Forum Branżowe - 02.2019

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Marka globalna

W lutowym numerze naszego miesięcznika gościmy Grzegorza Federowicza, dyrektora handlowego firmy Deceuninck w Polsce. Oto, co o wywiadzie opublikowanym na naszych łamach powiedział jego autor, Robert Klos: „To jest ważne, by wizerunek naszego segmentu budownictwa tworzyły nowoczesne wyroby, przestronne ekspozycje, kompetentni handlowcy, a nie byle jakie sklepy z oknami czy byle jakie ekipy montażowe. Tych byle jakich, na szczęście, jest coraz mniej. I zdajemy sobie sprawę, że musi ich być coraz mniej, jeśli chcemy sprzedawać produkty zaawansowane technicznie i funkcjonalnie”. Cała rozmowa – na początkowych stronach gazety.

MIESZANKA FIRMOWA str. 11. BHP: szkolenia po nowemu

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje szereg nowych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Osobami odpowiedzialnymi za ich wprowadzenie są przedsiębiorcy – właściciele firm. Jedną z istotnych, choć może nie do końca korzystnych zmian, jest ta dotycząca szkoleń pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych. Jaka to zmiana? O tym w artykule.

Z WIZYTĄ str. 16. Energetyk, który został stolarzem

Tytuł artykułu odnosi się do założyciela firmy CAL, Zbigniewa Cywińskiego, który zbuntował się przeciwko państwowej posadzie, rzucił pracę energetyka w fabryce mebli w Suwałkach

i postanowił zostać stolarzem. Bo choć w PRL-u przedsiębiorcom, zwanym pogardliwie prywaciarzami, władza potrafiła uprzykrzyć życie, to jednak praca na swoim dawała lepsze perspektywy. Za pierwszą decyzją poszły następne: kredyt, budowa pierwszej hali, zakup maszyn i produkcja… boazerii. Takie były początki CAL-a w latach 80.; dzisiaj znanego producenta drzwi wejściowych. Artykuł jest opowieścią o ważnych momentach w ponad 30-letniej historii firmy. Do tego przepiękne czarno-białe zdjęcia.

AUTOMATYKA str. 28. Alexa, otwórz okno!

Od kilku lat rośnie zainteresowanie wirtualnymi asystentami i głosowym sterowaniem

urządzeniami domowymi. Czy technologia ta jest wykorzystywana do zarządzania stolarką? Konkretnie – do otwierania drzwi i okien? Odpowiedź jest twierdząca. A o tym, które firmy biorą udział w tym technologicznym wyścigu i co oferują, piszemy w artykule.

OKUCIA str. 32. Odpowiedzialne zadanie

Drzwi, które muszą oprzeć się działaniu ognia, a najczęściej zapewnić też szczelność przed dymem, mają szczególną budowę. Odmienne niż zazwyczaj są również okucia; w szczególności – zawiasy. To one przecież łączą skrzydło z ościeżnicą, zamykając otwór w ścianie. Bardzo ważne są w tym przypadku i konstrukcja, i jakość produktu, i materiał, z jakiego zawiasy zostały wykonane. O tym wszystkim traktuje artykuł, który polecamy uwadze państwa.

CHEMIA str. 42. Bezpieczne drewno

Okna drewniane cieszą oczy widokiem naturalnego materiału. Mają też niezmiennie licznych zwolenników. Jednak ich właściciel rzadko wie, co kryje się pod lakierem. Właśnie ta myśl stanowi punkt wyjścia artykułu, w którym autorka „odkrywa” kolejne warstwy zabezpieczeń, farb i lakierów, znajdujące się na ramie okna i ościeżnicy.

 MASZYNY str. 40. Postęp na linii

Wiele przedsiębiorstw w ostatnich latach zainwestowało w automatyzację cięcia i obróbek, a także zgrzewania i oczyszczania. Mniej uwagi przykładano do usprawnienia kolejnych etapów produkcji; także okuwania oraz transportu i logistyki. Tym razem nasz autor, Wiesław Klimczak, zajął się pierwszym z wymienionych etapów, pokazując możliwości różnego typu maszyn.

ZARZĄDZANIE str. 46. Aaaby dobrze kupić firmę…

Inwestycje w inny podmiot gospodarczy to najczęściej planowy, rozłożony w czasie, wieloetapowy proces – z tego zdają sobie sprawę wszyscy przedsiębiorcy. Jednak nie wszyscy mają usystematyzowaną i dokładną wiedzę na temat motywacji sprzedających oraz drogi, jaką należy przebyć, by transakcja kupna/sprzedaży firmy zakończyła się sukcesem. Dlatego polecamy państwu artykuł dr. Zbigniewa Mendla.

TARGI str. 50. Ewolucja zamiast rewolucji

Artykułem pod takim tytułem rozpoczyna się duży blok tematyczny dotyczący Bau. Składa się nań wiele elementów; są to i głosy członków naszej redakcji, i wypowiedzi przedstawicieli firm, i relacje ze stoisk. Ale dopiero po przeczytaniu wszystkiego można sobie wyrobić zdanie na temat całej imprezy.

 Zapraszamy do lektury!

 

1