Forum Branżowe 03.2024
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Wykorzystać swoją szansę
marcowym wydaniu gościmy nietypowy duet – przyjaciół, a zarazem wspólników, którzy od ponad 25 lat dbają o to, by polskie klamki były rozpoznawalne za granicą i kojarzyły się z wysoką jakością. Pan Ryszard Kozak i Zbigniew Stodolski z FKS Okucia Okienne i Drzwiowe opowiadają nam o ciekawych początkach firmy, nietypowych zleceniach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed nią w najbliższych latach.
RYNEK, str. 24. Sezon targowy czas zacząć?
Zapytaliśmy przedstawicieli firm o ich plany targowe na najbliższy rok. Czy chętnie wezmą udział w zbliżających się wydarzeniach, czy zrezygnują z tej formy promocji i wybiorą się na nie jedynie w charakterze obserwatorów? A może dziś udział w targach to już przeżytek i lepiej postawić na spotkania w sieci lub prezentacje online?
OSŁONY I BRAMY, str. 42. Pergole – czy warto je mieć w ofercie?
W ostatnich latach odnotowano wzrost zainteresowania pergolami. Inwestorzy coraz częściej decydują się na tego typu konstrukcje w swoich ogrodach oraz na tarasach i jest to nie tylko zagraniczny trend. Dlatego producenci stolarki włączają do oferty pergole, by móc sprzedać klientowi kolejny produkt, już na dalszym etapie inwestycji.
KOMPONENTY, str. 46. Klasy profili z PCW
Profile okienne z PCW muszą spełnić wiele wymagań dotyczących m.in. samego materiału, z którego wykonane są kształtowniki, ich wyglądu, wymiarów czy masy. Wśród badanych kryteriów wyróżniono również klasy kształtowników. Jakie znaczenie mają klasy i czy wpływają na jakość końcowego produktu? – tłumaczy Marianna Misiak.
PRODUKCJA, str. 54. Powłoki typu hard proof
Bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane okna czy drzwi, bywają eksploatowane w wymagających warunkach, takich jak niska temperatura czy silne promieniowanie UV. Jakimi powłokami możemy je zabezpieczyć przed trudnymi warunkami? – wyjaśnia Magdalena Michalska.
VADEMECUM DRZWI, str. 61. Trudna sytuacja na rynku drzwiowym
Ostatnie dwa lata były niezwykle wymagające dla wytwórców i dystrybutorów drzwi w Polsce. Po rekordowym 2021 roku, w którym po raz pierwszy w historii branży produkcja przekroczyła 10 mln sztuk drzwi, w latach 2022-23 nastąpiło załamanie sprzedaży. O poziomie spadków niech świadczy to, że w ubiegłym roku produkcja była najmniejsza od 2015 r., a tak niską sprzedaż w Polsce ostatni raz odnotowaliśmy w… 2004 r. Więcej szczegółów w tekście Maksymiliana Mirosa z Centrum Analiz Branżowych.
VADEMECUM DRZWI, str. 64. Drzwi, których nie widać
Z roku na rok drzwi ukryte coraz chętniej wykorzystuje się w projektach wnętrz. Dają ciekawe możliwości aranżacyjne, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Sylwia Chrabałowska spytała dilerów stolarki, czy jest to często wybierane rozwiązanie.
VADEMECUM DRZWI, str. 66. Bez zbędnych krawędzi
Drzwi wewnętrzne w mieszkaniach czy domach już od dawna pełnią również funkcję ozdobną. Oczywiście istotne są cechy techniczne, jednak tę stolarkę klienci wybierają, zwracając uwagę przede wszystkim na wzornictwo. Jednym z ciekawszych rozwiązań są drzwi bezprzylgowe. Więcej o tym rozwiązaniu w tekście Magdaleny Rockiej.
VADEMECUM DRZWI, str. 74. Zamykanie z przyciąganiem
Zapadka lub rygiel to główne elementy każdego zamka. Mogą być poruszane mechanicznie, jak w tych tradycyjnych, lub działać dzięki magnesom, jak w magnetycznych lub elektromagnetycznych. Andrzej Witulski opisuje możliwości, zalety i zasady działania okuć z drugiej grupy.