
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Wyzwania, pułapki i szanse dla polskiej gospodarki
Gościem naszego kwietniowego numeru jest Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena, prawnik, przedsiębiorca i inwestor, laureat wielu wyróżnień i odznaczeń, wiceprzewodniczący Rady Głównej w RPPG, z którym mieliśmy okazję porozmawiać w czasie targów BAU w Monachium. W czasie naszego spotkania poruszaliśmy głównie tematy polityczno-gospodarcze – prezes Seleny pokazał m.in., jak obecna sytuacja geopolityczna wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw, z czego wynika kryzys gospodarczy na Starym Kontynencie i w jakim kierunku zmierza Europa. „Europa na brak konkurencyjności pracowała przez trzy dekady. UE doprowadziła do nadmiernego przeregulowania gospodarki, uzależniła się też energetycznie od innych. W rezultacie koszty energii w Europie są dziś trzykrotnie wyższe niż w USA i czeterokrotnie wyższe niż w Chinach” – analizuje nasz gość.
SONDA, str. 14. Wojna celna z USA – czy nam zaszkodzi?
Zapytaliśmy polskich producentów, czy obawiają się wpływu polityki celnej prowadzonej przez nowego prezydenta Donalda Trumpa na konkurencyjność polskiej stolarki w USA. Czy napięta sytuacja geopolityczna zaszkodzi naszemu eksportowi?
OKNA I DRZWI, str. 24. Okna pełne stylu
Współczesne budownictwo to rozwiązania, które spełniają standardy techniczne, ale także podkreślają charakter budynków. W tym kontekście szczególną popularność zdobywają okna stylizowane, pozwalające zachować lub nadać nieruchomości niepowtarzalny styl. Producenci mówią zgodnie – ten rynek z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej. Więcej na ten temat w tekście Joanny Bajkiewicz.
OKNA I DRZWI, str. 30. Obsługa posprzedażowa stolarki, cz. II
Każdy przedsiębiorca w ramach działalności związanej z wprowadzeniem na rynek określonych produktów bądź usług poza obowiązkiem certyfikacji dopuszczającej wyrób do obrotu podlega też odpowiedzialności wobec konsumentów za dostarczony towar lub usługę. Odpowiedzialność ta dotyczy rękojmi lub gwarancji. Zasady obowiązujące przy składaniu reklamacji opisaliśmy w poprzednim numerze. Teraz czas na praktykę. Problemowi przyjrzał się Krzysztof Łakota.
OSŁONY I BRAMY, str. 37. Bramy ogrodzeniowe – wybory klientów
W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do ogradzania swoich posesji. Oznacza to, że oprócz płotu są potrzebne furtka oraz brama wjazdowa. Jeśli chodzi o konstrukcję, dostępnych jest zaledwie kilka rodzajów bram. Nieporównanie bogatsza oferta dotyczy ich wyglądu. Anna Grocholska sprawdziła, które modele cieszą się największą popularnością wśród klientów.
FASADY, str. 40. Nowy wymiar architektury
Fasady kinetyczne to innowacyjne rozwiązania, dzięki którym powierzchnia budynku może dynamicznie reagować na zmieniające się warunki zewnętrzne i wymagania użytkowników. O ile przez wieki architektura była zdominowana przez trwałe, statyczne formy, o tyle współczesne projekty uwzględniają coraz śmielsze możliwości wprowadzania ruchu.
Ta zmiana perspektywy otwiera pole do szerokiej interpretacji – od regulacji
temperatury i oświetlenia aż po rozwiązania czysto estetyczne. Nowoczesnym fasadom przyjrzała się Anna Domańska.
KOMPONENTY, str. 44. Szkło chroniące ptaki
Powszechne stosowanie szkła stało się standardowym elementem nowoczesnej architektury. Stanowi to jednak realne zagrożenie dla ptaków, które nie postrzegają go jako przeszkody. Dlatego są narażone na wlatywanie w przeszklone panoramiczne okna, szklane balustrady, atria, fasady i inne przezroczyste bariery. Kolizje te mogą prowadzić do poważnych
obrażeń, a nawet śmierci ptaków. O technologiach chroniących ptaki przed takimi zdarzeniami, pisze Tadeusz Michałowski.
KOMPONENTY, str. 50. Magnetyczne przyciąganie
Wśród wielu rodzajów zamków są też takie, które wykorzystują magnesy zamiast tradycyjnych ruchomych części. Ich zastosowanie jest tak wszechstronne, że w większości
przypadków mogą zastąpić okucia elektryczne. Temat zamków magnetycznych zgłębiła Hanna Czerska.
PRODUKCJA, str. 60. Dekorowanie profili z PCW na nowo
Opracowywanie i wdrażanie nowych metod dekoracji profili z PCW pokazuje, że w branży okienno-drzwiowej trwa wyścig nie tylko o trwałość i funkcjonalność, ale również unikalny styl i świadome podejście do środowiska. Oferta pokazuje, że rynek coraz śmielej wychodzi poza utarte schematy. Nowe sposoby dekorowania profili z PCW prześledziła Anna Domańska.
MONTAŻ, str. 66. Stolarka w domu pasywnym
Domy pasywne stanowią wyższy poziom budownictwa energooszczędnego. Nie potrzebują energii cieplnej wytwarzanej metodami konwencjonalnymi, nie emitują do atmosfery zanieczyszczeń, nie wypuszczają na zewnątrz cennego ciepła. W dużej mierze zawdzięczają to odpowiednio dobranej i właściwie zamontowanej stolarce. Tajniki montażu okien pasywnych zdradza Andrzej Witulski.
MONTAŻ, str. 70. Vademecum stolarki: marketing i oprogramowanie
W tym wydaniu vademecum przyglądamy się oprogramowaniu niezbędnemu do przygotowania produkcji, tj. modułom ERP odpowiedzialnym za magazynowanie i zarządzanie zapasami, zaopatrzenie i kontrola dostaw oraz planowanie. Sprawdzamy, jak wygląda nowoczesna sprzedaż stolarki przez internet oraz jakie programy mają do dyspozycji konstruktorzy okien, drzwi i fasad. Przyglądamy się również, jak wygląda analiza potrzeb konsumentów oraz jakie narzędzia z zakresu digital marketingu warto stosować w branży stolarki.