Forum Branżowe - 04.2021

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Inwestycja w wiedzę

Gościem kwietniowego wydania „Forum Branżowego” jest główny analityk Centrum Analiz Branżowych Maksymilian Miros. W rozmowie z Pawłem Gregorczykiem opowiada on o swojej pracy, m.in. skąd czerpie potrzebne informacje, które później przydają się do analiz rynkowych, w jaki sposób udaje mu się tak dokładnie prognozować sytuację na rynku stolarki otworowej, a także jak wyglądają przewidywania na rok 2021, a jak na 2030? Zapraszamy do lektury.

ZARZĄDZANIE, s. 12. Firmowy podcast

Popularność podcastów stale rośnie. Nic więc dziwnego, że firmy dostrzegły ich potencjał i zaczynają wykorzystywać audycje internetowe w realizacji swojej strategii marketingowej. Jest to bowiem ciekawa i wyróżniająca się forma przekazu, a jej odbiorcami są osoby, dla których słuchanie długich i złożo­nych treści nie jest wyzwaniem. Przynosi to zupełnie nowe możliwości przekazu marke­tingowego i stoi w kontrze do innych mediów, w których kilka sekund decyduje o tym, czy zdobyliśmy uwagę potencjalnego klienta. Co powinny robić marki, by zaistnieć w podcastach? Wyjaśnia współautor m.in. BranżowiskaPaweł Gregorczyk.

DOM BEZPIECZNY, s. 13. Home office, lock down i… większa liczba włamań

W 2020 roku w Polsce wzrosła liczba włamań, co jest dość zaskakujące, bo duży procent rodaków przeszedł wtedy na pracę zdalną. Wydawać by się mogło, że home office będzie oznaczać ograniczenie działań złodziei, lecz stało się odwrotnie. Dlaczego w zeszłym roku dokonano więcej włamań niż w latach poprzednich, kiedy w domach spędzaliśmy znacznie mniej czasu? Sprawie przyjrzała się Wiktoria Stępień.

RYNEK, s. 14. Bardzo cenne metale

Producenci stolarki na początku tego roku zaczęli otrzymywać niezbyt dobre informacje na temat podwyżek. To dostawcy komponentów ze stali i z aluminium zdecydowali się zmienić cenniki ze względu na rosnące w ostatnich miesiącach ceny metali. Jak duże są te podwyżki i z czego wynikają? – analizuje Magdalena Rocka.

SONDA, s. 16. Mój pierwszy raz

„W 18. roku istnienia gazety zmieniliśmy się dla was” – napisał nasz wydawca Robert Klos w styczniowym numerze pisma. Przez długie trzy miesiące nie wiedzieliśmy, czy nowa szata graficzna przypadła do gustu naszym najwierniejszym czytelnikom. Kto nas czyta najdłużej i co sądzi o nowej odsłonie naszego miesięcznika?

 OKNA I DRZWI, s. 30. Okna na specjalne zamówienie

Okna na indywidualne zamówienie wykonuje niemal każda fabryka w Polsce. Przy czym najciekawszą stolarkę można znaleźć w domach jednorodzinnych. Jakie nietypowe kształty czy rozmiary są teraz na czasie i ile kosztują takie okna, opisuje Magdalena Rocka.

OSŁONY I BRAMY, s. 40. Ekologiczne i łatwe w montażu

Targi R+T w wirtualnej formie okazały się sukcesem. W dniach 21 – 25 lutego branża poznała najnowsze i najbardziej innowacyjne produkty w branży rolet, osłon i bram. Które z nich najbardziej przykuły uwagę naszej redakcji? Oto zestawienie przygotowane przez Pawła Gregorczyka.

 OSŁONY I BRAMY, s. 44. Okiennice w nowej odsłonie

Współczesne domy z coraz większymi przeszkleniami wymagają też skutecznych osłon. Ciekawą alternatywą dla rolet zewnętrznych czy screenów mogą być okiennice zewnętrzne. Niegdyś były one charakterystycznym elementem wiej­skich chat. Dziś wracają do łask – mają nowocześniej­szą formę, ale nadal pełnią te same funkcje. Jakie rodzaje okiennic mamy do wyboru i na co należy zwrócić uwagę przy ich kupnie, tłumaczy Monika Ochnik.

 KOMPONENTY, s. 52. Od czego zależy szczelność drzwi?

Drzwi powinny być szczelne, by chronić wnętrze przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, ograniczać straty energii cieplnej oraz tworzyć właściwy klimat w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Do podstawowych parametrów określających szczelność drzwi zalicza się przenikalność cieplną, przepuszczalność powietrza oraz wodoszczelność. Jakie komponenty to gwarantują? – opisuje inż. Zbigniew Czajka.

KOMPONENTY, s. 59. Okucia ułatwiające wietrzenie

Przyjemnie jest oddychać w domu świeżym powietrzem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, głównie z powodu bardzo szczelnej stolarki. Jak zatem wietrzyć pomieszczenia? Na to podchwytliwe pytanie odpowiada Anna Grocholska.

KOMPONENTY, s. 62. (Nie)zwykłe szyby

Właściwie nie wiadomo, kiedy zmieniło się nasze podejście do okien. Wymagamy od nich coraz więcej i nie chodzi już tylko o zapewnienie bezpieczeństwa czy ochronę przed zimnem. Chcemy, aby również zamontowane w nich szyby przestały być zwyczajne. Zadziwiające właściwości szkła okiennego opisuje Zofia Habro.

KOMPONENTY, s. 65. Dla kogo samozamykacz?

Gdy z drzwi wejściowych korzysta wiele osób, zawsze znajdą się takie, które nie zamkną ich za sobą. Tymczasem często wnętrze budynku nie powinno być dostępne dla każdego. Zimą natomiast ważne jest, by nie tracić cennego ciepła. W takich sytuacjach mogą się przydać drzwi z samozamykaczem. Jakie funkcje mają samozamykacze dostępne na rynku i na jakie urządzenie się zdecydować, podpowiada Hanna Czerska.

VADEMECUM STOLARKI. Zarządzanie i marketing w stolarce, s. 70

W jakie programy obsługujące wytwarzanie stolarki powinna się zaopatrzyć każda szanująca się firma? Jakie funkcjonalności mamy do wyboru? Jakie narzędzia sprzedaży (konfiguratory i kalkulatory) mogą pomóc w doborze stolarki? Jakie rozwiązania IT mogą pomóc wejść branży stolarki na wyższy poziom rozwoju? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo z naszego vademecum.

1