Forum Branżowe 02.2018
GOŚĆ NUMERU str. 2. Reputacja pracodawcy
Gościem lutowego wydania jest Tomasz Łapa, dyrektor marketingu i sprzedaży Inoutic/Deceuninck Polska. Razem z nim mieliśmy okazję przyjrzeć się specyfice zarządzania tak dużym, globalnym przedsiębiorstwem, jakim jest Inoutic. Jest to tym bardziej interesujące, że wśród osób sprawujących najwyższe funkcje są rodacy. W wypowiedziach naszego gościa znaleźć można też wątki wspólne dla całej branży stolarki, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Chodzi zarówno o niektóre problemy, takie jak np. brak wykfalifikowanej kadry, ale też tendencje rozwojowe – np. coraz ściślejsze powiązanie okien czy drzwi z technologią domu inteligentnego.
OKNA str. 26. Każdemu według potrzeb
Okno jakie jest, każdy widzi – można sparafrazować znany cytat. Okazuje się jednak, że nie jest to takie oczywiste. W tym artykule poruszamy temat okien o specjalnym przeznaczeniu, montowanych w obiektach takich, jak szkoły, przedszkola czy szpitale oraz obiekty sportowe. Stolarka jest właściwe niemal taka sama, jak standardowa, ale musi spełniać nieco odmienne wymagania. Te zaś stawia się nie tylko przed okuciami, ale i całą konstrukcją. Właśnie o tym, czym się różnią wspomniane okna od tych, które zobaczymy w domach jedno- czy wielorodzinnych można przeczytać w najnowszym numerze naszego miesięcznika.
OSŁONY str. 30. Windą po jakość
O wymaganiach wobec okien, drzwi czy bram piszemy na naszych łamach często. Poruszamy nie tylko tematykę związaną z prawem, ale też badaniami. Tym razem jednak przyjrzeliśmy się w tym kontekście osłonom zewnętrznym. Czytelnicy znajdą więc informacje o tym, jakie przepisy opisują te wyroby, ale też jaką dokumentacją musi dysponować producent, aby móc je sprzedawać na rynkach europejskich. To ważne, bo przecież eksportujemy coraz więcej. Wśród innych informacji, również przydatnych zarówno dla wytwórców, jak i handlowców, są te, dotyczące obowiązków związanych z jakością osłon i ich badaniami.
BRAMY str. 34. Rolowana czy segmentowa
Dziwne, ale możliwe. Zdarza się bowiem, że projektant nie dysponuje wiedzą, pozwalającą rozróżnić np. garażowe bramy segmentowe od rolowanych. Tymczasem jest to bardzo istotne i wcale nie chodzi wyłącznie o estetykę i różnice wizualne. Odmienna jest bowiem nie tylko budowa płaszcza obu bram, ale też sposób jego prowadzenia i montaż. Zamieszczamy więc – z konieczności bardzo pobieżne – zestawienie cech obu rodzajów zamknięć i wskazujemy na istotne różnice w budowie i wymaganiach odnośnie do instalacji.
SZKŁO str. 36. Mocne jak folia
Szkło musi być mocne. Przecież szyba to nie szklanka, której stłuczenie nie skutkuje dużymi kosztami i jeszcze większą niewygodą. Natomiast szyba okienna, to coś całkiem innego. Nikt chyba nie chce wymieniać jej co chwila, a oczekuje też ochrony przed włamaniem i nie tylko. Współczesne szyby mają więc bardziej skomplikowaną budowę – są wielowarstwowe, a kruche tafle łączy wyspecjalizowana folia. W tym miejscu jednak nie będziemy tego dokładnie pisywać, gdyż serdecznie zapraszamy do lektury.
FASADY str. 40. Klasyfikacja fasad
Szklane fasady są efektowne, modne itd. Można w tym miejscu wpisać całą listę ich cech. Jednak są to również bardzo skomplikowane technicznie części budynku. Jest bowiem kilka rodzajów konstrukcji i wiele możliwości łączenia oraz wypełniania poszczególnych elementów. Fachową wiedzą na ten temat powinni dysponować architekci i projektanci, ale też wykonawcy. Dlatego w naszym dziale poświęconym właśnie fasadom skupiamy się tym razem na ich klasyfikacji. To z pewnością bardzo ważny, techniczny temat.
OKUCIA str. 44. Najwyżej dwa centymetry
Progi w przedwojennych budynkach były przeszkodą trudną do pokonania, i to nie tylko te pomiędzy pokojami. Dziś jednak chcemy żyć jak najbardziej komfortowo, co obejmuje także bezpieczne i wygodne poruszanie się po apartamencie. Zatem – mimo że są jeszcze z pewnością osoby, które będą narzekały, że przez niski próg może wlać się do mieszkania woda przy ulewnym deszczu, a nie daj Boże zimą przeniknie mróz – to jednak takie rozwiązanie stało się powszechne. I nie tylko powszechne, ale też bezpieczne, bo przecież w innym przypadku postęp techniczny nie miałby większego sensu. Proponujemy więc czytelnikom prześledzenie razem z autorem artykułu, jakie są rodzaj niskich progów i w jaki sposób powinny być zamontowane, aby spełniały swoje zadania.
MASZYNY str. 58. Profil do wzmocnienia
Okna o ramach z PCW są najpopularniejsze nie tylko w Polsce. Ponieważ jednak materiał jest stosunkowo elastyczny, należy zadbać o zapewnienie elementom, z których składa się okno, odpowiedniej statyki. Są to przede wszystkim wzmocnienia, umieszczane wewnątrz tworzywowych profili. O tym wiemy, ale być może niejeden z czytelników zastanawiał się, „jak to jest zrobione”. Odpowiadamy na takie pytanie. W artykule, zamieszczonym w najnowszej edycji naszego miesięcznika opisujemy bowiem, w jaki sposób – oczywiście w fabryce okien – uzbraja się ramy we wzmocnienia i jakich używa się w tym celu maszyn.
NARZĘDZIA str. 60. Narzędzia do kontroli
Teraz coś dla zwolenników okien z drewna, których ramy nie paczą się, a wszystkie elementy są połączone mocno i trwale. Aby tak było, należy jednak przy produkcji takiej stolarki korzystać z odpowiednich maszyn i to odpowiednio wyposażonych. Praca zaś będzie łatwa i dokładna, jeśli te urządzenia uzbroi się we właściwe narzędzia. Tych zaś w przypadku okien drewnianych używa się bardzo dużo, a muszą nie tylko spełniać odpowiednie funkcje. Także ich jakość powinna być określona. Autor artykułu podpowiada więc, jakie narzędzia są dostępne na rynku, jak jest stosować i jak dbać, aby służyły jak najdłużej bez awarii.
FOLIE str. 64. Pod płaszczykiem
Stolarka jak drewno, a może beton czy zardzewiała blacha, nawet jeśli kryje nowoczesne ramy? To nie jest już żadnym problemem za sprawą folii do oklejania okien i drzwi. Takim zabiegom poddawane jest PCW oraz aluminium w celu urozmaicenia oferty i uczynienia jej bardziej atrakcyjną. Inwestor może więc zaszaleć i zamontować okna nawet w kolorze czarnym o wykończeniu błyszczącym bądź matowym. Albo czerwone, żółte czy niebieskie. Może, choć najczęściej poddaje się obowiązującym trendom. Lecz nie ma obawy, że wtedy zdany będzie na monotonię. Tak bogate wzornictwo jest możliwe dzięki powszechnej dostępności folii do oklejania profili. To nie są nowe produkty, ale cały czas się nad nimi pracuje. By jednak efekt był gwarantowany, muszą być także odpowiednio nakładane na profile. A na tym muszą się znać przede wszystkim producenci kolorowych okien lub firmy, które oferują taką usługę. Dla architekta i użytkownika jest ważna głównie estetyka i design.
NAWIEWNIKI str. 65. Nieduże, ale pożyteczne
Cóż z tego, że niemal w całym kraju jakość powietrza jest kiepska, a niekiedy jest ono aż gęste od smogu. Cóż z tego, skoro przecież musimy oddychać, a przy szczelnej stolarce mogą być z tym trudności. Zresztą przepisy prawa budowlanego też zalecają korzystanie z nawiewników. Wygodne są przy tym te, umieszczane w oknach. Mogą być przygotowane razem ze stolarką w fabryce lub wstawione później. Wbrew częstym jeszcze opiniom nie spowodują, że wiatr będzie hulał po plecach, a rzucające się w oczy urządzenie zepsuje przyjemność wyglądania przez okno. Nawiewniki są nieduże, a ich producenci starają się, aby jak mniej odznaczały się na ramach okiennych. Warto przy tym dodać, że są też takie, których w ogóle nie widać. I tu pojawiają się dylematy związane z wyborem. Aby je chociaż trochę zmniejszyć, prezentujemy na naszych łamach opis poszczególnych rodzajów nawiewników okiennych, ich wyposażenie i możliwości.
MONTAŻ str. 68. Robota na piątkę
„A co tam wstawienie drzwi. Przecież to pestka” – wielu wykonawców przyjmuje taką właśnie dewizę. Nie mają racji. Owszem, drzwi wewnętrzne znacznie łatwiej jest zamontować, ale do zewnętrznych trzeba się przyłożyć. Muszą się przecież łatwo zamykać – i to zarówno skrzydła, jak i zamki – nie skrzypieć, ościeżnica nie może próbować wyjść samodzielnie z muru. Mało tego, nikt już nie zniesie przewiewania i przenikania wody. Pozostaje zatem przyłożyć się również do montażu. Ten zaś jest chyba jeszcze bardziej skomplikowany niż ustawienie ościeżnic i skrzydeł w pionie… Kto chce dowiedzieć się, jak prawidłowo wstawić drzwi, aby nie narazić się na reklamację, niech sięgnie po lekturę.
Życzymy owocnej lektury!