Forum Branżowe - 06.2018

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Gra zespołowa
W czerwcu na naszych łamach gościliśmy Jarosława Loosa, udziałowca Grupy Q4Windows. Z pewnością bardzo interesująca jest droga zawodowa naszego rozmówcy, który z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Jednak już na początku lat 90. związał się z branżą stolarki i pozostał w niej do dziś. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że do sukcesu firm pana Loosa przyczynił się eksport wyrobów do Niemiec, który rozwija się pomyślnie już od kilkunastu lat. Zagłębiamy się tutaj nieco w szczegóły wywiadu, by pokazać, że refleksje naszego gościa są cenne, bo poparte dużym, własnym doświadczeniem. Dlatego między innymi zachęcamy do lektury tej rozmowy i przyjrzenia się jednej z dróg rozwoju przedsiębiorstwa i umacniania jego obecności na rynkach zagranicznych.

DRZWI str. 28. Eleganckie i duże
Duże, a nawet bardzo duże drzwi nie są przy obecnym rozwoju techniki niczym niezwykłym. Zobaczymy je właściwie zawsze w tych budynkach, gdzie przebywa wiele osób, a zatem w wejściu ruch jest intensywny. Niemniej również choćby w biurowcach, nawet niewielkich, szerokie, przeszklone wejście w sposób zachęcający ukazuje eleganckie, zadbane wnętrze. Drzwi o dużej powierzchni, efektowne i bezpieczne dla użytkowników, bardzo często są zrobione na bazie profili aluminiowych. Taka konstrukcja jest stabilna i wytrzymała. Nietrudno jednak się domyślić, że jednocześnie ciężka. Dlatego wymaga odpowiednich zawiasów. I właśnie o wielu aspektach związanych z drzwiami obiektowymi piszemy w artykule.

OSŁONY str. 30. Ciepło – zimno
Słoneczna pogoda towarzyszyła nam przez większość wiosny. W takich chwilach szczególnie intensywnie zastanawiamy się nad tym, jak uciec przed nadmiarem ciepła, ale i światła. Oczywiście warto sięgnąć po osłony okienne. Wybierając ich rodzaj trzeba jednak pamiętać, że zimą warunki są całkowicie odmienne. Przyda się wówczas zatrzymanie jak największej ilości ciepła w pomieszczeniach i umożliwienie nieograniczonego dostępu światła dziennego. Co istotne, takie oczywiste potrzeby użytkowników domów są podparte zaleceniami odgórnymi; w tym tak ważnym dokumentem, jakim jest Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Autor niniejszego artykułu opisuje więc wymieniony tu współczynnik „g”. Wskazuje też najistotniejsze cechy różnych rodzajów osłon; także skuteczność, jeśli chodzi o gospodarkę energią cieplną.

BRAMY str. 38. Wizytówka we wjeździe
W domu jednorodzinnym to ogrodzenie wyznacza granice posesji. Zależnie od zamierzeń właściciela wskazuje przy tym na jego zamożność lub poczucie estetyki. W ogrodzeniu zaś znajduje się brama – dopasowana stylistycznie. Musi jednak być także funkcjonalna i ta cecha jest z pewnością równie istotna jak wygląd. Można wybierać spośród kilku rodzajów bram ogrodzeniowych, posługując się ich przydatnością w konkretnej sytuacji. Inna bowiem będzie potrzebna, gdy posesja nie jest duża, inna, jeśli znajduje się tuż przy ruchliwej drodze, a jeszcze inna, jeśli wzdłuż płotu znajdują się jakieś przeszkody. W artykule, który polecamy uwadze naszych czytelników, opisujemy, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje bram, zarówno jeśli chodzi o ich budowę, jak i wygodę użytkowania.

TARASY str. 40. Dom bez ścian
Duże wyjście do ogrodu jest bardzo potrzebne latem – o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak także zimą i w ogóle w pozostałych porach roku łatwiej znieść nieprzyjemną pogodę, gdy można obserwować otoczenie. Z pewnością najbardziej popularne w grupie dużych drzwi tarasowych są te przesuwne: unoszone i uchylne. Znacznie rzadziej piszemy o składanych, także przesuwnych, ale przecież odmiennych. W pierwszym z wymienionych rozwiązań skrzydło bierne, czyli stałe, nieotwierane przeszklenie, zajmuje połowę otworu w ścianie. Niektórzy czytelnicy uznają zatem, że jest to oczywiście okno, wyposażone w dużą szybę i nieograniczające widoku, ale jednak zmniejszające wejście. Amatorzy niczym nieskrępowanego kontaktu z przyrodą mogą chcieć zatem przyjrzeć się bliżej konstrukcjom składanym, nazywanym też harmonijkowymi. Ułatwiamy im zapoznanie się z nimi, opisując w naszym artykule takie drzwi tarasowe.

OKUCIA str. 44. Gdy okno jest ciężkie
Ten temat nie musi interesować użytkowników drzwi tarasowych. Jednak uważamy, że powinien przyciągnąć uwagę sprzedawców, a także tych montażystów, którzy chcą wiedzieć, jak działają instalowane produkty, a nie tylko wykonywać zalecenia zawarte w instrukcjach montażu. W polecanym artykule opisujemy więc te okucia, które są niezbędne do prawidłowego, długotrwałego funkcjonowania tej bardzo ciężkiej stolarki. Są to zatem przede wszystkim pewne elementy okuć obwiedniowych; także zawiasy i mechanizmy odpowiedzialne za ruch skrzydeł czynnych. Nie zagłębiamy się przy tym w szczegóły, które są przecież dobrze znane producentom drzwi tarasowych, a do niczego się nie przydadzą inwestorom.

SZYBY str. 48. Ciepło w pakiecie
Temat zabezpieczenia budynków przed ucieczką ciepła przewija się w wielu naszych artykułach. Jest przecież ważny z wielu względów. Oczywiście skupiamy się na stolarce, a ściślej: na oknach. W tych zaś szczególną rolę, jeśli chodzi o ciepłochronność, odgrywają szyby zespolone. Dla izolacyjności znaczenie mają właściwie wszystkie elementy pakietu. Wskazujemy więc na ich przeznaczenie i opisujemy, jak są zbudowane i jak funkcjonują.

FASADY str. 50. Idealnie czysta forma
W przeszklonych fasadach o dużych powierzchniach szkło odgrywa szczególnie istotną rolę. Zamierzeniem projektantów jest stworzenie lekkich optycznie konstrukcji. Starają się zatem proponować niczym nieograniczone przeszklenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z fizyki i jej praw. Szkło, choć jest ciałem stałym, jest też delikatne. Do niedawna zatem tafle były chronione przed uszkodzeniem przez metalowe ramy: najczęściej aluminiowe. Ramy te jednocześnie ułatwiały złożenie poszczególnych paneli w duże płaszczyzny. Czy jednak są konieczne? Okazuje się, że nie. Wielu systemodawców oferuje bowiem konstrukcje przeszklonych ścian bezszprosowych. Szkło może mieć w nich różne funkcje, także ochrony przed ogniem. Istotą bowiem, oprócz budowy samych szyb, jest łączące i uszczelniające je spoiwo. Takich konstrukcji jest już na świecie wiele, a niektóre są imponujące i stanowią dobre wzory tego rodzaju rozwiązań.

CHEMIA str. 53. Trwałe jak drewno
Drewniane okna są kanonem. Zobaczymy je w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach wznoszonych przez deweloperów. Nie dość, że są lubiane przez użytkowników lokali, to jeszcze uznawane za prestiżowe i przyjazne dla człowieka. Niemniej drewno jako materiał nie jest specjalnie trwałe – w porównaniu do PCW czy np. aluminium. Ponieważ jednak jako materiał do produkcji stolarki oczywiście nie może być gorsze, stosuje się różne zabiegi znakomicie zwiększające jego trwałość. Należą do nich impregnacja materiału, ale też jego ochrona, poprzez nakładanie na ramy kilku powłok stanowiących warstwy ochronne. Na łamach czerwcowego wydania naszego „Forum” opisujemy więc, co należy zrobić, aby maksymalnie zwiększyć trwałość drewnianej stolarki.

MASZYNY str. 64. Okno bez wypływki
Łącznie profili, z których powstają ramy okien tworzywowych, jest dość newralgicznym momentem w ich produkcji. Od jakości tego etapu zależy bowiem wytrzymałość wyrobu, ale też jego estetyka. Na tę zaś cechę inwestorzy zwracają szczególną uwagę. Rozwiązanie problemu zaprząta uwagę nie tylko wytwórców stolarki, ale też producentów maszyn. Obecnie stosuje się dwa rodzaje obróbki, przy czym rozwój technologii zmierza oczywiście w kierunku zapewnienia jak najładniejszych i jednocześnie trwałych połączeń. Autor artykułu, który opublikowaliśmy w tym wydaniu naszego miesięcznika, skupił się więc na odpowiednich urządzeniach i ich oprzyrządowaniu. Ponieważ są one niezbędne do wytwarzania okien z PCW, polecamy lekturę wszystkim naszym czytelnikom.

PIANY str. 68. Wydajność plus jakość
Piana montażowa jest produktem używanym przez instalatorów stolarki powszechnie. Wybór produktów jest bardzo duży, a poszczególne wyroby różnią się między sobą właściwościami. Oczywiście wytwórcy chemii starają się o promowanie swoich rozwiązań. Czy jednak zawsze robią to skutecznie? Okazuje się, że znajomość marek pian montażowych nie jest wśród wykonawców bardzo szeroka. W ankietach monitorujących znajomość firm pojawia się zaledwie kilka nazw. Przyjrzeliśmy się więc, co jest znane na rynku, spróbowaliśmy też rozszyfrować, jakie cechy pian decydują o ich mniejszej lub większej popularności.

MONTAŻ str. 69. Ruch w interesie
Wśród artykułów, które – mamy nadzieję – szczególnie zainteresują montażystów stolarki zamieściliśmy też ten opisujący nowoczesne rozwiązania techniczne. Chodzi mianowicie o konsole montażowe, których wybór jest dziś spory i ciągle rośnie. Uznaliśmy więc, że warto wiedzieć o nich coś więcej. Dlatego w artykule wieńczącym część poświęconą ogólnie pojętej technice okiennej opisujemy różne rodzaje systemów konsol. Wskazujemy też ich istotne cechy, w tym takie, jak nośność, sposób instalacji i dostępność akcesoriów montażowych.

Życzymy owocnej lektury!

1