Forum Branżowe - 07.2020

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Marka Warzybok

W lipcowym numerze naszego miesięcznika gościmy Marka Warzyboka, prezesa zarządu GEZE Polska. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o aktualnej sytuacji w prowadzonej przez siebie firmie; dzieli się także własnymi przemyśleniami na temat wpływu pandemii na jej działalność. Jest to jednak tylko punkt wyjścia do szerszej oceny dystrybucji akcesoriów budowlanych w Polsce i na świecie. Naszą uwagę zwrócił jednak inny wątek wywiadu – dotyczy on współpracowników naszego rozmówcy oraz roli jego samego w tworzeniu sukcesu polskiej spółki firmy GEZE. Trzeba w tym miejscu dodać, że Marek Warzybok w lipcu przechodzi na emeryturę. A zatem nasz wywiad jest też swoistym podsumowaniem 25 lat tworzenia przedsiębiorstwa. Lektura obowiązkowa!

SPRZEDAŻ, str. 12. Zdrowy biznes

Dystrybutorzy oraz montażyści bardzo mocno odczuli gospodarcze skutki pandemii. Niepewność ekonomiczna, ale też ta związana z bezpieczeństwem usług spowodowały, że liczba zamówień drastycznie spadła. Dla zdrowia własnego, pracowników, ale także dla dobra własnego biznesu należy pamiętać o zasadach BHP, których warto przestrzegać w salonach oraz podczas montażu stolarki.

Jakie to zasady? Artykuł Pawła Gregorczyka przypomina te najważniejsze.

RYNEK, str. 14. Forum 100 online

Forum 100 zgodnie z planem miało się odbyć 8 kwietnia, jednak sytuacja epidemiczna w Polsce nie pozwoliła na zorganizowanie tego wydarzenia. Kadra zarządzająca firm z branży stolarki nie straciła jednak okazji do kolejnego spotkania w swoim elitarnym gronie. Członkowie klubu Forum

100 spotkali się online 9 czerwca 2020 roku. Organizatorem wydarzenia było Centrum Analiz Branżowych. Podczas spotkania przedstawiono wyniki polskiej branży stolarki otworowej za rok 2019 oraz aktualną sytuację, z uwzględnieniem wpływu koronawirusa na budownictwo.

Dokładniejsze dane wraz z wykresami opublikowaliśmy w numerze. Zapraszamy do lektury.

 FOTOWOLTAIKA, str. 30. Stolarka z prądem

Własna produkcja energii ze słońca, z wykorzystaniem technologii zwanej fotowoltaiką (PV), polega na przetwarzaniu przez ogniwa krzemowe światła słonecznego w prąd elektryczny o stałym napięciu. Dzięki temu rozwiązaniu coraz popularniejsza automatyka okien, drzwi czy osłon, zamiast pobierania „brudnej” energii z sieci jest zasilana solarnie. Silniki korzystają z akumulatora ładowanego w ciągu dnia przez panel słoneczny. W przypadku osłon wewnętrznych przykleja się go na wewnętrznej stronie szyby. Natomiast gdy chodzi o osłony zewnętrzne, montowany jest na skrzynce lub elewacji. Panel pobiera energię nawet wtedy, gdy nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wystarczy, że ma dostęp do światła dziennego.

Tyle na temat zasilania osłon wewnętrznych. Ale w artykule Wiesława Klimczaka zostały opisane też inne zastosowania fotowoiltaiki w budynkach. Polecamy całość uwadze państwa.

 VADEMECUM STOLARKI, str. 38. Drzwi obiektowe, czyli trwałe

„Drzwi wielokrotnie zamyka się i otwiera, a zależnie od tego, ile cykli wykonano, w takiej klasie trwałości mieści się produkt. Klas jest dziewięć, przy czym pierwsza to 0, a najwyższa 8, co oznacza, że stolarka została przebadana na milion cykli. Po takim teście drzwi nie mogą się odkształcić, a zawiasy przesunąć lub wygiąć; także skrzydło powinno być w niezmienionym stanie, a uszczelki przylegać do właściwej powierzchni skrzydła. Badań dotyczących jakości drzwi jest więcej; są to na przykład testy na wytrzymałość na skręcanie statyczne czy uderzenie przedmiotem twardym. Producenci czasami podają te dane, wskazując na ich wysokie wyniki”.

Cytujemy tylko fragment artykułu Magdaleny Rockiej, aby zachęcić państwa do przeczytania całego tekstu. Wszak repetitio est mater sudiorum.

MONTAŻ, str. 48. Promil kosztów

Podczas planowania pracy montażyści stolarki bardzo dużo uwagi poświęcają systemom montażu, sposobom uszczelnienia szczeliny, doborowi odpowiednich materiałów i chemii montażowej. Trochę w ich cieniu pozostaje jeszcze jeden, niezwykle ważny element: mocowanie mechaniczne.

Temat może wydawać się błahy i mało istotny – do czasu. Montaż stolarki z użyciem niewłaściwych wkrętów pod względem ich charakterystyki lub zastosowanie produktów niskiej jakości może skutkować poważnymi konsekwencjami, jak np. źle funkcjonujące okno, które w skrajnym wypadku może nawet wypaść z ościeża. Czy warto aż tyle ryzykować? Raczej nie, zwłaszcza że dobranie odpowiednich wkrętów nie jest trudne – wymaga tylko nieco rozeznania na rynku i wprawy. A dla lepszej orientacji w temacie polecamy państwu nasz artykuł.

 MOJE OKNO, str. 52. Budowa domu. Śpiewająco?

Tym razem chcemy zainteresować państwa wywiadem z Michałem Bajorem. Ten znany i lubiany piosenkarz opowiedział nam swoje doświadczenia związane z budową własnego domu. Oto fragment: „Dom, w którym mieszkam pod Warszawą, wybudowałem 25 lat temu. A że historia jest zabawna, więc ją opowiem. Teatr Buffo, w którym wtedy występowałem, był moim drugim domem. Któregoś wieczoru, przed koncertem, poszedłem do łazienki, która jest koło gabinetu Januszów – Stokłosy i Józefowicza – i pomyłkowo wszedłem właśnie do nich. Za stołem siedzieli m.in. Magda Umer, Krzysztof Materna, Piotr Machalica i Zbyszek Zamachowski. Przeprosiłem i chciałem się wycofać, ale oni zaczęli wołać: chodź tu, nie wychodź, z nieba nam spadłeś…”

Co wydarzyło się potem? Przeczytajcie państwo sami.

A do lektury całego miesięcznika jak zwykle zapraszamy serdecznie.

1