zwiększenia powierzchni przeszkleń. A przecież termoizolacyjność szyb zespolonych ma duży wpływ na to, czy okno jest uznawane jako ciepłe. Nie wystarczy jednak opracować profilu z PCW o stosunkowo małej wysokości. Konieczne jest też zadbanie o to, aby nie pogorszyła się jego statyka. Producenci okien proponują przy tym różne wypełnienie profili. Może ono tylko je ocieplać, albo też usztywniać. O tym, jakie rozwiązania mają producenci w swoich ofertach, piszemy w artykule.

CHEMIA str. 36. Szarość na topie

Co jakiś czas przyglądamy się oczekiwaniom klientów co do designu stolarki. Tym razem na celowniku znalazła się kolorystyka okien. Czy złoty dąb jest nieśmiertelnym hitem? A może na topie są inne barwy? W tej kwestii znakomicie orientują się producenci folii. Warto więc przeczytać artykuł, żeby poznać dzisiejsze preferencje.

MASZYNY str. 41. Klejenie bez wad

Okna o drewnianych ramach mają niezmiennie wielu zwolenników. Ich producenci starają się przy tym, aby były nowoczesne nie tylko jeśli chodzi o wzornictwo, ale też konstrukcję. Omawiając tę kwestię zacząć należy od właściwego przygotowania drewna. Jeśli bowiem na tym etapie zostaną popełnione błędy, to stolarka nigdy nie będzie idealna. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym prezentujemy, jaka powinna być kantówka i jakiego rodzaju maszyny pomogą uzyskać jej najwyższą jakość.

OPROGRAMOWANIE str. 44. Konstrukcje z wyzwaniami

Wielu wytwórców okien dba o coraz większą automatyzację produkcji. Kupują nowe maszyny, modernizują linie produkcyjne. Jednak czy to wystarczy? Jak zaznaczają specjaliści, korzystnym posunięciem będzie jednoczesna wymiana oprogramowania. Pozwoli to na zoptymalizowanie produkcji i pełniejsze wykorzystanie urządzeń. O zaletach takiego rozwiązania i o tym, jak przygotować się do wdrożenia nowego programu, piszemy w artykule.

ZARZĄDZANIE str. 45. Projekt w bramce

Czy każdy przedsiębiorca chce modernizować swoją firmę? Z pewnością nie każdy, ale mamy nadzieję, że ta grupa jest w mniejszości. Nie wystarczy jednak wymyślić nowy produkt, technologię czy usprawnienie. Trzeba jeszcze je wdrożyć. W tym momencie jest ostatnia chwila, aby zastanowić się nad kosztami przedsięwzięcia i jego opłacalnością. Nie trzeba przy tym wyważać otwartych drzwi, gdyż dostępne są rozwiązania ułatwiające właściwą ocenę. Jednym z nich jest powołanie Biura Zarządzania Projektami. Mimo bardzo oficjalnej nazwy jego zadaniem jest po prostu przeprowadzenie firmy przez proces oceny sensowności danego pomysłu. Droga będzie bardziej jasna dla tych z naszych czytelników, którzy zapoznają się z artykułem opisującym poszczególne kroki, jakie należy podjąć, by dokonać wdrożenia.

Zapraszamy do lektury!

1