Forum Branżowe - 05.2018

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Automatyka domowa
Gościem majowego wydania jest Mariusz Ziemecki, prezes zarządu D+H Polska. Jak przystało na przedstawiciela firmy znanej z systemów oddymiania, wiele miejsca poświęcono tej właśnie tematyce. Tym bardziej, że zminimalizowanie szkód powstających w wyniku pożaru jest niezwykle istotne. Możemy się przy tym dowiedzieć, że urządzenia do usuwania dymu mogą współpracować także z innymi, bardzo przydatnymi podczas codziennej eksploatacji obiektu. Nie będziemy w tym miejscu streszczali czytelnikom wszystkich informacji, wspomnimy natomiast o kolejnym interesującym wątku wywiadu. Są w nim refleksje naszego gościa na temat instalacji, nazywanych dzisiaj powszechnie inteligentnymi. A chodzi o wprowadzanie najnowszych technologii do codziennego życia.

OKNA str. 32. Wyłącznie z automatem
Tematyka związana z ochroną przeciwpożarową zajmuje w tym wydaniu naszego miesięcznika dużo miejsca. Dlatego kolejny artykuł jest poświęcony oknom oddymiającym i sterowaniu nimi. Tego rodzaju stolarka znajduje zastosowanie w tych obiektach, gdzie przebywa jednorazowo dużo ludzi, zatem skutki pożaru mogą być tragiczne. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób usuwany jest dym i jakie urządzenia biorą w tym udział. Znowu nie będziemy w tym miejscu dokładnie przekazywać informacji, zapraszamy bowiem do lektury. Możemy więc tylko, zachęcając do niej, podpowiedzieć, że wiele uwagi poświęciliśmy napędom służącym do automatycznego sterowania oknami oddymiającymi.

OSŁONY str. 40. Wzory na fasadzie
Duże okna i drzwi na taras, skierowane na południe, są marzeniem wszystkich ciepłolubnych mieszkańców i użytkowników budynków. Jednak nadmiar słońca, czyli ostrego światła, ale też związanej z tym wysokiej temperatury, jest bardzo uciążliwy. Dlatego chętnie i wręcz powszechnie odgradzamy się od niego. Przy tym osłony nie mogą być stałe, chcemy móc z nich korzystać według własnego uznania; wiadomo, w Polsce klimat nie rozpieszcza. Cóż więc możemy zaoferować czytelnikom, których interesuje ten temat? Otóż opisujemy zarówno rolety i żaluzje zewnętrzne, jak i markizy, a także osłony czy łamacze światła. Słowem, niemal wszystko, co pozwala regulować dopływ światła i ciepła do wnętrz.

PROFILE str. 44. Profile, których nie widać
To ciekawe, że we współczesnym designie najbardziej poszukiwane jest to, czego nie widać. Jak zatem chwalić się modnymi dodatkami i rozwiązaniami? Na to pytanie nie odpowiemy. Postanowiliśmy jednak przybliżyć państwu na początek profile z PCW, służące do konstruowania okien i dużych przeszkleń o jak najmniej widocznych ramach. Żeby nie być gołosłownym, powołujemy się na przykłady systemodawców. Ci zaś oferują nie tylko całkiem nowe profile, ale też modyfikują istniejące produkty, pokazując, że jak najbardziej nadążają za zmieniającymi się oczekiwaniami klientów. Gorąco zapraszamy do lektury!

AUTOMATYKA str. 46. Ukryć, żeby otworzyć
No właśnie. Ten artykuł jest kolejnym dowodem na to, że co niewidoczne, to poszukiwane. Tym razem przekonujemy, że ukryte mogą być także napędy do okien. Zatem nie ma obawy, że zwolennicy inteligentnych domów będą zmuszeni do zrezygnowania z modnych rozwiązań. Okazuje się przy tym, że propozycje producentów są niemal takie same, jak te dotyczące mechanizmów montowanych na zewnątrz. Oczywiście, nie są identyczne, bo te schowane w ramach okiennych muszą być mniejsze. No i wyposażane są w określone okucia i siłowniki. Dla inwestorów z pewnością interesująca będzie informacja, że ukryte napędy mogą obsługiwać okna zarówno uchylne, jak i rozwierne oraz rozwierno-uchylne. Przy tym nie tylko pionowe, ale także dachowe. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko zachęcić do sięgnięcia po majowe wydanie naszego miesięcznika.

OKUCIA str. 50. Najmodniejsze, bo niewidoczne
Czy już nie uwolnimy się od tematów związanych z niewidocznymi elementami stolarki? Z pewnością będziemy je poruszali często, choćby po to, by również nadążać za modą. Dlatego przyjrzeliśmy się również niewidocznym okuciom do drzwi. Znajdziemy wśród nich oczywiście zawiasy, ale te produkty są dostępne od dawna, nie stanowią więc zaskoczenia. Ukryte zawiasy i ukryte ościeżnice to już jest rozwiązanie, które daje duże pole do popisu architektom wnętrz. Jest jednak coś jeszcze, mianowicie: ukryte klamki. Nasza wyobraźnia może się tu okazać bezradna, bo jak skorzystać z drzwi, których w ogóle nie widać. Przekorny chochlik podpowiada w tym miejscu: zafundujcie sobie takie drzwi, zaproście znajomych. Potem wystarczy dyskretnie wyjść z pomieszczenia… Efekt murowany, ale wróćcie szybko, żeby goście nie wpadli w panikę…

FASADY str. 53. (Nie)standardowe profile
Temat zabezpieczenia budynków przed pożarem przewija się w całym tym wiosenno-letnim wydaniu naszego miesięcznika. Koniecznie więc musieliśmy sięgnąć też po informacje dotyczące fasad przeciwpożarowych. Oczywiście, wskazanie odpowiedniego rozwiązania leży w gestii architekta i musi być dokładnie opisane w projekcie budowlanym. Jednak przecież inwestor też może mieć własne przemyślenia i sugestie. Również wykonawca powinien orientować się, co jest dostępne na rynku. Podajemy zatem kilka przykładów systemów fasadowych ppoż. A ponieważ różnią się one nieco od standardowych, opisujemy również ich specyfikę.

MASZYNY str. 58. Centrum cięcia kosztów
Roboty przy taśmie produkcyjnej to już nie jest science fiction, ale rzeczywistość. Jednak nie zawsze da się całkowicie zastąpić ludzi i chyba nie ma takiej potrzeby. Z czegoś przecież muszą żyć… Takim kompromisem między pracą załogi a nowoczesnymi i mocno samodzielnymi urządzeniami są centra obróbcze. To maszyny o różnorakich funkcjach, obecne z całą pewnością w zdecydowanej większości fabryk związanych ze stolarką. Wśród nich są centra obróbczo-tnące, które służą do przygotowania elementów do produkcji okien czy drzwi. Przenoszą profile, robią w nich otwory, łączą w ramy. I dobrze współpracują z człowiekiem, zapewniając precyzję obróbki i bezpieczeństwo pracy.

TECHNOLOGIA str. 68. Cztery warstwy ochrony
Drewno z pewnością nigdy nie zniknie z naszych domów. Nie wyprą go także okna aluminiowe czy tworzywowe. Materiał ten jest jednak najbardziej z wymienionych podatny na zniszczenie wskutek niewłaściwego przygotowania stolarki. Dlatego profile muszą być odpowiednio obrobione i zabezpieczone zarówno przed niszczącym wpływem warunków atmosferycznych, jak też uszkodzeniami mechanicznymi. Pokrywa się je zatem odpowiednimi środkami chemicznymi, które trzeba nakładać w określonej kolejności, w wielu warstwach. W zamian klient dostaje trwałe, estetyczne okno, w dowolnej stylistyce i barwie. Na dodatek, nie trzeba go odnawiać tak często jak dawniej. Czyli same zalety, o których więcej dowiedzą się czytelnicy z naszego artykułu.

MONTAŻ str. 70. Do zadań specjalnych
Wśród jakże ważnych tematów związanych ze stolarką nie może zabraknąć wskazówek dla jej montażystów. Tym bardziej, że w segmencie chemii i akcesoriów cały czas coś się dzieje. Opisujemy więc folie montażowe. Ktoś może pomyśleć: przecież to już było. Tak, jednak tym razem pokazujemy także nowości. Aby je poznać, wystarczy sięgnąć po nasz miesięcznik. Naprawdę warto, ponieważ pojawiły się folie… w płynie; bardzo interesujące. Tradycyjnie już w artykule dotyczącym montażu stolarki przestrzegamy przed popełnianiem błędów podczas tej pracy. Podpowiadamy też, jak ich uniknąć.

AKCESORIA str. 72. Szczelność przede wszystkim
Okna i drzwi nie mogą przepuszczać do wnętrz wiatru ani wody. Chronią przed tym uszczelki. Nie są to nowe produkty, niemniej cały czas ewoluują materiały służące do ich produkcji. Tutaj także pojawiają się nowe rozwiązania, choć oczywiście nie tak często jak w przypadku wzornictwa stolarki. Temat powinien zainteresować m.in. dilerów, którzy nową wiedzę będą mogli wykorzystać w rozmowach z klientami z korzyścią dla obu stron. Podpowiedzmy więc, że opisujemy dostępne na rynku materiały i rozwiązania, nie pomijając przy tym w pewnym sensie nietypowych uszczelnień drzwi wiodących na taras.

MATERIAŁY str. 74. Sosna czy meranti
Większość okien drewnianych jest produkowana z kantówki sosnowej – taniej, lekkiej i dobrze spełniającej stawiane przed nią zadania. Wielu inwestorów oczekuje jednak bardziej prestiżowego produktu. Jednym z gatunków drewna, spełniającym takie wymaganie jest meranti. Piszmy o tym, czym różni się ono od sosny, czy jest lepsze i jak bardzo poszukiwane. Nasi rozmówcy wskazują też, jakie inne drewno znajduje zastosowanie w produkcji okien. Dlatego warto przeczytać ten artykuł – ale też pozostałe – opublikowany w majowej edycji naszego miesięcznika.

Życzymy owocnej lektury!

1