Forum Branżowe 04.2018
GOŚĆ NUMERU str. 2. Inwestowanie w sprzedaż
Tym razem gościmy Krzysztofa Ratajczaka, dyrektora handlowego firmy Winkhaus Polska. Kwietniowy numer jest wyraźnie pod wpływem refleksji po norymberskich targach Fenstrebau Frontale. Zatem także w naszym wywiadzie nie zabrakło tej tematyki, a w tym wypowiedzi na temat oferty producentów i kierunku, w jakim zmierza rozwój branży. Krzysztof Ratajczak potwierdza przy tym, zauważalny od jakiegoś czasu trend, jakim jest coraz większa dbałość o bezpieczeństwo życia i mienia. To zaś z kolei ma duży wpływ na okucia, ale także – ogólnie – na konstrukcję stolarki. Nasz gość porusza również ważny i ciągle interesujący wątek, dotyczący kompetencji handlowców, sprzedaży okien, ich prezentacji w salonach. Zapraszamy do lektury!
DRZWI str. 20, Króluje ultra violet?
Z pewnością ogłoszenie wiodącego w danym roku koloru drzwi czy ścian wzbudzi w inwestorach o wiele mniej emocji niż „zalecane” barwy sukienek w blogerkach modowych. Jednak warto wiedzieć, co w trawie piszczy. Trendom wzorniczym najszybciej mogą się podporządkować producenci drzwi, i tak też się dzieje. Niemniej zmiany nie są wcale błyskawiczne. Ugruntowane na rynku propozycje kolorów powierzchni skrzydeł, ich faktury i dekory trzymają się dość długo. Szczególnie, jeśli zdobyły uznanie klientów. Redakcja „Forum” stara się jednak być na czasie, dlatego opisujemy najpopularniejsze rozwiązania, zarówno jeśli chodzi o wygląd drzwi, jak też ich wyposażenie. Czytelnicy mogą zatem przeczytać o ukrytych zawiasach, prostych pochwytach i geometrycznych wstawkach. Na prawdę warto!
AUTOMATYKA str. 26, Pod znakiem smart
Gdzie się nie rozejrzeć, coś jest smart. Sztuczna inteligencja jest trendy, podbija rynki i znajduje również miejsce w naszej branży. Czy to z lenistwa, czy rzeczywistej potrzeby w nowych domach coraz więcej jest automatyki. Zawładnęła osłonami okiennymi, połączyła stolarkę z systemem alarmowym. Poinformuje o pożarze, zawiadomi właściciela domu o dziwnych zdarzeniach i wezwie ochroniarzy. Z punktu widzenia zapewniania bezpieczeństwa, rzeczywiście jest bardzo przydatna, a jeżeli w innych dziedzinach to tylko ułatwienie życia, to przecież fajnie mieć poczucie, że żyje się w XXI wieku. Systemy automatyki, autorskie, ma w tej chwili coraz więcej firm znanych do tej pory głównie z produkcji okien, drzwi czy bram garażowych. Swoje trzy grosze dorzucają też wytwórcy okuć. Oczywiście, a może przede wszystkim, nie pozostają w tyle też firmy specjalizujące się w automatyce. Przyjrzyjcie się więc razem z autorem artykułu, jakie propozycje pokazywane są na targach branżowych.
OSŁONY str. 28. Aluminiowa ochrona
Nie uciekniemy od nowości – to znak czasów. Nowością – w pewnym sensie – jest korzystanie w coraz szerszym zakresie z aluminium jako materiału do produkcji nie tylko stolarki, ale też osłon. W tej ostatniej grupie produktów zapotrzebowanie na metalowe elementy jest chyba największe. Służą one bowiem obecnie do robienia żaluzji zewnętrznych, okiennic, łamaczy światła umieszczanych na przeszklonych elewacjach, a także osłon wewnętrznych. Czym charakteryzują się wymienione wyroby, jakie są możliwości wzornicze w zakresie aluminium i zalecenia dotyczące konserwacji? O tym można przeczytać na naszych łamach.
OSŁONY str. 32. Zasłonić słońce
Gorące, letnie dni, choć bardzo oczekiwane, to jednak bywają uciążliwe. A to głównie za sprawą temperatury, która nie daje wytchnienia nawet we wnętrzach. Sięgamy zatem po rozmaite osłony przeciwsłoneczne. Przy czym, oczywiście, każdy ma prawo wyboru takiej, jaka mu najbardziej odpowiada. Powtarzające się decyzje tworzą mody, o których chyba najlepiej wiedzą sprzedawcy. Zapytaliśmy ich więc, co jest teraz popularne, zarówno jeśli chodzi o rodzaje osłon, jak i ich kolory i wzory. Zapraszamy naszych czytelników do wspólnego przeanalizowania tendencji rynkowych.
BRAMY str. 35. Przed montażem
Nierzadko zdarza się, że do instalacji bramy garażowej inwestor przywiązuje znacznie mniejszą wagę niż do montażu okien oraz drzwi. Chyba jest to też przypadłość wykonawców, gdyż rozmaite błędy i niedociągnięcia są dość powszechne. Można się jednak przed nimi uchronić i wcale nie jest to trudne. Wystarczy poznać, albo przypomnieć sobie, podstawowe zasady. Być może to odległe skojarzenie, ale można zaryzykować stwierdzenie, że prawidłowy montaż bramy zaczyna się już w momencie wybierania jej przez inwestora. Należy bowiem odpowiednio dopasować ją do garażu, jeśli chodzi o wymaganą wysokość nadproża czy ilość miejsca po bokach otworu wjazdowego. Nie streścimy jednak w tym miejscu artykułu, bo zabralibyśmy czytelnikom przyjemność jego przeczytania.
SZKŁO str. 36. Open space do podziału
Trudno za przyszłego, nieznanego jeszcze najemcę decydować, jak zorganizować jego biuro. Dlatego deweloperzy tak chętnie budują powierzchnię przeznaczoną na wynajem w konwencji open space. Coś jednak później trzeba z tym zrobić. Tu przychodzą z pomocą liczne systemy ścianek działowych, którymi można wygrodzić poszczególne pokoje czy stanowiska pracy. Przy tym, jeśli takie są założenia projektu, trzeba skorzystać z przegród, które są w stanie powstrzymać ogień. Obecnie niezwykle popularne są ścianki działowe szklane, w systemach ramowych lub bezramowych. Nietrudno się domyślić, że w takich rozwiązaniach najważniejszą rolę pełnią szyby. O tym właśnie, jakie technologie są stosowane i czym się one charakteryzują, piszemy w prezentowanym artykule
WZORNICTWO str. 38. Folia zmienną jest
Jeśli chodzi o wzornictwo okien, drzwi czy bram garażowych, to najszybciej zmieniającym się modom poddają się producenci folii do oklejania powierzchni stolarki. Nawet kilka razy w roku wychodzą z propozycjami nowych kolorów czy faktur. Nie znaczy to jednak, że gusta polskich klientów są takie same, jak np. niemieckich. Spróbowaliśmy więc, wspólnie z przedstawicielami firm wytwarzających i dystrybuujących folie, określić, co podoba się rodakom i jakie propozycje z najnowszych ofert mogą się u nas przyjąć.
FASADY str. 40. Dom w królestwie zieleni
Miasta-ogrody to bardzo stara propozycja architektów. Trudna, niestety, do zrealizowania we współczesnym, zurbanizowanym świecie, gdzie w miastach trwa zacięta walka o zagospodarowanie każdego skrawka ziemi i to bynajmniej nie z przeznaczeniem na park. Projektanci postanowili więc umieścić ogrody w pionie, na fasadach budynków i ich dachach. Kto chociaż raz był w nowym budynku warszawskiej biblioteki uniwersyteckiej wie, jak przyjemnie można spędzić czas wśród takiej zieleni. Technicznie jednak trudniejsze jest ozdobienie roślinami pionowych, wysokich ścian o dużej powierzchni. Jednak jest to jak najbardziej możliwe i wspólnie z autorką niniejszego artykułu przybliżamy naszym czytelnikom takie rozwiązania.
TARGI str. 42. Będzie bezpieczniej
W tym wiosennym wydaniu naszego miesięcznika nieraz piszemy o nowoczesnych technologiach smart i tematach związanych z bezpieczeństwem. To są trendy obecne w naszej branzy i widoczne na wszystkich targach budowlanych. Nie inaczej było w Norymberdze, gdzie przedstawiciele redakcji odwiedzili wiele stoisk i przyjrzeli się propozycjom producentów. Kto tam nie był, może zapoznać się z ofertą, sięgając po nasz miesięcznik, a kto był, może chętnie odświeży wspomnienia.
NARZĘDZIA str. 68. Elektronarzędzia – trendy
Elektronarzędzia są urządzeniami, bez których dzisiaj nie obejdzie się żaden wykonawca. Ich oferta i możliwości są coraz większe, a producenci prześcigają się w rozwiązaniach ułatwiających korzystanie z nich. Warto w tym miejscu wspomnieć o tendencji, którą zauważa autor artykułu. Chodzi mianowicie o konstruowanie coraz bardziej wydajnych akumulatorów do tych urządzeń. Ponieważ warto wiedzieć, co w trawie piszczy, przedstawiamy kilka autorskich rozwiązań i pokazujemy, w jakim kierunku idą zmiany.
MONTAŻ str. 70. Wokół okna
Producenci materiałów budowlanych udoskonalają swoją ofertę tak, aby łatwiej było wznosić domy, ale też montować stolarkę. Obecnie dostępne jest wiele systemów montażu warstwowego, ale powstają także nowe. Tak więc szczególnie wykonawców powinien zainteresować ten artykuł, w którym prezentujemy najświeższe propozycje.
Życzymy owocnej lektury!