Forum Branżowe - 01.2025

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Wdrażamy trzecie pokolenie

Gościem styczniowego numeru naszego miesięcznika jest założyciel i prezes firmy Prez-Met, która jako jedna z nielicznych polskich przedsiębiorstw wytwarza maszyny do produkcji i obróbki stolarki. Marek Klimek zdradza nam tajemnicę sukcesu swojej firmy – co zadecydowało o tym, że 30 lat temu wszedł w tę branżę i – co najważniejsze – utrzymał się na rynku. Dzięki czemu po trzech dekadach działalności Prez-Met może śmiało konkurować z producentami zagranicznymi?

RYNEK, str. 12. Najważniejsze wydarzenia 2025 r.

Polskie firmy są coraz bardziej widoczne na rynkach zagranicznych, coraz liczniej uczestniczą też w imprezach targowych na całym świecie. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń 2025 r., w których warto uczestniczyć, aby być na bieżąco z aktualnymi trendami na świecie i wiedzieć, co w branży piszczy.

SONDA, str. 14. Co nam się udało w 2024 roku?

Przełom roku to czas podsumowań, dlatego zapytaliśmy dostawców, jak im minął 2024 rok. Jakie przedsięwzięcia udało się ukończyć? Z czego są najbardziej dumni?

GWIAZDA MIESIĄCA, str. 18. Zbytek czy must have?

Nawiewniki okienne rozwiązują problem zbyt szczelnych okien, jednak ich obecność nie jest oczywista, jeśli chodzi o preferencje klientów. Wielu inwestorów uważa bowiem, że są niepotrzebne, a wręcz nieskuteczne. Czy warto je mieć w ofercie? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Hanna Czerska.

OSŁONY I BRAMY, str. 25. Osłaniamy ogród zimowy

Ogród zimowy to wyjątkowe miejsce, które pozwala cieszyć się pięknem przyrody niezależnie od pory roku. Aby jednak móc komfortowo korzystać z bliskości natury, niezbędne są odpowiednie osłony. W tej roli sprawdzą się zarówno markizy, screeny, system veranda, jak również mniej popularne rozwiązania. Więcej na ten temat w tekście Joanny Bajkiewicz.

KOMPONENTY, str. 32. Szkło z nadrukiem

W centrach dużych miast często możemy zobaczyć budynki, których szklane czy metalowe fasady są ozdobione ornamentami. Podobne dekoracje można też coraz częściej zobaczyć w witrynach sklepów w galeriach handlowych, a nawet domach mieszkalnych. Jakie technologie się za tym kryją? – sprawdziła to Katarzyna Cieńska.

KOMPONENTY, str. 40. Kluczowy detal okienny

Klamki okienne często uznawane są za niewielki element o drugorzędnym znaczeniu. Tymczasem to właśnie one w dużym stopniu decydują o komforcie użytkowania, funkcjonalności oraz bezpieczeństwie. W dobie rosnących wymagań estetycznych i technicznych, a także rozwoju inteligentnych rozwiązań ich odpowiedni dobór staje się jednym z kluczowych aspektów oferty producentów okien. Bliżej tematowi klamek okiennych przyjrzała się Anna Domańska.

MONTAŻ, str. 38. Próg bez barier i mostka

Drzwi tarasowe rozwierane, harmonijkowe i typu HST mają wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość wyeliminowania bariery utrudniającej przechodzenie, czyli progu. To jednak grozi pojawieniem się nieszczelności. Andrzej Witulski wyjaśnia, jak do niej nie dopuścić.

PRODUKCJA, str. 40. Piły w produkcji stolarki

Produkcja stolarki wiąże się z obróbką różnych typów profili. Niezbędne są między innymi elementy z PCW i aluminium do wykonania ram i skrzydeł, profile listew przyszybowych, a także szklane profile słupków stałych i ruchomych stabilizujące pakiety. Ważną operacją technologiczną jest też cięcie profili stalowych odpowiadających za sztywność okien z PCW oraz cięcie poszerzeń, nadbudów itp. Jakich narzędzi się do tego używa, wyjaśnia Adam Pietrzyk.

PRODUKCJA, str. 44. Przepis na dobrą powłokę

Lakiery i powłoki chronią drewnianą stolarkę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ zawierają spoiwo tworzące na powierzchni warstwę ochronną. Jakie systemy się stosuje, by była ona jak najbardziej odporna na czynniki zewnętrzne? Pisze o tym Janusz Bekas.

VADEMECUM STOLARKI, str. 44. Rozwiązania aluminiowe

Stolarka aluminiowa, jeszcze do niedawna zarezerwowana głównie dla biurowców, obecnie pojawia się również w innych budynkach. Jest coraz popularniejsza w domach jednorodzinnych, montują ją również deweloperzy. Szczególnie dobrze sprawdza się w dużych przeszkleniach. Oto nasz redakcyjny przegląd rozwiązań aluminiowych w budownictwie – od okien tarasowych, przez fasady, po okna z nakładkami aluminiowymi. Przyglądamy się również recyklingowi aluminium, izolacyjności termicznej okien aluminiowych oraz sprawdzamy poziom automatyzacji w fabrykach produkujących profile aluminiowe.