Forum Branżowe - 03.2018

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Poczucie bezpieczeństwa
Gościem marcowej wydania miesięcznika „Forum Branżowe” jest Ewa Siuba, prezes zarządu firmy Empol. Ten dolnośląski producent stolarki prężnie się rozwija i dużo inwestuje w produkcję. Dlatego jednym z tematów, który postanowiliśmy poruszyć jest recepta na sukces. Jeśli się jeszcze ktoś nie domyśla, to podpowiemy, że chodzi przede wszystkim o mozolne i długotrwałe budowanie pozycji firmy. Z tym zaś wiąże się oczywiście dbałość o klientów, ale też troska o własną załogę. Jak zaznacza bowiem nasz gość, to właśnie pracownicy są największą wartością firmy. Innym z interesujących wątków rozmowy są spostrzeżenia na temat rynku i zmian preferencji klientów, jeśli chodzi o wybór stolarki i dodatków do niej. Można więc podsumować, że na sukces składają się w dużej mierze praca, a obecnie także rozwijanie eksportu. Pozostaje nam tylko gorąco polecić lekturę tego wywiadu i całego wydania naszego miesięcznika, aby czytelnicy mogli dowiedzieć się więcej na interesujące ich tematy.

MIESZANKA FIRMOWA str. 15. RODO, czyli co?
RODO, czyli Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych zacznie obowiązywać późną wiosną. Dla wielu właścicieli firm nie jest jednak do końca jasne, co w tym kontekście należy do ich obowiązków. Postanowiliśmy więc wybrać z tego dokumentu najbardziej istotne informacje i przybliżyć je naszym czytelnikom. Jednym z kluczowych etapów jest stworzenie i bieżące aktualizowanie rejestru czynności przetwarzania danych. Ten dokument jest tu najistotniejszy. I warto też zdawać sobie sprawę, że za niestosowanie przepisów rozporządzenia grożą kary finansowe, i to bardzo wysokie.

RANKING str. 19. Rok dobrej kontynuacji
Informacje dotyczące konkurencji z pewnością są dla wszystkich przedsiębiorców bardzo interesujące. Tak jest też z rankingami, w których można zobaczyć, jak wysoko uplasowali się ci, którzy mogą zagrażać naszej pozycji. Dla tych zaś, którzy znaleźli się w czołówce, to z pewnością także powód do dumy. Dlatego pośród różnych publikowanych w „Forum” rankingów, co roku jest również ten, pokazujący przychody. Zapraszamy zatem do zapoznania się z największymi przedsiębiorstwami w branży stolarki.

WZORNICTWO str. 24. Szlachetne drewno
Jakie okna są montowane w bardziej prestiżowych obiektach? Okazuje się, że bardzo liczną rzeszę fanów ma drewno. Taka stolarka jest poszukiwana do obiektów zabytkowych, gdy zachodzi konieczność jej wymiany, ale też do deweloperskich domów mieszkalnych. Przy tym każdy producent może wskazać własne realizacje, które ceni najbardziej, a i inni bez trudu znajdą interesujące budynki. Wśród artykułów, dotyczących wzornictwa, a opublikowanych w najnowszym wydaniu „Forum Branżowego”, pokazujemy więc właśnie takie spektakularne inwestycje. To coś, czym warto się chwalić i na co przyjemnie jest popatrzeć.

CHEMIA str. 40. Wandalo-odporne
Graffiti jest zmorą właścicieli budynków i poza nielicznymi wyjątkami bardzo wątpliwą dekoracją. Pomijając estetykę, wiele takich pseudoobrazów zawiera wulgarne słowa lub wyraża emocje kibiców piłkarskich. Tymczasem odnowienie elewacji budynku to niemały koszt. Dlatego producenci chemii budowlanej opracowują coraz to nowsze preparaty, pozwalające w istotny sposób zmniejszyć skutki dewastacji. Autor artykułu podpowiada, jakie środki należy nakładać na ściany, aby łatwo było usunąć farby do graffiti, oraz jak czyścić zniszczone szyby.

BRAMY str. 42. Mega zamknięcie
O tym jeszcze nie pisaliśmy! A przecież to oczywiste, że bramy garażowe służą nie tylko do zamykania stanowisk postojowych w budynkach czy domach prywatnych. Potrzebne są w fabrykach, ale także do chronienia wnętrz znacznie większych obiektów. Takie bramy – mamuty – zobaczymy przecież choćby na lotniskach, strzegące dostępu do hangarów. Dla naszych czytelników z pewnością interesujące będzie więc przeczytanie informacji o tym, jaka musi być konstrukcja zamknięć oraz ich dopuszczalna wielkość.

OKUCIA str. 44. Podnieść lub uchylić
Duży taras i mnóstwo światła we wnętrzach. To są wyróżniki budowanych obecnie domów i to nie tylko jednorodzinnych, ale też licznych deweloperskich. Jak zwykle w takiej sytuacji powstaje więc dylemat wyboru: jakie drzwi wybrać. Nie chodzi przy tym już tylko o materiał, z jakiego są wykonane ramy, ale też o to, która konstrukcja będzie najłatwiejsza w obsłudze i spełni nasze oczekiwania. Z pewnością większość inwestorów wybiera drzwi tarasowe przesuwane, bo ich skrzydła nie zajmują miejsca we wnętrzu domu czy mieszkania. Tutaj jednak też jest kilka propozycji. Przybliżamy więc takie rozwiązania, opisując te najpopularniejsze. Wskazujemy też na istotne różnice w ich konstrukcji.

FASADY str. 46. Nowe zamiast starego
Funkcjonujące od wielu lat budynki wymagają w pewnym monecie remontu, a jego zakres bywa różny. Niezależnie jednak od niezbędnych prac w środku, inwestorzy chcą, aby ich obiekty wyglądały nowocześnie i atrakcyjnie. Dlatego jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest wymiana elewacji. Na szczęście współczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają dokonać tego stosunkowo łatwo. 

SZYBY str. 48. Najlepsze, czyli skuteczne
O jakości i funkcjach okna w dużym stopniu decydują szyby zespolone. To one mogą zawierać szkło termochronne czy odbijające promienie słoneczne. Zawarty zaś między taflami gaz podnosi izolacyjność i zapobiega ucieczce ciepła z wnętrza domu. Wobec bardzo bogatej oferty inwestor jednak staje czasem bezradny. Trudno bowiem wybrać to najlepsze zespolenie. Tym bardziej, że najpierw trzeba określić o jakie jego właściwości nam chodzi. Potencjalni klienci zazwyczaj szukają informacji u sprzedawców, co jednak, aby udzielić właściwej odpowiedzi też muszą dysponować sporą wiedzą. Dlatego w tym artykule przybliżamy temat szyb zespolonych i próbujemy wskazać te najkorzystniejsze.

MASZYNY str. 66. W jednej linii
Bez maszyn nie ma fabryki. Żadnej, więc także tej wytwarzającej okna. Zbudowanie kompletnej linii produkcyjne bywa jednak niepotrzebne, jeśli korzystniejsza będzie wymiana tylko jednego rządzenia. A jest też bardzo kosztowne. Producenci maszyn oferują więc takie, które są przeznaczone do wykonywania kilku czynności i mogą pracować niezależnie. Ale służą też oprzyrządowaniem i pomocą, jeśli przedsiębiorca potrzebuje pełne wyposażenie. Jednak dokonując zakupu nie lubimy zdawać się wyłącznie na czyjeś zdanie. Postanowiliśmy więc pomóc w wyborze i na łamach kwietniowego wydania „Forum” opisujemy zarówno maszyny, jak i korzyści płynące z ich różnych konfiguracji.

TRANSPORT str. 68. Logistyka na szynach
Jednym z ważniejszych zagadnień związanych z produkcją stolarki jest logistyka. Transport wewnątrzzakładowy jest istotny nie tylko na etapie podziału gotowych wyrobów między poszczególnych odbiorców. Właściwe zorganizowanie przestrzeni magazynowej i sprawne dostarczanie komponentów do linii produkcyjnej, to także część logistyki, i to bardzo licząca się. Tak jak w przypadku innych maszyn i urządzeń, składających się na wyposażenie warsztatu, także wszelkiego rodzaju wózki i transportery mogą być mniej lub bardziej bogate w funkcje i automatyzację. Warto więc się im bliżej przyjrzeć.

MONTAŻ str. 70. W zgodzie z instrukcją
Na zakończenie coś dla montażystów. Temat niby oczywisty, ale jakże często na tym etapie prac popełnia się błędy. Chodzi o prawidłowe przeprowadzenie wymiany okien. Począwszy od zdemontowania starego, poprzez pomiar otworu i dopasowanie nowej stolarki, aż po jej instalację. W tym artkule podpowiadamy nie tylko, jak należy działać, ale też, czego od montażysty wymagają przepisy branżowe. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tych informacji każdy wykonawca ugruntuje swoją wiedzę. A przecież właśnie o to chodzi.

OWOCNEJ LEKTURY!

1