Forum Branżowe - 05.2019

GOŚĆ NUMERU str. 2. Okna w chmurze

W majowym numerze naszego miesięcznika gościmy Macieja Matellę, dyrektora ds. rozwoju Winkhausa. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o roli, jaką odgrywa informatyka zarówno w produkcji, jak i kontaktach z klientami firmy. Szczególnie interesujące wydały nam się słowa naszego gościa, odnoszące się też do tytułu wywiadu: „Osobiście uważam, że chmura jest przyszłością dla nas wszystkich, nie tylko dla biznesu, ale też osób indywidualnych. Nie będzie żadnego powodu, aby trzymać w domu czy biurze wydajne komputery o dużej mocy obliczeniowej, kiedy będzie można taniej wynająć moc obliczeniową, czyli usługę związaną z przetwarzaniem danych”. Zachęcamy państwa do przeczytania całego wywiadu.

 SONDA str. 17. Okucia w rozwoju

Zmiany, które zajdą w niedalekiej przyszłości, są przedmiotem badań instytucji zajmujących się obserwowaniem trendów i mega trendów. Które z nich będą miały wpływ na stolarkę? Bez wątpienia  to będzie moda na wyroby naturalne oraz odejście od tradycyjnych kanałów sprzedaży. To w skali mega. A w skali mikro? O konkretnych zmianach w swoich wyrobach mówią dwie panie: Barbara Ahlers z Roto i Beata Fiedosichin z Siegenii.

RANKING str. 20. Najwięksi dostawcy

Tegoroczna lista największych dostawców dla przemysłu stolarki budowlanej zawiera 58 firm; każda w minionym sezonie osiągnęła przychody co najmniej 100 mln zł. W sumie wszystkim tym przedsiębiorstwom udało się w roku 2018 wypracować ponad 19 mld zł. Prognozowany na obecny sezon wzrost wolumenu sprzedaży wyrobów stolarki budowlanej oraz rosnące wymagania co do ich standardu spowodują zapewne, że przyszłoroczna suma przychodów największych dostawców przekroczy prawdopodobnie 20 mld zł. A jak jest teraz? Spójrzcie państwo w tabele rankingowe.

KONKURS str. 24. StolArchi 2019. Werdykt

Dziewiętnastu wytwórców zgłosiło do konkursu 24 produkty, które oceniane były w dwóch kategoriach: forma oraz funkcja-innowacja. To producenci decydowali o tym, do której kategorii pretendują. Siedmiu zgłosiło swoje kandydatury w kategorii wsparcie techniczne. Oto werdykt jury: główną nagrodę w kategorii forma przyznano firmie Droma za pergolę bioklimatyczną V123; wyróżnienie otrzymał Team Plast za drzwi Team Axis. W kategorii funkcja-innowacja laureatem został Małkowski-Martech, a miano najlepszego produktu uzyskała brama kurtynowa elastyczna Marc-Ok. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało firmie Okpol za okno IGX F1 Reset. Architekci docenili wartość merytoryczną materiałów prezentowanych w sieci przez Krispol, zwycięzcę w kategorii wsparcie techniczne. W gazecie znajdują się zdjęcia produktów oraz ich krótkie opisy. A na kolejnej stronie – wypowiedzi architektów jurorów. Warto przeczytać.

OGRODY str. 46. Słoneczna nisza

Ogrody zimowe to u nas ciągle luksus, na który stać tylko ludzi z zasobnymi portfelami. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Polacy jeżdżą po świecie i zachwycają się zalanymi światłem, przeszklonymi salonami, które można zobaczyć na przykład w zagranicznych kurortach. Niektórzy producenci stolarki okienno-drzwiowej dostrzegają w tym niszę biznesową i wychodzą z założenia, że rynek ogrodów zimowych będzie się w naszym kraju rozwijał. Tak właśnie widzą to właściciele firmy Technika Okienna Rduch&Borek z niewielkiego Gogołowa koło Jastrzębia Zdroju. Z artykułu poznamy nie tylko historię firmy, ale też dowiemy się, jak funkcjonuje i jakie ma perspektywy: – Zakładam, że to będzie tak, jak z samochodami. Też kiedyś w naszym kraju były luksusem. Potencjał, jaki tkwi w rynku, jest więc ogromny – zapewnia szef marketingu Techniki Okiennej.

 SZYBY str. 54. Nowe funkcje szkła

Czy czeka nas rewolucja w stolarce? Eksperci oceniają, że proces zmian produktów ma charakter ewolucyjny, więc nie należy oczekiwać kompletnie nowatorskiego wyrobu. Choć niewątpliwie jesteśmy w momencie, w którym tych nowości, szczególnie w grupie komponentów, będzie pojawiać się dużo. Także w dziedzinie szkła. Patrząc na propozycje firm, zajmujących się jego produkcją, widać, że starają się one sprostać wymogom rynku. To oznacza, że możemy zaobserwować wprowadzanie na rynek wielu ciekawych produktów. Z pewnością dotyczy to nowości proponowanych przez ML System oraz Glassolution.

 Zapraszamy do lektury!

 

Zobacz także

1