Forum Branżowe 06.2021
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Aluminium to przyszłość
Gościem czerwcowego wydania „Forum Branżowego” jest Jan Kidaj, założyciel i prezes zarządu firmy Aliplast – czołowego producenta systemów aluminiowych.
Razem z Robertem Klosem rozmawiają o bieżącej sytuacji rynkowej, a także perspektywach na przyszłość. Zdaniem szefa lubelskiej firmy „PCW szczyt kariery ma już za sobą. Owszem, będzie jeszcze funkcjonować, ale stanie się materiałem drugorzędnym w budownictwie. Stosowanie ram z PCW będzie wkrótce passé”. Jan Kidaj upatruje przyszłość budownictwa w aluminium. Co za tym przemawia? Odpowiedź znajdą Państwo w naszym wywiadzie okładkowym.
RYNEK, str. 15. Konsekwencje brexitu dla branży
Zapewne część osób słyszała o umowie pomiędzy Unią Europejską a Londynem, która jest następstwem brexitu. Problem w tym, że liczy ona 1200 stron… Reguluje nowe zasady handlu i współpracy, narzuca nowe wymogi, formalności oraz dokumenty, o których producenci i dilerzy powinni wiedzieć. Dokładna analiza treści umowy to kilka miesięcy pracy, jednak eksperci z niemieckiego instytutu IFT Rosenheim w krótkim artykule zawarli najistotniejsze informacje, tak aby ułatwić producentom stolarki dostosowanie się do zmienionych warunków współpracy. Oto najważniejsze zasady, jakie będą obowiązywały po upływie okresu przejściowego.
RYNEK, str. 16. Perspektywy rynku stolarki do roku 2030
Branża stolarki ma za sobą trudny sezon. Nerwowy, pełen zwrotów akcji niczym w filmie rodem z Hollywood, ale ostatecznie całkiem niezły dla firm z naszej branży. Nic to jednak w porównaniu ze wzrostami, na które mamy szansę już w najbliższych latach. I to nie tylko w eksporcie, ale także na rynku krajowym. Okazuje się bowiem, że przed branżą pojawia sie szansa, którą możemy porównać chyba tylko z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej. O szczegółach pisze Maksymilian Miros, główny analityk Centrum Analiz Branżowych.
SONDA, str. 18. Szaleństwo cen
Od wielu miesięcy do naszej redakcji docierają niepokojące wieści z rynku. Najpierw pojawiły się zatory w dostawach, potem ceny surowców do produkcji stolarki poszybowały w górę. O tym, jak sobie z tym radzą firmy z naszej branży, mówią nasi goście. A ponieważ niewiele osób zdecydowało się na rozmowę z redakcją, tym bardziej polecamy ich wypowiedzi Państwa uwadze.
OKNA I DRZWI, str. 24. Era szklanych domów
Przeszklenia rosną w oczach – zwiększa się ich powierzchnia i rola. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że utopijna wizja słynnych „szklanych domów” stała się – w sensie dosłownym – rzeczywistością. Architekci i designerzy z przyjemnością wykorzystują okazałe płaszczyzny, dzięki którym wnętrza stają się jasne, funkcjonalne, nabierają lekkości i eleganckiego rysu. Mimo że duże przeszklenia mają wiele zalet, u niektórych osób budzą też wątpliwości związane z wygodą użytkowania, stratami ciepła czy kosztami inwestycji. Czy jest cię czego bać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze przeszkleń, by służyły nam przez długie lata?
KOMPONENTY, str. 36. Gra zespołowa
Okno jest wyrobem skomplikowanym technicznie, składającym sie z wielu komponentów. Część z nich ma wpływ na konstrukcję, a część na parametry. W kontekście ciepłochronności rozpatruje sie przede wszystkim profile ram oraz szyby. Wymaganą aktualnymi przepisami wartość współczynnika Uw osiągną tylko określone konstrukcje. Jakim dokładnie komponentom to zawdzięczają? Hanna Czerska rozmontowała zespolenie szybowe na czynniki pierwsze, by to sprawdzić.
ZARZĄDZANIE, str. 65. Fundacja rodzinna coraz bliżej?
Fundacja rodzinna jako forma prawna, na której oparte będą procesy sukcesji w rodzinach dysponujących majątkiem o znacznej wartości, powinna dawać fundatorom odpowiednią elastyczność, aby możliwe było dostosowanie zasad jej funkcjonowania do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Jednocześnie powinna stać na straży wizji, strategii i wartości biznesu rodzinnego. W drugiej połowie marca został opublikowany projekt ustawy, który ma wkrótce wprowadzić fundację rodzinną do polskiego porządku prawnego. Czy na takie przepisy czekali przedsiębiorcy?
VADEMECUM STOLARKI, str. 66. Osłony
Jak przedstawia się sytuacja na polskich rynku osłon wewnętrznych i zewnętrznych? Czy ostatni sezon można zaliczyć do udanych? Jakie rozwiązania są wybierane najczęściej? Co lepiej chroni przed słońcem – żaluzja fasadowa czy screen? Jaka automatyka ułatwi życie użytkownikom osłon i wydłuży czas bezproblemowego korzystania z nich? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w naszym czerwcowym vademecum.
PUNKT WIDZENIA, s. 74. Tutaj nie ma planu B
„Prognozy klimatyczne dla Polski są jasne: jeśli nic sie nie zmieni, pustynnienie obejmie jedną trzecią powierzchni kraju, pojawią się problemy z dostępem do wody pitnej i żywności”. O skutkach globalnego ocieplenia i o tym, czy da się je jeszcze jakoś zatrzymać, opowiada Pawłowi Gregorczykowi Agnieszka Ragin, kierownik Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu oraz zastępca dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego ds. Zmian Klimatu i Współpracy Międzynarodowej.