Forum Branżowe - 04.2022

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Apetyt na okna

W kwietniowym numerze rozmawiamy ze Stijnem Vermeulenem z Deceuninck Europe. Pan prezes opowiada m.in. o tym, jak jego firmie udało się przetrwać trudne czasy pandemii, a także o proekologicznej działalności zakładu w Diksmuide: – Już kilka lat temu zauważyliśmy, że należy zastanowić się nad tym, co można poddawać recyklingowi (…). Podjęliśmy zobowiązanie zbierania z rynku zużytych okien, przetwarzania ich na surowiec i ponownego wprowadzania do obiegu. Wdrożyliśmy już taki niewielki system zbiórki okien, staramy się go rozbudowywać i zwiększać obszar, z którego będziemy w stanie pobierać sami surowce do przetworzenia. Po 2 – 3 latach widzimy, że rynek PCW może na tym skorzystać nie tylko materiałowo, ale też wizerunkowo. Jesteśmy w stanie przetworzyć PCW kilka razy, otrzymując za każdym razem pełnowartościowy materiał do produkcji okien.

Więcej przeczytają Państwo w wywiadzie okładkowym Roberta Klosa.

RYNEK, str. 14. Branża solidarna z Ukrainą

W obliczu dramatycznych scen, których jesteśmy świadkami za naszą wschodnią granicą, przedstawiciele branży po raz kolejny pokazali ogromne serce. Skala pomocy dla sąsiadów z Ukrainy ze strony polskiego społeczeństwa budzi podziw, a branża jako reprezentacja biznesu dała przykład solidarności i zjednoczenia. Oto budujące przykłady.

RYNEK, str. 18. Zmienne opinie o systemodawcach

W naszym cyklu prezentowania opinii producentów o swoich dostawcach pisaliśmy już o dostawcach okuć oraz profili aluminiowych. Teraz przychodzi kolej na dostawców systemów tworzywowych. Prezentowane opinie oparte są na wywiadach z przedkryzysowego roku 2020. Przedstawiamy je, by zdać relację z tego, co było, bo opinie po roku 2021 będą zapewne diametralnie różne. Na ukończeniu jest właśnie raport z badania opinii producentów na początku roku 2022 i niewątpliwie niezwykle ciekawe, a dla niektórych być może nawet inspirujące, będzie porównanie ich z opiniami sprzed dwóch lat.

SONDA, str. 20. Plany i zamierzenia na 2022 rok

Trudno rozmawiać o przyszłości w tak trudnych dla wszystkich czasach. Po dwóch latach pandemii myśleliśmy, że nic gorszego już się zdarzyć nie może. A tymczasem w lutym wybuchła wojna w Ukrainie… Jednak życie toczy się dalej, firmy muszą jakoś funkcjonować, robić plany na najbliższe miesiące. Jesteśmy ich ciekawi.

OKNA I DRZWI, str. 26. Okna od góry do dołu

Nazwa „portfenetr” zanikła już w polskim języku budowlanym, jednak mnogość projektów zarówno indywidualnych, jak i zamieszkania zbiorowego, które zawierają różnego rodzaju okna francuskie, świadczy o tym, że przeżywają one renesans. Ile te współczesne mają wspólnego z pierwowzorem? O tym w tekście Agnieszki Bykowicz.

OSŁONY I BRAMY, str. 28. Osłona i wyciszenie

Zbliża się lato, a wraz z nim słoneczne i gorące dni. Dla branży stolarki jest to okres, w którym klienci poszukują osłon okiennych. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się żaluzje zewnętrzne. Przyjrzała im się Magdalena Rocka.

FASADY, str. 32. Fasady odporne na wszystko

Moment, w którym nastąpiło natarcie wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, uświadomił nam wszystkim, że technologie zabezpieczeń budynków przed ostrzałem, wybuchami, włamaniami i pożarami powstały w związku z prawdziwymi, a nie wyimaginowanymi zagrożeniami i mogą ratować życie również w Europie XXI w. O właściwościach

przeciwwybuchowych, kuloodpornych, przeciwwłamaniowych oraz ogniochronnych pisze architekt Sylwia Melon-Szypulska.

KOMPONENTY, str. 38. Mocne, bo stalowe

Stal zapewnia dużą sztywność oraz odporność na zniszczenie. Nadaje się znakomicie do produkcji drzwi mocnych, w tym przeciwwłamaniowych. Dlaczego więc drzwi stalowe nie są popularne wśród inwestorów? Sprawie przyjrzała się Hanna Czerska.

ROK SZKŁA, str. 48. Najcieplejsze zespolenia

W oknach mogą być zamontowane najróżniejsze szyby. Czasem wymaga się od nich ochrony przed słońcem, innym razem ograniczonej przezierności. Zawsze jednak oczekiwaną właściwością jest jak najlepsza izolacyjność termiczna. Jaki produkt obecnie

może być uznany za najcieplejszy? Wyjaśnia to Hanna Czerska.

PRODUKCJA, str. 58. Szybciej, lepiej, taniej

Podnoszenie wydajności i jakości produkcji stolarki to naturalny proces wynikający z rozwoju konkurencyjności w tej branży. Jednak w każdym zakładzie może wyglądać inaczej. Konkretne maszyny i urządzenia dobierane są indywidualnie, stosownie do charakteru produkcji i warunków technicznych. Więcej na ten temat w tekście Wiesława Klimczaka.

ZARZĄDZANIE, str. 60. Zmiany podatkowe

Miało być pięknie, miało być sprawiedliwie. Miała być pierwsza od wielu lat tak duża reforma polskiego systemu podatkowego. Kampanie mówiły o wyrównaniu nierówności, potencjalnych zyskach, które odczuje wielu podatników, wyższa kwota wolna, ulga dla klasy średniej, jaśniejsze i przejrzystsze przepisy. A jak wyszło? O skutkach Polskiego Ładu pisze Urszula Ogorzałek, specjalista ds. podatków w GW LAW.

RAPORT, str. 62. Liderzy rynku okien i drzwi – województwo pomorskie

W trzeciej części naszego cyklu poświęconego największym wytwórcom stolarki w poszczególnych województwach kierujemy się na północ kraju, by sprawdzić, które firmy należą do czołówki w województwie pomorskim. Znajdziemy tu zarówno przedstawiciela elitarnego grona przedsiębiorstw przekraczających miliard złotych przychodu, jak i polskich liderów produkcji drzwi drewnianych oraz metalowych.

1