Forum Branżowe - 05.2025

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Niedaleko od rdzenia

W majowym numerze gościmy na okładce Grzegorza Ratajczaka, dyrektora wykonawczego i członka zarządu firmy Krishome. Rozmawiamy z nim m.in. o niedawnym rebrandingu i zmianach w firmie oraz o tym, jak się rozwija nowoczesną i prężnie działającą sieć dilerską. Pan Grzegorz zdradza nam też, co sprawia, że firma jest uważana za postępową i jaką strategię działalności poleca na trudne czasy.

RYNEK, str. 12. XXXIV edycja Forum 100

Tegoroczne Forum 100 odbyło się 8 kwietnia w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i po raz kolejny zgromadziło liderów branży stolarki otworowej. Tym razem tematem przewodnim była ekspansja na rynek amerykański – zarówno w kontekście formalno-prawnym, technologicznym, jak i politycznym.

RYNEK, str. 14. Polityka celna USA

Czy nowa polityka celna USA wyhamuje eksport okien i drzwi do Stanów Zjednoczonych i jaki wpływ na naszą branżę będzie miała np. na rynku zachodnioeuropejskim? To pytania, które w ostatnich tygodniach niejednokrotnie pojawiały się w moich rozmowach z menedżerami firm z branży okienno-drzwiowej. I niestety trudno było jednoznacznie na nie odpowiedzieć, bo nastroje na rynku są rozchwiane jak decyzje prezydenta Trumpa. Warto jednak zastanowić się, gdzie są dla nas największe zagrożenia. Maksymilian Miros, główny analityk Centrum Analiz Branżowych, widzi co najmniej trzy.

RYNEK, str. 16. Ocena I kwartału przez producentów

Początek 2025 roku przyniósł wiele zawirowań, sytuacja geopolityczna jest bardzo dynamiczna. Jak w tych niestabilnych czasach radzą sobie polscy producenci okien, drzwi, bram i osłon?

OKNA I DRZWI, str. 24. Pivotowe otwarcie

Drzwi z przesuniętą osią obrotu, czyli pivotowe, debiutowały we wnętrzach. Ponieważ tam się sprawdziły, zaczęto oferować ich wersje zewnętrzne. Dziś można mówić o modzie na nie. Więcej na temat pivotów w tekście Andrzeja Witulskiego.

OSŁONY I BRAMY, str. 28. Brama z nadrukiem

Od kilku lat architektura i wzornictwo zmierzają w kierunku coraz większej personalizacji. Dotyczy to wnętrz, ale też elewacji budynków i elementów, takich jak bramy garażowe. Możliwości aranżacji budynków oraz dopasowania ich estetyki do oczekiwań właścicieli są bardzo duże. Dzięki technologii nadruku na bramie garażowej można umieścić niemal dowolną grafikę – od klasycznych wzorów drewna po zdjęcia. Szczegóły w tekście Joanny Bajkiewicz.

FASADY, str. 30. Budynki z certyfikatem

Zrównoważone budownictwo stanowi dziś jeden z najważniejszych trendów w branży nieruchomości komercyjnych i magazynowych. Jest również coraz bardziej popularne w budownictwie mieszkaniowym. Liczba inwestycji z certyfikatami ekologicznymi, takimi jak LEED, BREEAM czy WELL, systematycznie wzrasta, a tym samym rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwalają osiągnąć wysokie standardy energetyczne i środowiskowe. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają fasady – nie tylko jako wizytówka budynku, ale też istotny element kształtujący jego wpływ na otoczenie. O budynkach certyfikowanych pisze Anna Domańska.

KOMPONENTY, str. 34. Technologia wklejania szyb

Niemal pół wieku temu opracowano metodę wklejania szyb samochodowych. Pozwoliło to zaprojektować wytrzymałe nadwozie z wąskimi słupkami i dużą, panoramiczną szybą przednią. Podobna rewolucja zaszła w architekturze. Oszklenia przyklejane do aluminiowej konstrukcji nośnej pozwoliły na powstanie fasad „całoszklanych”. Są one obecnie chętnie stosowane przez architektów, bo pozwalają zaprojektować niezwykle efektowne budynki. Więcej o technologii wklejania szyb znajdą Państwo w tekście Tadeusza Michałowskiego.

KOMPONENTY, str. 38. Odporne na odkształcenia

Okna z PCW dominują na naszym rynku, nie jest to jednak materiał niezniszczalny. Aby zapobiec jego odkształceniom, niezbędne są wzmocnienia. Choć obecnie robi się je z różnych materiałów, to jednak niezmiennie najwięcej jest tych ze stali. Temat wzmocnień przeanalizowała Hanna Czerska.

VADEMECUM, str. 50. Vademecum stolarki: osłony wewnętrzne i zewnętrzne

W tym wydaniu vademecum przyglądamy się m.in. roletom zewnętrznym – które z nich są najbardziej popularne w Polsce, a które za granicą? Zastanawiamy się też, dlaczego sprzedaż pergoli się opłaca i dlaczego warto mieć w ofercie nie tylko okna, ale też osłony wewnętrzne.