Forum Branżowe - 04.2023

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Cena znowu priorytetem

W kwietniowym wydaniu naszego miesięcznika gościmy Tilla Schmiedeknechta, współwłaściciela firmy Salamander Window & Door Systems. Rozmawiamy z nim o obecnej sytuacji na rynku, a także o tym, w jakim kierunku idzie technologia projektowania systemów z PCW. Pytamy też, czy termomodernizacja domów jest szansą na utrzymanie popytu na okna w tym sezonie. Jeśli są Państwo ciekawi odpowiedzi, zapraszamy do lektury całego wywiadu.

RYNEK, str. 11. Jubileuszowe spotkanie Klubu Forum 100

Po raz 30. już w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki spotkają się 26 kwietnia menedżerowie czołowych w Polsce firm okienno-drzwiowych, by podzielić się swoimi przemyśleniami o rynku i bieżącej sytuacji gospodarczej. Spotkanie poświęcone będzie rynkowi remontów i okazjom sprzedażowym, jakie tworzą dla branży stolarki programy dotacji do termomodernizacji budynków. Okrągły jubileusz Forum 100 to także okazja, by wyjaśnić genezę tej wyjątkowej platformy dyskusji branżowych.

RYNEK, str. 14. Co branża pokaże na Bau?

Targi Bau w Monachium to jedno z kluczowych europejskich wydarzeń dla branży budowlanej. Nie dziwi więc, że każda edycja tej imprezy przyciąga wielu przedstawicieli świata stolarki otworowej. Tak jest i tym razem.

SONDA, str. 16 Perspektywy na I półrocze

Jak twierdzą zgodnie nasi rozmówcy, obecna sytuacja na rynku nie wygląda zbyt optymistycznie i może napawać niepokojem. Jak bardzo zaszkodzi to branży budowlanej i czy programy typu „Czyste Powietrze” zdołają uratować sytuację?

SONDA, str. 20. Hity sprzedażowe w 2023 roku (cz. III)

Tym razem o opinię na temat dobrze sprzedających się produktów w bieżącym roku poprosiliśmy firmy produkujące okucia do stolarki. Co według nich może się cieszyć popularnością wśród inwestorów?

DILER 2030, str. 29. Oszczędzanie jest w cenie

Choć wielu dilerów w Polsce odczuwa spadek liczby zamówień, branża pokłada duże nadzieje w stymulowaniu popytu na rynku remontowym. Jednym z głównych czynników, które mogą odczarować kiepsko zapowiadający się sezon 2023, są duże kwoty dofinansowania termomodernizacji domów, w tym wymiany okien, drzwi i bram garażowych. Coraz więcej dilerów zajmujących się sprzedażą stolarki komunikuje możliwość uzyskania dotacji na ten cel.

OKNA I DRZWI, str. 32. Pokrycia drzwi wewnętrznych

Wybór drzwi wewnętrznych nie tylko wpływa na wygląd pomieszczenia, ale też jego funkcjonalność oraz trwałość. Jednym z najistotniejszych aspektów jest pokrycie drzwi, które ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Współczesny rynek oferuje szeroki wybór produktów, by jeszcze lepiej dopasować stolarkę do aranżacji wnętrza. Jednak żeby dokonać świadomej decyzji, warto poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań. O szczegółach pisze Joanna Bajkiewicz.

OSŁONY I BRAMY, str. 38. Nowe pomysły na osłony

Osłony zewnętrzne z roku na rok są coraz chętniej kupowane w naszym kraju. Już nie tylko rolety, ale wszelkiego rodzaju pergole, markizy czy żaluzje fasadowe zyskują popularność. Firmy starają się regularnie wprowadzać nowe rozwiązania, w tym roku również możemy się ich spodziewać. Przegląd nowości osłonowych zebrała dla nas Magdalena Rocka.

FASADY, str. 48. Osiedla przyszłości

Jeśli wyobrazimy sobie osiedla za kilkadziesiąt czy kilkaset lat, jedno jest pewne – będą one ściśle związane z postępem technicznym i tym wszystkim, co w następnych dziesięcioleciach będzie kształtować nasze życie codzienne. Wizję osiedli przyszłości snuje dla Państwa architekt Bartłomiej Martens.

KOMPONENTY, str. 54. Cyfrowe zlecenie na PCW

Producenci stolarki współpracują z dostawcami profili tworzywowych zwykle od wielu lat. Firmy wykształciły w tym czasie najbardziej optymalne metody działania. Czy jednak są jakieś elementy tej współpracy, które można poprawić? Sprawdziła to Magdalena Rocka.

KOMPONENTY, str. 58. Okna w kratkę

Zdaniem większości sprzedawców okien, z którymi rozmawialiśmy, zainteresowanie szprosami utrzymuje się w ostatnich czasach na niskim poziomie, więc moda na nie już najwidoczniej minęła. Ale czy na pewno? Producenci okien nadal mają je w ofercie, są również inwestorzy, którzy nie wyobrażają sobie bez nich domu. Więcej o szprosach w tekście Moniki Ochnik.

MONTAŻ, str. 60. Liczy się dobre wejście

Drzwi wejściowe wymieniamy z różnych powodów: bo się zniszczyły, postarzały, minęły z modą lub niedostatecznie chronią przed ucieczką ciepła. Podczas montażu trzeba zadbać o solidność wykonania, zapewnienie szczelności i uniknięcie mostków termicznych.

VADEMECUM, str. 68. Marketing i oprogramowanie

Do niedawna sprzedaż stolarki otworowej przez internet wydawała się trudną do zrealizowania mrzonką. Obecnie już niewielu patrzy na to jak na wymysły twórców powieści science fiction. Dynamika rozwoju e-commerce, duże inwestycje w jego rozwój, a nawet oddolne działania dilerów pokazują, że internetowa sprzedaż stolarki jest już stałą częścią branżowego krajobrazu.

RANKING, str. 77. Liderzy Rynku Okien i Drzwi – województwo lubuskie i zachodniopomorskie

W naszym cyklu, w którym prezentujemy regionalnych liderów stolarki, przenosimy się na północny zachód Polski, by omówić czołowych producentów z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Choć nie znajdziemy na tym obszarze wielu dużych firm, funkcjonuje tu kilka rozpoznawalnych w branży przedsiębiorstw, których produkty znane są nie tylko w kraju, ale również na wielu rynkach eksportowych.

 

1