![forum branzowe luty okladka](https://forumbranzowe.com/wp-content/uploads/2025/02/forum-branzowe-luty-okladka.jpg)
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Wdrażamy trzecie pokolenie
W lutowym numerze gościmy Marcina Małkowskiego, prezesa firm Małkowski-Martech oraz Assa Abloy Mercor Doors. Rozmawiamy o jego pasjach – zarówno tych związanych z branżą stolarki oraz prowadzeniem firmy, jak i zupełnie prywatnych. Jak to się stało, że został prezesem dwóch firm i jak odnajduje się w strukturach ogromnej korporacji? Na te i wiele innych pytań znajdą państwo odpowiedź w lutowym wydaniu. Zapraszamy do lektury!
RYNEK, str. 12. Targi BAU 2025
Targi BAU, jedno z najważniejszych wydarzeń europejskiego sektora budowlanego, ponownie przyciągnęły do Monachium tysiące profesjonalistów z Europy, ale też Azji, Afryki i obu Ameryk. Wśród nich liczną grupę stanowili producenci, dystrybutorzy i projektanci związani z branżą stolarki otworowej. Jak oceniana jest tegoroczna edycja? Czy faktycznie możemy mówić o dużej frekwencji i wysokiej jakości prezentowanych rozwiązań?
RYNEK, str. 32. Co czeka branżę stolarki otworowej w 2025 roku?
W trakcie jesiennego Ogólnopolskiego Forum Stolarki ekonomista, zastępca redaktora naczelnego „Pulsu Biznesu” Ignacy Morawski, stwierdził, że powszechnie oczekiwane ożywienie w polskiej gospodarce ciągle przesuwa się na kolejne kwartały. Ocena ta idealnie pasuje do tego, co dzieje się w branży stolarki okienno-drzwiowej. Analizę prognoz na 2025 r. przeprowadził Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych.
SONDA, str. 34. Największe wyzwania przed branżą w 2025 roku
Dla każdego nowy rok to zawsze nowe wyzwania. Nasi rozmówcy podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz obawami co do przyszłości. Co może się okazać największym wyzwaniem tego roku i jak sobie z tym poradzić?
OKNA I DRZWI, str. 44. Stolarka na eksport: Holandia
Obecnie w Holandii stolarka jest oferowana przez wiele firm krajowych i zagranicznych. Zaliczają się do nich polscy wytwórcy okien, a eksport stałe rośnie. Jak podaje Centrum Analiz Branżowych, w 2023 roku polskie firmy sprzedały w Holandii 415 tys. okien. W I półroczu ubiegłego roku było to 240 tys., czyli o 12,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2023. Więcej na temat eksportu polskich okien do Holandii pisze Hanna Czerska.
OKNA I DRZWI, str. 46. Trendy w drzwiach wewnętrznych
Jeszcze do niedawna drzwi wewnętrzne kojarzono głównie z praktycznym elementem wystroju, służącym do wydzielania poszczególnych pomieszczeń. Jednak współczesne trendy wnętrzarskie, które w 2025 roku tylko się umocnią, jednoznacznie pokazują, że drzwi stają się kluczowym akcentem stylistycznym. Ich rola w kreowaniu charakteru wnętrza, optycznej manipulacji przestrzenią czy wpływu na ilość wpuszczanego światła jest dziś nie do przecenienia. O aktualnych trendach pisze Anna Domańska.
OSŁONY I BRAMY, str. 50. Osłony do nietypowych okien
Okna o nietypowych kształtach nadają budynkom indywidualny styl, ale bywają również wyzwaniem, jeśli chodzi o wybór odpowiednich osłon wewnętrznych. Na szczęście znajdziemy wiele rozwiązań, które są praktyczne, a jednocześnie chronią przed nadmiarem światła oraz podkreślają walory estetyczne stolarki. Joanna Bajkiewicz przyjrzała się bliżej osłonom, które można stosować na oknach o nietypowych kształtach lub wymiarach.
PRODUKCJA, str. 66. Rewolucja technologiczna w branży stolarki
Transformacja cyfrowa wpływa na niemal każdą gałąź przemysłu, a produkcja stolarki budowlanej nie jest wyjątkiem. Wdrażanie sztucznej inteligencji (AI) oraz Internetu Rzeczy (IoT) redefiniuje standardy w zakresie wydajności, precyzji oraz zrównoważonego rozwoju. Technologie te nie są już dodatkiem, ale kluczowym elementem nowoczesnej produkcji. Pozwalają sprostać wyzwaniom globalnej konkurencji i rosnącym wymaganiom klientów. O rewolucji technologicznej w branży stolarki pisze Justyna Ratajczak.