Forum Branżowe - 07.2021

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Zarządzanie rozwojem

Naszą lipcową okładkę zdobi wizerunek prezesa Eko-Okien, Mateusza Kłoska. Z szefem tego przedsiębiorstwa spotykamy się ponownie po 10 latach – co się w tym czasie zmieniło? Jak to się stało, że Eko-Okna stały się największym producentem okien z PCW w Europie, który regularnie osiąga wzrosty sprzedaży rzędu 30-40 procent? W bardzo ciekawej rozmowie z Robertem Klosem Mateusz Kłosek zdradza, jakie cele stawia w najbliższej przyszłości przed swoją firmą, w co planuje inwestować i jak ważne w rozwoju firmy jest odpowiednie dbanie o pracowników.
Postawiliśmy sobie ostatnio cel, żeby rozpoznawać po­zazawodowe potrzeby pracowników i próbować im pomagać w ich realizacji. Nie jest to oczywiście obowiązek pracodawcy, ale długo­falowo może wpływać na zaangażowanie w pracę. Jeśli pracownik jest spełniony w rodzinie, życiu prywatnym, to też lepiej funkcjonuje w pracy – to jest udowodnione na­ukowo, ale wiem to też z własne­go doświadczenia. Działamy więc w tym zakresie, podejmujemy ko­lejne próby i zdobywamy na tym polu coraz to nowe doświadczenia – tłumaczy szef Eko-Okien. Jakie to doświadczenia? Polecamy lekturę naszego wywiadu okładkowego.

RYNEK, str. 13. Czy wkrótce zabraknie szkła?

 Popyt na szkło do okien w tym ro­ku poszybował w górę. Producen­ci szyb zespolonych wiosną byli zmuszeni wprowadzić dla wy­twórców okien limity dostaw, gdyż nie nadą­żali za rosnącą liczbą zamówień. Według agencji Grand View Research globalna wartość tego rynku w 2021 r. wyniesie ponad 272 mld dolarów, natomiast w 2028 r. ma osiągnąć poziom 352 mld dolarów. Tymczasem 2020 rok był dla hut niezwykle ciężki – mi­mo malejącego popytu musiały utrzymy­wać pracę pieców, co było niezwykle kosztowne. Mało kto ma dziś fundusze na ich rozbudowę. Co zatem przyniesie przyszłość? Czy produkcja szkła nadąży za wciąż rosnącym popytem? Sprawie przyjrzała się Magdalena Rocka.

OKNA I DRZWI, str. 22. Upał im niestraszny

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i najważniejszy element architektoniczny elewacji. Do wyboru mamy mnóstwo rozwiązań: drzwi drewniane, aluminiowe, stalowe czy z PCW. Niezależnie od materiału ich powierzchnia jest stale narażona na obciążenia mechaniczne, duże natężenie promieni słonecznych, opady atmosferycznie itp. Jak temu zaradzić? Jakie drzwi wybrać, by letnie upały były im niestraszne?

SONDA, str. 23. Montaż inteligentnych zamków

Urządzenia smart home są w Polsce coraz powszechniejsze, a ich mariaż ze stolarką powoduje, że dystrybutorzy okien i drzwi powinni zainteresować się poszerzaniem swoich kompetencji w zakresie ich montażu. Okazuje się, że nie jest to trudne. W pierwszym odcinku naszego nowego cyklu „Smart Home? To proste!” prezentujemy, jak prosty jest montaż inteligentnego zamka do drzwi. Szczegóły zebrał dla Państwa Paweł Gregorczyk.

OSŁONY I BRAMY, str. 24. Czy popyt na bramy spada?

Część producentów bram przy­znaje, że niepokojąco spada licz­ba zamówień. Podliczyli oni, że na początku tego roku sprzedaż bram garażowych do budynków jednoro­dzinnych była niższa niż w roku ubiegłym. Sytuacja ta jest spowodowana mniejszą liczbą budów rozpoczętych w połowie ze­szłego roku, co skutkuje obecnie niższym poziomem zamówień.  Czy te tendencje potwierdzają sprzedawcy? Magdalena Rocka zapytała o to w kilku sklepach w Polsce.

KOMPONENTY, str. 36. Standard zespoleń

Działanie na rzecz środowiska to już nie moda, ale konieczność. Trzeba zrobić, co się da, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, ziemi i wody. Uczestniczy w tym również nasza branża. Regulacje unijne wskazują, jaka musi być izolacyjność ter­miczna stolarki. Ich zrealizowanie oznacza sięgnięcie po określone rozwiązania. Stąd dotychczasowe standardy muszą ulec zmianie. Osiągnięcie przez okna lepszej niż dotychczas izolacyjności jest możli­we przede wszystkim poprzez zmiany dokonywane w szybach zespo­lonych. Rewolucja w tym zakresie nie jest możliwa, pozostaje wpro­wadzanie ulepszeń. Na czym dokładnie one polegają, wyjaśnia Anna Grocholska.

 KOMPONENTY, str. 40. Nieugięte okna

Okna o ramach z PCW dominują na naszym rynku, nie jest to jednak materiał niezniszczalny. Aby zapobiec jego odkształceniom, niezbędne są wzmocnienia. Z czego robi się je współcześnie?  Przegląd nowoczesnych rozwiązań przygotowała dla nas Hanna Czerska.

PRODUKCJA, str. 50. Jeszcze trwalsze aluminium

Na powierzchni aluminium powstaje warstwa tlenku, która chroni metal przed środowiskiem zewnętrznym. Taka naturalna powłoka była typowa dla wczesnych okien aluminiowych. Obecnie jednak opracowywane są techniki obróbki powierzchniowej, które zwiększają trwałość systemów i możliwości wzornicze. Jakie to techniki? Odpowiedź znajdą Państwo w tekście Agnieszki Bykowicz.

VADEMECUM, s. 58. Fasady

Złożone formy geometryczne, a także wykorzystanie efektu trójwymiarowości to charakterystyczne cechy najnowszych budynków, które natychmiast stają się rozpoznawalnymi ikonami architektury. Projektanci prześcigają się w pomysłach, jak wykreować skomplikowane kształty z systemów ścian osłonowych, których podstawowy moduł jest najprostszą figurą płaską.

PUNKT WIDZENIA, s. 68. Siła marki?

Momentem krytycznym dla Pozbudu było wybudowanie nowej hali i posta­wienie nowych linii produkcyjnych. W 2015 ro­ku wybudowano fabrykę do seryjnej produkcji, przekreślając tym samym manufakturowy cha­rakter zakładu – tłumaczy w rozmowie z Pawłem Gregorczykiem Łukasz Fojt, prezes zarządu firmy Pozbud. Czy zakończenie produkcji stolarki pod tradycyjną nazwą i stworzenie nowej marki Slonawy wyszło firmie na dobre? Zapraszamy do lektury całego wywiadu.