GOŚĆ NUMERU str. 2. Troska o wizerunek
Gościem sierpniowego numeru jest Marek Mędrek, dyrektor sprzedaży systemów z PCW na Europę Wschodnią w Schüco International Polska. Gość wspomina m.in. o rozwoju i znaczeniu wyrobów z segmentu premium. Zauważa też, że wśród inwestorów rośnie popyt na takie produkty. Wart szczególnego zainteresowania jest wątek związany z oceną systemów tzw. ekonomicznych, czyli konkurujących głównie niską ceną. Otóż Schüco nie zamierza wchodzić na ten rynek, gdyż musiałoby się to odbyć kosztem jakości produktów. Nie byłoby też opłacalne, jeśli chodzi o rachunek ekonomiczny. Nie mniej istotny wątek dotyczy szkoleń. Ich ranga jest – zdaniem naszego gościa – bardzo duża, a uczestnikom, nawet najbardziej doświadczonym, przydaje się przypomnienie i uzupełnienie wiedzy. Warto zwrócić uwagę na tę refleksję.
DRZWI str. 22. Wejście z klasą
W tym artykule poruszamy temat drzwi zewnętrznych. Otóż mają być one nie tylko efektowne, nowoczesne technologicznie, ale też ciepłe. Ta ostatnia cecha jest zresztą coraz bardziej ceniona. Czy jednak oznacza to, że klienci wybierają tylko takie drzwi? Że jedynie one interesują ich w sklepie i wywołują natychmiastowe decyzje o kupnie? Okazuje się, że tak nie jest. Przyjrzeliśmy się więc, jakimi wyrobami firmy przyciągają inwestorów. Ich preferencje odnieśliśmy przy tym do rynku drzwi energooszczędnych, bo na takie właśnie będziemy stawiali w najbliższych latach.
BRAMY str. 24. Szybciej i oszczędniej
Bramy garażowe są powszechne zarówno w domach jednorodzinnych, jak i nowych budynkach mieszkalnych, biurowcach czy galeriach handlowych. Chcemy, aby otwierały się szybko, bo ciągle się spieszymy, a w zimie powinno przez taki wjazd uciekać jak najmniej ciepła. W sukurs tym potrzebom wychodzą producenci automatyki, wskazując coraz to nowsze rozwiązania. Dane techniczne raczej nie zainteresują klientów, lecz będą przydatne dla handlowców i montażystów. Dlatego też z myślą m.in. innymi o nich powstał artykuł, który opublikowaliśmy w letnim wydaniu naszego magazynu. Opisujemy w nim choćby tai temat, jak dobór odpowiedniego napędu do konkretnego rodzaju bramy.
OSŁONY str. 26. Wieczór z markizą
Wypoczynek na tarasie w upalne letnie dni to nie zawsze tylko przyjemność. Często przecież bywa, że nie wytrzymamy w palącym słońcu dłużej niż kilka minut. Jest na to rada: trzeba zamontować jakieś zadaszenie. Jedną z popularniejszych osłon, produkowanych również w dużych rozmiarach jest markiza. Obecnie to nie tylko prostokątny, tekstylny dach, zwijany w razie potrzeby. To także nowoczesne żagle, które chronią również przed deszczem. Tak więc pojawia się wybór osłon, a wraz z nim konieczność podjęcia decyzji, jaką chcemy mieć nad tarasem. Chcą ułatwić to zadanie, zamieściliśmy na naszych łamach artykuł poświęcony markizom i żaglom. Wskazujemy na konstrukcję tych osłon przeciwsłonecznych i możliwości, jakie oferują, jeśli chodzi o zacienianie dużych powierzchni.
AUTOMATYKA str. 28. Bariery i barierki
Nieczęsto w prasie branżowej spotkamy artykuły opisujące ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Jednak w sierpniowym wydaniu naszego magazynu znalazł się ten temat. Wskazujemy w nim przede wszystkim, jaka automatyka będzie przydatna m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tego rodzaju rozwiązania dotyczą właściwie wszystkich istotnych elementów, z których składa się dom. Począwszy od napędu do bramy wjazdowej, poprzez automatycznie otwierane drzwi czy bramę do garażu, poprzez obsługę dużych drzwi tarasowych oraz osłon. Przegląd rozwiązań kończymy na tych przeznaczonych do obsługi całego budynku, będących elementem tzw. domu inteligentnego. Ułatwią one życie wszystkim mieszkańcom, ale przede wszystkim tym, którzy bez takich usprawnień byliby zdani na pomoc innych.
SPRZEDAŻ str. 30. Modne drewno
Okna drewniane cieszą się popularnością od lat. Jednak nawet te, wydawałoby się bardzo tradycyjne produkty, podlegają wielu modyfikacjom. Jedną z nich jest stosowanie technologii, które sprawiają, że kantówki nie paczą się i nie zmieniają kształtu ani wymiarów. Dla naszych czytelników sprawdziliśmy więc, jakie drewno jest obecnie coraz bardziej popularne, a także, jakie są wymagania wobec klejonych kantówek. Nie pominęliśmy także aspektu ekonomicznego, czyli możliwości sprzedaży wyrobów z droższych gatunków drewna.
OKUCIA str. 35. Skrzydła z tworzywa
Do okien z PCW jesteśmy przyzwyczajeni. Są lekkie, trwałe, nie wymagają konserwacji. Znacznie rzadziej jednak sięgamy po drzwi z tego tworzywa. Być może obawiamy się, że nie będą dość stabilne, wytrzymałe czy ciepłe. Być może było tak, kiedy wyrób ten wchodził na rynek. Obecnie jednak, jeśli chodzi o właściwości, nie różnią się od drzwi z drewna czy aluminium. Nie ukrywamy jednak, że PCW jako materiał, jest stosunkowo delikatny. To w żaden sposób nie zmniejsza walorów drzwi, ale wymaga zastosowania odpowiednich okuć. Przede wszystkim zawiasów. Tak więc montuje się przede wszystkim zawiasy wierzchnie, których jedna część jest przykręcona do płaskiej powierzchni ramy drzwiowej. Ale to nie jedyne rozwiązanie, jeśli chodzi o te okucia. Warto poznać inne, opisane w artykule.
PROFILE str. 40. Najwygodniejsze pod słońcem
Co może być najwygodniejsze pod słońcem? Wydaje się, że każdy przedmiot, który spełnia oczekiwania klientów i ułatwia życie. Nam jednak chodzi o coś innego – jeden tylko produkt. Chociaż uważamy, że naprawdę, szczególnie latem, znakomicie ułatwia egzystencję. Chodzi o przesuwne zadaszenia tarasów. Jest to u nas produkt niszowy, bo – niestety – drogi. Jednak warto się przymierzyć do takiej inwestycji.
MASZYNY str. 43. Okna na stół
To temat wybitne dla producentów okien. Skorzystają jednak z zawartej w tym artykule wiedzy nie tylko ci, którzy jeszcze dobrze nie zasiedlili się na rynku. Oferta maszyn do produkcji stolarki cały czas się bowiem rozwija i pojawiają się coraz nowsze, wygodniejsze rozwiązania. Zajęliśmy się więc jednym z nich, opisując bardzo wyspecjalizowane urządzenia, jakimi są stoły do okuwania i szklenia okien.
RYNEK str. 46. Ryzyko w kolorach
Nowoczesne domy to także nowoczesne drwi i okna. Te zaś wcale nie muszą być białe. Dostępna jest ogromna gama kolorów i ich odcieni; także imitacje drewna. Niektóre w standardzie, inne za dopłatą, ale jest w czym wybierać. Kolorowa może być stolarka drewniana, ale też z PCW i aluminium. Tendencje dyktuje rynek, dlatego też odwiedziliśmy kilka punktów handlowych, by ustalić, jakie barwy są dziś na topie. Okazało się przy tym, że preferencje zależą m.in. od wieku klientów, no i zasobności prtfeli. Nie zdradzimy jednak, co się teraz kupuje. Tego dowiedzą się czytelnicy z lektury artykułu.
RECYKLING str. 46. Drugie życie okna
Ekologia i jeszcze raz ekologia. To prawda, że zaśmiecamy nasz świat, a często wyrzucamy rzeczy, które latami będą zalegały na wysypiskach. Dlatego też coraz większą wagę przykłada się do odzyskiwania tych materiałów, które można powtórnie wykorzystać. Należą do nich poprodukcyjne odpady z fabryk okien. I chociaż linie produkcyjne są zautomatyzowane, a jak najpełniejsze wykorzystanie materiału jest jednym z priorytetów, to jednak w każdym przedsiębiorstwie jest mnóstwo resztek PCW. Przekazywane są one firmom zajmującym się recyklingiem, a następnie mogą być ponownie wykorzystane do produkcji stolarki. Jak to się odbywa i jakie zastosowanie znajduje przetworzony polichlorek winylu? O tym piszemy w artykule.
FORUM BRANŻOWE, str. I – XXIX, część anglojęzyczna
Co pewien czas zasadniczej tematyce „Forum” towarzyszy część w innym języku. Mieliśmy już numery w językach: rosyjskim, niemieckim, francuskim, włoskim i angielskim. I właśnie dla czytelników władających ostatnim z wymienionych języków przeznaczone niniejsze wydanie. Trafi ono na jesienne targi budowlane w Europie i zaprezentuje zagranicznym czytelnikom możliwości polskiego rynku stolarki budowlanej.
Życzymy owocnej lektury!