Forum Branżowe - 03.2023

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Czyste Powietrze to dobry biznes

W tym wydaniu naszego miesięcznika gościmy wiceprezesa zarządu NFOŚiGW, a zarazem pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”, Pawła Mirowskiego. Rozmawiamy na temat funduszy dostępnych w tym ogólnopolskim programie, zmianach wprowadzonych do niego od 3 stycznia br., a także o współpracy z firmami wykonawczymi. Jakie jeszcze wyzwania stoją przed programem „Czyste Powietrze” i w jaką stronę będą ewoluowały jego zapisy, dowiedzą się Państwo z marcowego wywiadu. Polecamy!

RYNEK, str. 14. Wiodący producenci stolarki otworowej w 2022 roku

Od kilkunastu lat redakcja „Forum Branżowego”, posiłkując się wiedzą i doświadczeniem Centrum Analiz Branżowych, publikuje w marcu ranking producentów stolarki budowlanej. Opiera się on na ankietach od firm, które podają wstępne wyniki swojej działalności za rok miniony. Wyniki tych, które ankiety nie odesłały, staramy się oszacować na podstawie informacji spływających do nas przez cały rok. Kto przoduje w rankingach w tym sezonie?

 SONDA, str. 18. Hity sprzedażowe w 2023 roku (cz. II)

Tym razem zapytaliśmy producentów drzwi, jakie wyroby będą się ich zdaniem dobrze sprzedawać w tym roku. Co mimo rosnącej inflacji i spadków sprzedaży ma szansę cieszyć się popularnością wśród inwestorów?

RYNEK, str. 23 Budma w dobrej formie

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma w tym roku powróciły do bardzo dobrej formy, co widać zarówno w liczbach, jak i komentarzach wystawców oraz odwiedzających. Tym samym targi poznańskie udowodniły, że ta impreza nadal zalicza się do istotnych wydarzeń dla branży budowlanej w tej części Europy.

DILER 2030, str. 36. Uświadamiajmy klientów

Już w każdym województwie klienci mogą znaleźć doradców ds. dotacji, którzy nie tylko udzielą im informacji na temat dopłat do termomodernizacji budynków, ale też pozyskają w ich imieniu dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wszystko za sprawą intensywnych działań Koalicji Termomodernizacji, której członkowie aktywnie zaangażowali się w szkolenie swoich dilerów i komunikowanie inwestorom o nowych możliwościach pozyskiwania pieniędzy na wymianę stolarki.

OKNA I DRZWI, str. 38. Przyciąganie przeciwieństw

Mimo różnych propozycji designerów niezmiennie lubimy okna drewniane. Coraz więcej klientów sięga też po rozwiązanie pośrednie – okno drewniane z aluminiową nakładką. Jakie zalety ma taki produkt? Wyjaśnia Anna Grocholska.

OKNA I DRZWI, str. 42. Współczesna wizytówka domu

Drzwi wejściowe to niezwykle istotny element każdego domu. Oddzielają od otoczenia, wyciszają dźwięki pochodzące z zewnątrz, dając poczucie intymności i bezpieczeństwa. To także swoista wizytówka domu, którą inwestorzy wybierają na lata. O tym wszystkim doskonale wiedzą producenci, nieustannie dostarczając coraz nowocześniejszych rozwiązań, by jak najbardziej dopasować drzwi do trendów budowlanych, ale też rosnących oczekiwań klientów.

OSŁONY I BRAMY, str. 48. Ogień zostaje za bramą

W niektórych obiektach zainstalowanie bram przeciwpożarowych może być konieczne, aby stało się zadość przepisom i co najważniejsze – żeby zapewnić bezpieczeństwo ludziom i mieniu. Czym te zamknięcia różnią się od innych i gdzie nie może ich zabraknąć, wyjaśnia Andrzej Witulski.

FASADY, str. 56. Domy do termomodernizacji. Potencjał rynku

Na obecnie wykorzystywane zasoby zabudowy jednorodzinnej w Polsce składa się ponad 6 mln budynków jednorodzinnych. Większość inwestycji powstawała w warunkach ograniczonych możliwości wykonania powłoki budynku o wysokich parametrach izolacyjności termicznej ze względów technicznych lub materiałowych. Jaka jest ich specyfika? Opisuje architekt Sylwia Melon-Szypulska.

KOMPONENTY, str. 66. Stolarka sterowana

Okucia to część okien i drzwi, która zwykle bywa najbardziej innowacyjna w całej stolarce. Dlatego też w tym segmencie regularnie wprowadzane są do oferty nowe, ciekawe rozwiązania. Przedstawia je Magdalena Rocka.

KOMPONENTY, str. 70. Stój! Kto idzie?

Nawet najlepiej zabezpieczone przed intruzem drzwi wejściowe powinny umożliwiać kontakt z otoczeniem – czy to przez tradycyjny wizjer umożliwiający kontrolę wizualną, elektroniczny wyświetlający obraz na ekranie LCD, czy nowoczesną kamerę umożliwiającą kontrolę dostępu z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. W każdym z tych rozwiązań jest wiele wciąż doskonalonych produktów. Oferta jest bogata i można ją łatwo dopasować do potrzeb. Więcej na ten temat w tekście Grzegorza Kowalczyka.

PRODUKCJA, str. 71. Oferta gotowa od ręki

Szybka, przejrzysta i wyliczona od A do Z. Taką wizję oferty ma klient, gdy zgłasza się po wycenę. A wiadomo, życzenie klienta to… może nie rozkaz, ale na pewno cel naszych starań. Ponieważ w przedsiębiorstwie ostatecznie wszystko sprowadza się do zysku, staranie o osiągnięcie celu klienta jest de facto staraniem o osiągnięcie naszego celu.

 

PRODUKCJA, str. 74. Małe obróbki

Sterowane numerycznie centra obróbcze należą obecnie do podstawowego wyposażenia zakładów produkujących okna i drzwi z PCW i aluminium. Mimo że ich zakup stanowi znaczny wydatek, nawet niewielkie zakłady działające na rynku lokalnym są nimi zainteresowane.

RANKING, str. 76. Liderzy Rynku Okien i Drzwi – województwo podlaskie

Tym razem przenosimy się do północno-wschodniej części Polski, by zobaczyć, jak prezentuje się zestawienie tamtejszych liderów stolarki. Region słynący z pięknych krajobrazów, parków narodowych, uzdrowisk i jezior nie ma licznej reprezentacji na liście największych polskich producentów, choć znajdziemy wśród nich firmy, które należą do krajowej czołówki.