Forum Branżowe - 07.2022

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Dajemy przewagi rynkowe

Gościem lipcowego wydania naszego miesięcznika jest Hubert Wiśniewski, menedżer marek Wicona i Sapa w Polsce, który opowiada, jak wygląda produkcja aluminium w Polsce i co dziś stanowi największą trudność dla producentów szkła. Omawia też szerzej działania związane z recyklingiem aluminium i ochroną środowiska: – Produkcja aluminium jest bardzo energochłonna, ale nasz koncern sam produkuje duże ilości zielonej energii w elektrowniach wodnych w Norwegii. Wykorzystujemy też technologię, w której wytworzenie tony profili aluminiowych wiąże się z emisją zaledwie 2,3 kg CO2, przy czym średnia europejska to 8 kg.

RYNEK, str. 18. Rewolucja w przemyśle

Ostatnie dwa lata były wyjątkowo trudne dla firm w Polsce. Jak pracować w tych niestabilnych czasach? Na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy raportu „Polska w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii i wojny”, który przygotowali eksperci z ING Banku Śląskiego i Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod redakcją Leszka Kąska.

OKNA I DRZWI, str. 26. Poradnik remontowy. Jak przekonać inwestorów do wymiany okien?

Od lat rynek remontowy jest siłą napędową krajowej sprzedaży okien. W dobie rosnących stóp procentowych i inflacji może się okazać, że to właśnie renowacje pozwolą w najbliższym czasie nadrobić straty z rynku nowego budownictwa. Jakimi argumentami namawiać inwestorów do wymiany okien?

ROK SZKŁA, str. 27. Szkło dla planety

Produkcja szkła jest bardzo energochłonna. Ponadto w jej trakcie powstają produkty spalania, odpady niebezpieczne dla środowiska. Jednak przemysł szklarski od lat podejmuje działania, aby to ograniczyć. Konkretne przykłady pokazuje Hanna Czerska.

PRODUKCJA, str. 28. W poszukiwaniu nowych receptur

Branża chemii budowlanej, podobnie jak inne sektory przemysłu, boryka się z niedoborami surowców do produkcji. Firmy starają się jednak dostosować do sytuacji rynkowej, oferując alternatywne rozwiązania. Jakie to rozwiązania? O tym więcej w tekście Magdaleny Rockiej.

RAPORT, str. 32. Liderzy rynku okien i drzwi – województwo warmińsko-mazurskie

W tym odcinku naszego cyklu przenosimy się do północno-wschodniej części kraju. Choć województwo warmińsko-mazurskie nie należy do kluczowych regionów na branżowej mapie, znajduje się tu wiele rozpoznawalnych marek.

VADEMECUM, str. 37. Drzwi tarasowe

W przeszłości klienci nie mieli wielkiego wyboru i w znacznej większości wchodzili na balkony i tarasy przez drzwi rozwierane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych produktów, w tym rozwiązania harmonijkowe i najpopularniejsze obecnie systemy przesuwne. Te ostatnie przeszły długą drogę i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jakie systemy przesuwne są dziś najpopularniejsze, jakie właściwości mają szyby w HS-ach, jakie rozwiązania automatyczne mamy do wyboru – na te i wiele więcej pytań odpowiadamy w naszym obszernym vademecum na temat drzwi tarasowych. Polecamy!

1