Forum Branżowe 03.2021
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Wolność to odpowiedzialność
Marcowe wydanie naszego miesięcznika otwiera rozmowa z dyrektor zarządzającą firmy CAL, Sylwią Ciszewską, która opowiada Robertowi Klosowi, jak z jej perspektywy wygląda kobiece zarządzanie firmą, dlaczego trzeba mieć w sobie dużo pokory, słuchać ludzi i dawać im wolność w realizacji powierzonych zadań.
Sylwia Ciszewska wspomina również, dlaczego zrezygnowała z życia menedżerskiego w dużym mieście i przeniosła się do rodzinnej firmy. Czy był to wyłącznie jej wybór i co się zmieniło pod jej kierownictwem? – dowiedzą się Państwo z najnowszego numeru „Forum Branżowego”.
RYNEK, s. 12. Cyfryzacja branży stolarki
Według instytutu z Rosenheim 10 proc. firm z branży stolarki okienno-drzwiowej stanie się pionierami w dziedzinie cyfryzacji, 40 proc. wprowadzi ją z opóźnieniem, mimo iż są w dobrej kondycji gospodarczej i mają odpowiednie zaplecze, a aż 50 proc. będzie odkładać cyfryzację tak długo, jak to możliwe. Co jeszcze czeka w niedalekiej przyszłości naszą branżę? Zapraszamy do lektury artykułu „Digitalisierung in der Fensterbranche – Chancen durch digitale Prozesse, Produkte, Prüfungen und Service” w opracowaniu Izabeli Kolimagi.
RYNEK, s. 14. Czy dostawcy europejscy są pewniejsi?
Rok temu w niektórych krajach zakłady produkcyjne zostały zamknięte na kilka tygodni. Wpłynęło to na zachwianie płynności dostaw i utrudnienie sprzedaży. Dlatego firmy szukały wyjścia z tej trudnej sytuacji. Część przedsiębiorstw zdecydowała o zwiększeniu stanów magazynowych i inwestycjach w nowe powierzchnie do składowania, inne szukały partnerów handlowych ulokowanych bliżej miejsca prowadzenia działalności, jeszcze inne inwestowały w rozwój sprzedaży na nowych rynkach zbytu.
Również Polska Agencja Inwestycji i Handlu zauważyła, że w czasie pandemii pojawiły się nowe szanse dla naszych przedsiębiorstw. Które polskie firmy na tym zyskały, a które nie? Sprawie przyjrzała się Magdalena Rocka.
SONDA, s. 16. Rady na nowy sezon
Jak się okazuje, branża stolarki okienno-drzwiowej zakończyła ubiegły rok lepiej, niż ktokolwiek zakładał. Ale czy 2021 rok będzie równie udany? A może u naszych bram czyha właśnie nadchodzący kryzys? Zapytaliśmy firmy, jak się do tego przygotowują. Czy mają dla innych jakieś wskazówki?
OKNA I DRZWI, s. 26. Duże możliwości
Okna podnoszono-przesuwne zyskały dużą popularność we współczesnych projektach domów. Choć można odnieść wrażenie, że dominują głównie systemy aluminiowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać takie konstrukcje z drewna. Dlaczego stolarka w rozmiarze XXL to w tym przypadku rzadkość? Czy są jakieś cechy konstrukcyjne, które definiują maksymalne rozmiary HS-ów z drewna? Odpowiedzi na to pytanie udziela Paweł Gregorczyk.
OSŁONY I BRAMY, s. 42. Bramy nie do zabawy
Ponad 70 procent mieszkańców domów jednorodzinnych wchodzi do budynku nie głównym wejściem, lecz przez bramę garażową, traktując ją jak drugie drzwi. Dlatego bezpieczeństwo działania bramy powinno stanowić absolutny priorytet. A niestety bramy – jak każda rzecz oparta na automatyce – potrafią się zepsuć. Jakie niebezpieczeństwa grożą osobom wchodzącym do domu przez bramę garażową i jak im zapobiec – wyjaśnia Wojciech Kowiński.
FASADY, s. 44. Fasady w świetle kamery
Sprawdzenie, jak funkcjonują fasady pod względem termicznym, i określenie miejsc, gdzie występuje niepożądana emisja ciepła z wnętrza budynku do atmosfery, jest obecnie dziecinnie proste. Wystarczy smartfon z odpowiednią nakładką. Nasza autorka, architekt Sylwia Szypulska-Melon, odbyła w połowie lutego fascynujący spacer ulicami Warszawy, by sprawdzić, jak w podczerwieni prezentują się nowe fasady, a jak te z lat 90. Zapraszamy na zimowy spacer po stolicy w świetle kamery termowizyjnej.
KOMPONENTY, s. 47. Wygodne wyjście na taras
Drzwi tarasowe ocenimy jako wygodne tylko wówczas, gdy ich otwieranie nie będzie wymagało wysiłku. Ponadto obsługa nie może być skomplikowana, tym bardziej że z wyjścia mogą korzystać również dzieci, osoby starsze lub niesprawne fizycznie. Wreszcie musi być też zapewnione bezpieczeństwo, a w tym przypadku nie chodzi o zabezpieczenie przed włamaniem, lecz możliwość pokonania progu bez potykania się. Jak zrealizować takie potrzeby, wyjaśnia Hanna Czerska.
PRODUKCJA, s. 60. Zgrzewy nieoczywiste
Kiedy w grudniu 2015 roku w siedzibie Fimtec-Polska zaprezentowano nową maszynę zgrzewającą kształtowo włoskiej firmy Graf – miało to być rozwiązanie, które daje producentowi przewagę na konkurencyjnym rynku. Zwłaszcza w stolarce klasy premium, dla najbardziej wymagającego klienta. Dziś trudno znaleźć wytwórcę, który nie korzystałby z technologii cienkiego zgrzewu, a u kilku największych pracują już dziesiątki takich maszyn. Na czym dokładnie polega technologia V-Perfect i jakie ma zalety, opisuje Wieńczysław Kotarski.
ZARZĄDZANIE, s. 64. Ekologicznie odpowiedzialni
Ekologia, zrównoważony rozwój, recykling – to hasła, które odmieniane są obecnie przez wszystkie przypadki. Również w naszej branży nabrały znaczenia, a przykłady z wielu firm pokazują, że ekologiczna odpowiedzialność biznesu w świecie stolarki nie jest pustym frazesem. Paweł Gregorczyk przygotował dla nas zestawienie przedsiębiorstw z branży stolarki, które najbardziej inwestują w ekologię.
VADEMECUM STOLARKI. Montaż okien i drzwi, s. 68
Jakie są nowe technologie i materiały montażowe w tym sezonie? Czym jest ciepły montaż stolarki? Jaki sprzęt specjalistyczny może pomóc w montażu dużych okien? Co wybrać do montażu okien drewnianych, a co do tworzywowych? Jakie materiały montażowe możemy kupić przez internet? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w naszym vademecum.