Forum Branżowe 02.2020
GOŚĆ NUMERU, str. 2. Popyt na bezpieczeństwo
W lutowym numerze naszego miesięcznika gościmy Bartosza Kaczorowskiego, dyrektora zarządzającego firmy Assa Abloy Polska. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety mówi on o międzynarodowym znaczeniu całej grupy i jej polskiej części. Drugi wątek rozmowy stanowi ten o możliwości korzystania z doświadczeń globalnych, co znakomicie ułatwia funkcjonowanie na własnym rynku. Natomiast trzecia z poruszonych spraw dotyczy wpływu mód i trendów na plany firmy. I tu pojawia się najważniejsza myśl wywiadu, która nawiązuje zresztą do tytułu całości: „Rosnące zapotrzebowanie na bezpieczeństwo to ogromna szansa dla całej branży i coś, z czego wszyscy powinniśmy korzystać.”
INTERNET, str. 14. Rekordowy styczeń
Serwis internetowy ForumBranzowe.com odnotowuje duże wzrosty. W styczniu br. miał ponad 100 tys. odsłon, co oznacza wzrost o 245 proc. w stosunku do stycznia poprzedniego roku. Liczba użytkowników wzrosła powyżej 30 tys., czyli o 190 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej. Ogromną popularnością cieszył się nasz konkurs kalendarzy branżowych, na które użytkownicy oddali kilkanaście tysięcy głosów! Serwis ForumBranzowe.com działa już ponad rok – w tym czasie zyskał grono ponad 120 tys. czytelników! Mógł się też pochwalić liczbą blisko 330 tys. odsłon. W tym czasie opublikowano w nim 600 informacji newsowych, 200 artykułów oraz niezliczoną liczbę komunikatów prasowych od firm oraz ofert pracy. Tyle statystyka. Gdyby jednak jakimś cudem państwo nie przeglądali jeszcze naszego serwisu – zapraszamy serdecznie!
BRAMY, str. 28. Ładne i wygodne
Współczesne bramy garażowe są funkcjonalne, bezpieczne i komfortowe w obsłudze. Jednak nadal podlegają zmianom oraz modernizacji. W roku 2019 dotyczyły one głównie wzornictwa i sterowania automatyką. Czy nowy rok przyniesie jakieś przełomowe wynalazki? O tym w artykule.
TECHNOLOGIE, str. 34. Poszerzanie zmysłów
Nasza autorka pisze: „Próbuję sobie wytłumaczyć, dlaczego tak rzadko sięgamy po bardzo użyteczne urządzenia, jakimi są kamery termowizyjne. Niezwykle trudno jest wyjść poza zakres własnych zmysłów – widzimy raczej słabo, słyszymy tak sobie, dotyk mamy średnio wrażliwy i uproszczony, węch daleki od doskonałości; jedyne, z czego możemy być zadowoleni, to podobno zmysł smaku. (…) A tymczasem spojrzenie uzbrojonym w kamerę termowizyjną okiem na aluminiowo-szklane ściany osłonowe przez administratorów i właścicieli budynków może być wyjątkowo przykrym doświadczeniem. Może się bowiem okazać, że dokumenty z analiz teoretycznych, audytów energetycznych, pozytywne weryfikacje obliczeniowe zupełnie nie pokrywają się z rzeczywistością”. Aby to zweryfikować, nasza autorka zapowiada, że kupi kamerę termowizyjną i podzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami z oglądu wybranych budowli. Trzymamy za słowo!
OKUCIA, str. 40. Zasuwnica czy zamek
Budując dom lub kupując mieszkanie, chcemy stworzyć miejsce, w którym zarówno my, jak i nasza rodzina będziemy czuć się bezpiecznie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup drzwi przeciwwłamaniowych, stając w tym momencie przed ważnymi dylematami. Jedna z najistotniejszych decyzji przy kupnie drzwi dotyczy wyboru zamka, bo to zazwyczaj on zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Zasuwnica czy zwykłe zamki? Czym się od siebie różnią? Co powiedzieć klientom; jak ich przekonać? Na te i inne pytania – odpowiedź w artykule.
PRAWO, str. 54. Po co nam ciepłe okna
Niecały rok został jeszcze do momentu, gdy zacznie obowiązywać nowe wymaganie, dotyczące termiki przegród zewnętrznych. Od stycznia 2021 roku okna będą musiały osiągać współczynnik Uw na poziomie co najmniej 0,9 W/m2K. Przepis mówiący, kiedy i w jakiej wielkości zaczną obowiązywać poszczególne wymagania co do izolacyjności termicznej przegród wszedł w życie w połowie 2013 roku. Znajduje się on w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zatem nie jest to nowy przepis i firmy z branży go znają. W większości są także do nowych wymagań przygotowane. Jednak czekający nas ostatni już próg wzbudza najwięcej emocji oraz kontrowersji. Szczególnie w przypadku okien, gdzie wymagane jest, by każdy produkt miał współczynnik izolacyjności termicznej 0,9 W/m2K.
Co na temat powiedzieli nam przedstawiciele producentów, znajduje się w artykule. Szczególnie polecamy uwadze państwa wypowiedź Artura Głuszcza, którą zacytowaliśmy in extenso.
MARKETING, str. 68. Ćwiczenie czyni mistrza
Dobrego pisania można się nauczyć – niezależnie od tego, co piszesz, warto to robić dobrze. Nie chodzi tylko o unikanie błędów stylistycznych, językowych czy gramatycznych. Istnieją zasady redagowania tekstów, drobne, niepozorne triki, które mają wielką moc i potrafi ą odmienić twój tekst. O co dokładnie chodzi? Przeczytajcie państwo sami.
ZARZĄDZANIE, str. 70. Firmowa strategia, czyli…
W 2017 roku przyznano Nagrodę Nobla badaczom, którzy zajmowali się rytmem okołodobowego życia człowieka. Dotyczyło to ustalenia związku miedzy efektywnością jego działania a zegarem biologicznym. Podobnie można spojrzeć na skuteczność działania przedsiębiorstwa. Będzie ona wyższa, jeśli przebiegnie zgodnie z ustalonymi zasadami rozwoju, zapisanymi w strategii. To one pozwalają na panowanie nad chaosem, który ogranicza efektywność działania. Tyle tytułem wstępu. Szczegóły dotyczące stworzenia strategii firmy – w tekście prof. dr. Henryka Mruka.
Wszystkie artykuły polecamy uwadze państwa.