Forum Branżowe - 06.2023

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Okno i roleta – duet doskonały

W czerwcowym wydaniu naszego miesięcznika gościmy Krzysztofa Sofińskiego, dyrektora ds. eksportu w firmie Aluprof, który rozmawia Robertem Klosem między innymi o polskich osłonach – czy są one  konkurencyjne wobec tych zagranicznych? Nasz rozmówca zdradza również, jakie osłony warto produkować w obecnych czasach. Zachęcamy do lektury całego wywiadu.

SONDA, str. 12. Jaki potencjał drzemie w rynku remontowym?

Zapytaliśmy największych dostawców komponentów do okien i drzwi, jakich szans upatrują w rozwoju rynku remontowego w Polsce. Czy rządowy program „Czyste Powietrze” ma szanse podźwignąć słabnący sektor budowlany w naszym kraju?

 DILER 2030, str. 16. Pierwszy etap za nami

Z końcem czerwca dobiega końca pierwszy etap działalności Koalicji Termomodernizacji. Obecnie klienci już kilkuset salonów stolarki w całej Polsce otrzymują fachowe doradztwo i pomoc w pozyskiwaniu dotacji w programie „Czyste Powietrze”, a doradcy ds. dotacji mają stałe wsparcie merytoryczne w ramach przeznaczonego dla nich punktu konsultacyjnego.

GWIAZDA MIESIĄCA, str. 18 Praktyczne, komfortowe, wygodne

Okna tarasowe zobaczymy wszędzie. Od domów jednorodzinnych po apartamenty deweloperskie. Wszędzie tam, gdzie jest potrzeba otwarcia wnętrza na otoczenie. Jak wyglądają nowoczesne okna tarasowe? Wyjaśnia Hanna Czerska.

OSŁONY I BRAMY, str. 26. Ewolucja w bramach

Do garaży wjeżdża się przez bramę, która coraz częściej jest nowoczesnym urządzeniem wyposażonym w automatykę i zarządzanym zdalnie. Producenci stale rozwijają swoje wyroby, także w tym roku klienci będą mogli wybierać spośród kilku ciekawych nowości. Nowości rynkowe wśród bram zebrała Magdalena Rocka.

FASADY, str. 28. Energia z fasady

Każdy budynek, nawet pasywny, musi być zasilany pewną ilością energii. Jaką? To zależy od jego funkcji, rodzaju konstrukcji powłoki, lokalizacji, sposobu zasilania i wielu innych czynników. Przykłady budynków samowystarczalnych energetycznie opisuje architekt Sylwia Melon-Szypulska.

MONTAŻ, str. 30. Między ścianą a ościeżnicą

Dziś trudno sobie wyobrazić fachową instalację stolarki bez zastosowania taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Są one nieodzowne podczas ciepłego i szczelnego montażu. Które taśmy do czego służą i jak powinny być stosowane – radzi Andrzej Witulski.

KOMPONENTY, str. 34. Delikatne, a jednak mocne

Szkło jest materiałem kruchym, który przy odpowiedniej obróbce wytrzyma naprawdę dużo. O stopniach odporności szkła stosowanego m.in. w galeriach handlowych pisze dokładnie Anna Grocholska.

PRODUKCJA, str. 46. Stół do okuwania skrzydeł

Jednym z najważniejszych etapów procesu produkcji jest okuwanie skrzydeł okiennych. Zasuwnice, narożniki, zawiasy, klamki to podstawowe okucia budowlane. Odpowiednio dobrane, prawidłowo zamontowane i wyregulowane mają niebagatelny wpływ na użytkowanie stolarki. Gwarantują, że okna będą się otwierały i zamykały płynnie. Nawet najlepsze parametry okażą się bezużyteczne, jeżeli zawiodą okucia. Nowoczesne stoły do okuwania skrzydeł opisuje Adam Pietrzyk.

PRODUKCJA, str. 50. Co potrafi dobry program konstrukcyjny?

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dlatego bardzo często producenci oprogramowania napotykają mur w postaci oporu konstruktorów do zmiany programów, na których pracują od lat. I nieważne, jak bardzo nowe oprogramowanie jest zaawansowane i kompleksowe – nie i już. Dlatego często dobrym argumentem jest zobrazowanie im, jak nowy software może ułatwić codzienne zmagania. Więcej na ten temat w tekście Zofii Ryhelskiej.

VADEMECUM, str. 56. Nowoczesne osłony zewnętrzne

Powoli stają się integralną częścią nowoczesnego budownictwa. Nic dziwnego, bowiem w dzisiejszych czasach coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych szuka rozwiązań, które pozwolą poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Nowoczesne osłony zewnętrzne pełnią zaś zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Którą osłonę wybrać, radzi Joanna Bajkiewicz.

ZARZĄDZANIE, str. 70. Zarządzanie zmianą

Zarządzanie zmianą stanowi najprawdopodobniej najbardziej krytyczne i najważniejsze zadanie stojące przed współczesnym biznesem i przemysłem” – mawiał W.T. Brandy. O właściwym zarządzaniu zmianą w tych trudnych czasach pisze Dawid Jackowski.

 

1