Forum Branżowe - 06.2020

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Będzie tak albo inaczej

W czerwcowym numerze naszego miesięcznika gościmy Andrzeja Wyszogrodzkiego, prezesa zarządu VBH Polska. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on sytuacji w prowadzonej przez siebie firmie; dzieli się także własnymi przemyśleniami. Jest to jednak tylko punkt wyjścia do szerszej oceny rynku nie tylko na dziś. Nasz gość stwierdza bowiem: „Wszyscy zostaliśmy zaskoczeni dynamiką sytuacji i nikt nie wie, jak naprawdę będzie wyglądać przyszłość. Tak jak w starym powiedzeniu: na dwoje babka wróżyła – albo będzie dobrze, albo będzie źle. Szansa odgadnięcia przyszłości rozkłada się mniej więcej po połowie”.

 SONDA, str. 18. Gdzie jesteśmy?

„Kryzys gospodarczo-społeczny, który zaskoczył nas razem z pojawieniem się w Polsce pierwszych zakażeń koronawirusem, sprawił, że w krótkim czasie pracodawcy stanęli przed wieloma niewiadomymi dotyczącymi pracowników, produkcji i logistyki” Te słowa padły w pierwszej z publikowanych przez nas wypowiedzi i znakomicie oddają istotę naszej sondy. Co zatem robią firmy, aby opanować sytuację? Jakie środki wykorzystują? Jak sobie radzą w czasie pandemii? W naszej sondzie redakcyjnej podano na tacy całe spectrum możliwych rozwiązań.

AKCESORIA, str. 25. Bezpieczna klamka

Od kilku miesięcy w mediach pojawiają się informacje, jak ustrzec się przed wirusem. Najważniejsza zasada polega na tym, że należy często i dokładnie myć ręce. Także trzeba unikać dotykania miejsc, na których mogą znajdować się zarazki. Do grupy przedmiotów stwarzających zagrożenie należą z pewnością klamki w drzwiach w miejscach publicznych. Urzędy, szkoły, biura – do tych budynków wchodzimy najczęściej naciskając klamkę. Jak można zachować tu bezpieczeństwo? O tym przeczytają państwo w artykule Magdaleny Rockiej.

 FOTOWOLTAIKA, str. 28. Osłony pełne energii

Produkcja prądu wyłącznie na potrzeby własne silnika rolety czy żaluzji, oznacza nikłe wykorzystanie darmowej energii ze słońca. Lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie w ogniwa fotowoltaiczne głównych elementów osłony przeciwsłonecznej – lameli. W ten sposób mogą one, chroniąc przed nadmiarem promieniowania, jednocześnie wytwarzać prąd zasilający inne urządzenia elektryczne. Takich rozwiązań spotyka się coraz więcej, ponieważ obowiązują przepisy nakazujące projektowanie obiektów publicznych jako zeroenergetycznych. W 2021 roku przepisy te obejmą budynki komercyjne oraz indywidualne. Więcej o osłonowych rozwiązaniach fotowoltaicznych w artykule Wiesława Klimczaka.

 VADEMECUM STOLARKI, str. 42. Jej wysokość Warszawa

Teren przy skrzyżowaniu stołecznych ulic Towarowej i Kasprzaka jeszcze kilka lat temu peryferyjny i bez wyrazu staje się właśnie wizytówką stolicy. Kończy się budowa kompleksu Hub (130 m), Skylinera (195 m), zespołu Generation Park (140 m) i najwyższego ze wznoszonych obiektów – Warsaw Unit (202 m). Dołączą do Warsaw Spire, ktory wraz z iglicą mierzy 220 metrów i Warsaw Trade Tower o wysokości 208 metrów. Projekty wysokościowców zostały opracowane w najważniejszych i konkurencyjnych stołecznych pracowniach architektonicznych. Wizualizacje większości obiektów nie obejmują całego kontekstu urbanistycznego, gdyż projekty powstawały w zbliżonym czasie. Do pewnego stopnia dziełem przypadku jest udana kompozycja urbanistyczna, jaka powstała. A zatem – wraz z autorką tekstu, Sylwią Melon-Szypulską – zachęcamy do spaceru szlakiem kilku z najnowszych warszawskich realizacji od Ronda Daszyńskiego do Ronda Dmowskiego (lub odwrotnie). Najlepiej zrobić to właśnie teraz, kiedy już widać skalę budynków, a jeszcze trwają ostatnie prace montażowe na elewacjach.

 MONTAŻ, str. 50. Czym jest montaż POW?

Poruszane w artykule Grzegorza Kuligowskiego zagadnienie nie zostało uregulowane w żadnych wymogach prawnych. Na temat montażu POW – obejmującego konstrukcje o ograniczonej odporności na włamanie – nie znajdziemy nic zarówno w Rozporządzeniu PE i Rady Europy ustanawiającym zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, jak również w naszym krajowym prawodawstwie, czyli w Rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pierwszym miejscem, w którym napotkamy zapisy związane z POW, jest norma produktowa EN 14351; w niej znajduje się informacja, że POW nie jest właściwością zasadniczą i należy odwołać się do norm przedmiotowych EN 1627, EN 1628, EN 1629 oraz EN 1630. Wszystkie te cztery dokumenty to 191 stron wytycznych do przeprowadzania badań i klasyfikowania konstrukcji POW. Pomimo tak dużej objętości, jak się okazuje, temat nie jest opracowany do końca. Dodatkowym utrudnieniem dla czytelnika może być to, że normy te zostały opublikowane wyłącznie w języku angielskim. Wniosek? Artykuł ten jest po prostu lekturą obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych bezpiecznym montażem.

 MARKETING, str. 50. Komunikacja z przyszłością

Natura biznesu wyrasta z tego, że ludzie komunikują się, prowadząc wymianę. Produkty są w większości dodatkami do relacji, które tworzą w procesie komunikowania się. Skuteczność komunikacji z klientami zależy od wielu czynników. To, co z pozoru wydaje się proste, w istocie jest znacznie bardziej złożone. Zapisane dalej zdanie: mamamanastroje – bez przerw, może być interpretowane na trzy rożne sposoby, a mianowicie:

  • mama ma troje dzieci (nas troje);
  • mama jest humorzasta (ma nastroje);
  • mama ma środki na zakup odzieży (na stroje).

Ten prosty przykład dowodzi, że nadawca oraz odbiorca, czyli osoby tworzące arenę komunikacji, odpowiadają za jej skuteczność. Ten prosty przykład dowodzi również, że warto przeczytać cały artykuł prof. Henryka Mruka. Polecamy też jego blog: mruk.edu.pl/blog/

I jak co miesiąc serdecznie zapraszamy do lektury całego miesięcznika.

1