Forum Branżowe - 03.2020

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 2. Zarządzać informacją

W marcowym numerze naszego miesięcznika gościmy Wojtka Stanowskiego, lidera Debesto.com. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o sprzedaży stolarki przez internet. Notabene jest to jedyny kanał sprzedażowy firmy, a zamierzenia ambitne: w 2025 roku przychód ma wynieść 100 mln złotych. Ale najważniejszym tematem rozmowy jest umiejętność pozyskiwania klientów i ich właściwy dobór. Rozmowy, rozmowy, rozmowy – to niewątpliwie żywioł Wojtka Stanowskiego, który mówi bardzo jasno i komunikatywnie, przywołując zdarzenia z codziennego życia. Złota myśl wywiadu jak zwykle nawiązuje do tytułu całości: „Sprzedając stolarkę, jesteśmy tak naprawdę firmą, która zarządza przepływem informacji.

 TARGI, str. 12. Fensterbau Frontale: zmiana terminu

Fragment oficjalnego komunikatu Targów Norymberskich: „W związku z rosnącym rozprzestrzenianiem się korona wirusa (COVID-19) i wzięciem pod uwagę zasad oceny ryzyka organizacji wydarzeń, przyjętych przez grupę ds. zarządzania kryzysowego rządu niemieckiego oraz aktualnych zaleceń rządu Bawarii dotyczących wystaw międzynarodowych, grupa NurnbergMesse postanowiła przełożyć Fensterbau Frontale I Holz-Handwerk 2020 na termin od wtorku 16 czerwca do piątku 19 czerwca 2020 roku. W 2022 Fensterbau Frontale i Holz-Handwerk odbędą się ponownie w marcu. (…) Chcielibyśmy wyraźnie podziękować za zrozumienie dotyczące naszej decyzji o przełożeniu Fensterbau Frontale i Holz-Handwerk 2020. Po intensywnych rozważaniach i licznych pozytywnych dyskusjach z klientami krajowymi i międzynarodowymi wybraliśmy wyżej wymienioną datę”.

 KONKURS, str. 28. StolArchi: przed werdyktem

Architekci zawsze chętnie poszukują nowatorskich form i tworzyw do kreowania przestrzeni. Jeżeli spojrzymy na współczesny budynek i spróbujemy określić procentowy udział w nim wyrobów z branży stolarki, to możemy dojść do zadziwiających wniosków. Użycie rozwiązań tzw. aktywnych, zintegrowanych z systemami instalacyjnymi, sprawia, że innym branżom pozostaje bardzo niewiele – w zasadzie tylko fundamentowanie i posadzki. Od czasów, gdy produkowano proste okna z kilku profili drewnianych czy przeszklenia w metalowych ramkach, a o przekładkach termicznych nikt nie słyszał, zmieniło się bardzo, bardzo wiele. Jednak nie dla wszystkich – przeciętny użytkownik budynku nie zdaje sobie sprawy z potencjału branży stolarki. I w tym miejscu trzeba przypomnieć o znaczeniu architektów w upowszechnianiu wiedzy o stolarkowych doskonałościach technologicznych. Czekamy na rozstrzygnięcie StolArchi.

RANKING: str. 20. Top 50, czyli najwięksi w stolarce

Imponujące są wyniki największych firm polskiej branży stolarki otworowej. Podczas gdy zewsząd dobiegają informacje o spowolnieniu, Top 50 polskich producentów okien i drzwi, ale także bram, osłon czy fasad, wykazał w 2019 roku 9-procentowy wzrost obrotów w porównaniu z osiągniętymi w roku 2018. Tyle tytułem wstępu do naszego rankingu. Po szczegóły trzeba sięgnąć do gazety.

 BEZPIECZEŃSTWO: str. 29. Przeciw złodziejom

Wbrew tytułowi, to nie jest artykuł dla inwestorów. Wielu z nich nie trzeba wcale przekonywać do zakupu wyrobów przeciwwłamaniowych. Tekst skierowany jest do branży – producentów, dystrybutorów stolarki oraz właścicieli i kadry salonów okienno-drzwiowych. Dlaczego? Bo mówi o konieczności upowszechniania wiedzy zamiast informowania o cenie. Do tej akcji informacyjnej przyłączamy się również my – artykuł jest bowiem wstępem do 2. części „Vademecum stolarki”, która znajdzie się w następnym numerze. Przedstawimy w niej produkty przeciwwłamaniowe.

 OKNA, str. 34. Zasada coś za coś

IFT Rosenheim publikuje w swoim portalu artykuł dotyczący wymagań, jakie są stawiane dzisiejszym oknom, i celów związanych z konfliktem możliwości i oczekiwań. Nie da się bowiem mieć doskonałej ochrony przed włamaniem przy zachowaniu najwyższej efektywności energetycznej, a do tego pełnej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Takiego okna czy takich drzwi nikt jeszcze nie wynalazł – taka teza podła w tekście. A co państwo o tym sądzą?

Vademecum stolarki, str. 52. Porozmawiajmy….

Okno to nie cegła. Brama to nie wierzeje, a próg drzwiowy to nie kawałek deski. Nie kupujemy stolarki po to, by zatkać dziurę w murze. Zamawiając okna, drzwi czy bramy, kupujemy technologię, która daje nam komfort, jest elementem systemu funkcjonalnego budynku. Przekonani o słuszności tego poglądu postanawiamy rozpocząć cykl pt. „Vademecum stolarki”, w którym omawiać będziemy najważniejsze jej funkcje. Zaczynamy od elementów biernych barier dla rozprzestrzeniania się ognia. W kolejnych odcinkach opiszemy elementy systemu ochrony przed włamaniem, słońcem, hałasem, przed zimnem, ale wskażemy też na sposoby współpracy stolarki z systemem wentylacji, klimatyzacji i grzewczym. Pokażemy okna, drzwi i osłony jako elementy estetyki wnętrza, a bramy i fasady jako ozdobę zewnętrzną. Wszystko po to, by sprzedawcom i doradcom technicznym dostarczyć argumentów do poważniejszych rozmów z klientami.

W tym numerze publikujemy pierwszą część naszego vademecum – jest o stolarce przeciwpożarowej. W następnym numerze – napiszemy o produktach antywłamaniowych.

 Zapraszamy do lektury!

Zobacz także