Forum Branżowe 04.2020
GOŚĆ NUMERU, str. 2. Trzeba liczyć na siebie
W kwietniowym numerze naszego miesięcznika gościmy Wojciecha Janika, współwłaściciela Decco Polska. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o aktualnej sytuacji w firmach. Chodzi oczywiście o zmiany związane z koronawirusem i wprowadzonej ostatnio pierwszej wersji tzw. tarczy antykryzysowej. Rozmowa z Wojciechem Janikiem pełna jest stwierdzeń godnych przemyślenia. Jedno z najważniejszych: „Jeśli wynik sprzedażowy tego roku będzie niższy tylko o 30 proc.w porównaniu z poprzednim rokiem, to będzie bardzo dobrze”.
RYNEK, str. 13. Sposób na sprzedaż
Salony okienne to zdecydowanie najpopularniejszy kanał sprzedaży okien w Polsce. Z badania Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika, że 99 procent producentów sprzedaje okna poprzez własne, ale także zewnętrzne, autoryzowane lub nieautoryzowane, punkty. Ponad połowa deklaruje rownież, że więcej okien sprzedaje właśnie poprzez salony niż bezpośrednio do firm budowlanych czy deweloperskich, firm montażowych nieposiadających własnych punktów handlowych, składów budowlanych czy w internecie. Innymi słowy, jeśli chce się zwiększyć swoj udział w polskim rynku, gdzie rocznie sprzedawane jest ponad 7 mln okien, należy zadbać o dobrą współpracę z dystrybutorami.
PROFILE, str. 18. Co słychać w aluminium
Nowymi produktami w ofertach firm zainteresowani są wszyscy. Zarówno klienci, jak i konkurencja. Nikt przecież nie lubi korzystać z przestarzałych rozwiązań. Za to chętnie przygląda się aktualnym trendom. Dbałość o prezentowanie nowości cechuje też systemodawcow profili aluminiowych. Świeże propozycje możemy znaleźć w takich grupach produktowych jak okna, drzwi, drzwi przesuwne, fasady. Często są to modyfikacje dotychczasowych rozwiązań. Ale trafiają się innowacje technologiczne. O jednych i drugich – w artykule.
OCHRONA PRZED WŁAMANIEM, str. 25. Bądź bezpieczny
Artykuł ten jest pierwszym w naszej drugiej odsłonie „Vademecum stolarki” i dotyczy drzwi wejściowych o specjalnych właściwościach. Oto fragment tekstu: Aby mówić o drzwiach o zwiększonej odporności na włamanie, skrzydło powinno mieć dwa płaszcze z blachy stalowej o grubości co najmniej 1,5 mm, a najlepiej 2 mm, wewnętrzne wzmocnienia z profili o grubości min. 1,5 mm i ościeżnice z blachy grubości min. 2 mm, a najlepiej 3 mm. Konstrukcja jest ramowa, ale pomiędzy ramiakami często producenci montują kratownicę ze stalowych hartowanych prętów lub zamkniętych profili. Celem tych zabiegów jest utrudnienie włamywaczowi wycięcia otworu w skrzydle”. Jakie inne rozwiązania stosuje się, aby zapewnić swojemu domowi skuteczną ochronę przed włamaniem? Zapraszamy do przeczytania całego artykułu.
OKLEINY: str. 31. Folia zmienna jest
Czy klienci indywidualni znają się na foliach okiennych? Jeśli zawodowo albo nawet hobbystycznie nie mają do czynienia z budownictwem, to raczej odpowiedź jest przecząca. Jednak śledząc media społecznościowe czy fora budowlane widać, że coraz więcej osób pragnie odmienić wygląd swoich okien poprzez samodzielną zmianę okleiny. Ludzie kierują się tym, że istnieją na przykład folie do aplikacji na samochody i idąc tym tropem zakładają, że również można takie produkty stosować samodzielnie na oknach. Szukają informacji na forach, pytają o porady. A my sprawdziliśmy w ofertach kilku producentów folii, czy przewidują w swoich ofertach sprzedaż na indywidualne, dodajmy: nieduże, zamówienie.
TARGI, str. 36. Co z Norymbergą?
Targi Fensterbau Frontale to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie. Niestety, zamieszanie związane z pandemią koronawirusa odbiło się również na tej imprezie. Czy przedstawiciele stolarki spotkają się w czerwcu w Norymberdze? Nie da się ukryć, że informacje o pandemii koronawirusa są coraz bardziej niepokojące, a liczba osób zarażonych oraz śmiertelnych ofiar COVID-19 cały czas rośnie. Zaczęły się pojawiać wątpliwości, czy również czerwcowy termin Fensterbau Frontale jest realny. Z komunikatów organizatora można wnioskować, że jeśli niemożliwe okaże się zorganizowanie w bezpieczny sposób targów w czerwcu, nie będzie kolejnego terminu tej edycji. Ale… w tym momencie nie wiadomo. Zapraszamy zatem naszych czytelników do śledzenia bieżących informacji na naszej stronie: Forumbranzowe.com.
Dla przypomnienia: dlaczego rozpoczęliśmy publikację naszego vademecum?
Okno to nie cegła. Brama to nie wierzeje, a próg drzwiowy to nie kawałek deski. Nie kupujemy stolarki po to, by zatkać dziurę w murze. Zamawiając okna, drzwi czy bramy, kupujemy technologię, która daje nam komfort, jest elementem systemu funkcjonalnego budynku. Przekonani o słuszności tego poglądu postanowiliśmy rozpocząć cykl pt. „Vademecum stolarki”, w którym omawiać będziemy najważniejsze jej funkcje. Zaczynamy od elementów biernych barier dla rozprzestrzeniania się ognia. W kolejnych odcinkach opiszemy elementy systemu ochrony przed włamaniem, słońcem, hałasem, przed zimnem, ale wskażemy też sposoby współpracy stolarki z systemem wentylacji, klimatyzacji i grzewczym. Pokażemy okna, drzwi i osłony jako elementy estetyki wnętrza, a bramy i fasady jako ozdobę zewnętrzną. Wszystko po to, by sprzedawcom i doradcom technicznym dostarczyć argumentów do poważniejszych rozmów z klientami.
Mamy nadzieję, że to nam się udaje. Oczywiście, czekamy na uwagi i sugestie naszych czytelników.