Forum Branżowe - 07.2024

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Pozytywny styl zarządzania

Nasz lipcowy gość, dr Michał Weyna, przejął firmę po ojcu kilkanaście lat temu. W rozmowie z naszym miesięcznikiem zdradza, jakich trudności doświadczył przez ten okres. Opowiada nam również o polsko-niemieckich różnicach w zarządzaniu, które opisał w swojej pracy doktorskiej. Czy niektóre zachodnie wzorce da się zaimplementować również u nas? Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem firmy Veyna.

SONDA, str. 12. Ocena I półrocza przez dostawców

Dostawcy bardzo różnie oceniają pierwsze sześć miesięcy 2024 roku. Większość z nich odczuła skutki słabej koniunktury w Niemczech, dla niektórych był to okres nieco lepszy niż rok wcześniej. Czy sytuacja ma szansę poprawić się w drugiej połowie roku? Nasi rozmówcy są w tej sprawie ostrożnymi optymistami.

RE(WIT)ALIZACJE, str. 18. Nadbudowy – potencjał do wykorzystania

Wokół projektów nadbudów toczą się dyskusje dotyczące nie tylko aspektów architektonicznych, ale też administracyjnych czy prawnych. Choć wiele kwestii wciąż czeka na rozwiązanie, jedno jest pewne – nadbudowy mogą być odpowiedzią na wiele problemów współczesnych miast. O problemach i możliwościach, jakie wiążą się z nadbudowami, pisze Olga Kisiel-Konopka.

OKNA I DRZWI, str. 20. Dobrze sprofilowane

Systemy profili z PCW do konstruowania drzwi tarasowych oferują producentom okien wiele możliwości. Mogą oni więc spełniać oczekiwania klientów, dostosowując się do wymagań związanych z parametrami, funkcjonalnością czy estetyką. Systemodawcy nie zapominają również o potrzebach wytwórców, umożliwiając optymalizację konstrukcji
pod względem technicznym i produkcyjnym. Szczegóły w tekście Anny Domańskiej.

OSŁONY I BRAMY, str. 24. TOP 3 oklein do bram garażowych

Coraz więcej klientów zainteresowanych kupnem bramy garażowej zwraca uwagę nie tylko na jej funkcjonalność i jakość materiałów, z których jest wykonana, ale również estetykę i wygląd. Praktycznym rozwiązaniem są okleiny, które pozwalają na dopasowanie wyglądu bramy do domu i otoczenia, tak by tworzyła z nim harmonijną całość, lub na spersonalizowanie jej. Więcej na temat oklein dostępnych na rynku w tekście Katarzyny Cieńskiej.

OSŁONY I BRAMY, str. 26. Skuteczna osłona tarasu

W nowoczesnym budownictwie taras staje się przedłużeniem domu. Jednak aby cieszyć się nim przez cały rok, trzeba zainwestować w odpowiednią osłonę. Markizy, pergole, żagle przeciwsłoneczne i inne rozwiązania nie tylko chronią przed słońcem, deszczem i wiatrem, ale także dodają przestrzeni uroku. O zaletach i wadach każdego z nich pisze Joanna Bajkiewicz.

OSŁONY I BRAMY, str. 28. Niech brama otwiera się sama

Brama garażowa bez napędu to dziś rzadki widok. Coraz częściej natomiast napęd jest zsynchronizowany z systemem smart home, co daje dodatkowe korzyści i większą wygodę użytkownikom. Jak dobrać silnik i jakie udogodnienia zapewniają nowoczesne urządzenia, radzi Andrzej Witulski.

KOMPONENTY, str. 30. Nieskończona liczba cykli

Każda tona wykorzystanego recyklatu szkła płaskiego to oszczędność 1,2 tony surowców aturalnych, w tym 750 kg piasku, i zredukowanie zużycia energii o 30 proc. Oznacza to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nawet o blisko 300 kg. Nowoczesne sposoby recyklingu szkła płaskiego zgłębiła Hanna Czerska.

VADEMECUM STOLARKI, str. 44. Fasady

Pierwsze budynki, w których zastosowano ściany metalowo-szklane, pojawiły się w Polsce jeszcze przed transformacją systemową, ale rzeczywisty rozwój branży szklanych fasad aluminiowych rozpoczął się w latach 90. XX wieku. Najlepszym okresem dla tej branży były niewątpliwie lata 2018-2019, w których powstawało sporo biurowców, ale też mniejszych budynków. Po tłustych latach przyszły sezony bardzo trudne dla branży fasadowej w Polsce. I to nie jeden czy dwa. Z wyjątkiem krótkiego ożywienia rynku od połowy 2021 r. do połowy 2022 dekoniunktura trwa od początku pandemii. Jakie nowości możemy znaleźć w systemach fasadowych? Jakie są popularne alternatywy dla szkła i metalu? Jak się montuje współczesne fasady? Zapraszamy do lektury naszego vademecum.