Forum Branżowe 01.2023
GOŚĆ NUMERU, str. 4. Bufor bezpieczeństwa
W tym numerze Robert Klos rozmawia z dyrektorem handlowym VBH Polska, Piotrem Czarneckim, o kondycji polskiej branży stolarki, a także o tym, jak to się stało, że jego firma stała się buforem bezpieczeństwa dla mniejszych przedsiębiorstw. Jak dyrektor handlowy VBH Polska ocenia nadchodzący rok i przyszłość swojej firmy, przeczytają Państwo w styczniowym wydaniu „Forum Branżowego”.
RYNEK, str. 23. SONDA: Co nas czeka w 2023 roku?
Chyba wszyscy są zgodni co do jednego – czeka nas niełatwy rok. Czy w 2023 roku firmy będą w stanie stawić czoła inflacji, rosnącym cenom surowców i energii? Które z nich mają szansę wyjść z kryzysu suchą stopą?
DILER 2030, str. 27. Zmiany w dotacjach w 2023 roku
Choć zapowiedzi nowej odsłony programu „Czyste Powietrze” wydawały się bardzo korzystne dla polskiej stolarki, rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania. „Czyste Powietrze 3.0” może okazać się remedium na wyzwania stojące przed firmami w sezonie 2023 i spełnieniem oczekiwań niewypowiedzianych przez organizacje branżowe.
OSŁONY I BRAMY, str. 30. Aby garaż się nie wychładzał
Energooszczędne rozwiązania to inwestycje, które z pewnością się zwrócą. Dotyczy to również bram garażowych. Czy w każdym garażu są potrzebne? Co różni je od pozostałych? Jak powinny być zamontowane? Wyjaśnia Andrzej Witulski.
OSŁONY I BRAMY, str. 34. Cieplej za szybą
Osłony okienne służą przede wszystkim do ochrony przed nadmiarem słońca oraz do zapewnienia prywatności. Jednak w naszych warunkach klimatycznych powinny też minimalizować straty ciepła przez okna w chłodniejszych porach roku. Które z nich najlepiej to robią? Dowiedzą się tego Państwo z tekstu Wiesława Klimczaka.
KOMPONENTY, str. 42. Okna z Północy
Okna skandynawskie, czyli szwedzkie, norweskie, duńskie, a nawet islandzkie. Są to tradycyjne konstrukcje, które lepiej niż te otwierane do wnętrza pomieszczenia sprawdzają się w trudnym, wietrznym klimacie wybrzeży morskich. Czym się różnią od tych, które widujemy na co dzień?
KOMPONENTY, str. 46. Okucie do wymiany
Stolarka okienna wymaga pielęgnacji. Producenci zalecają, by oprócz regularnego czyszczenia dokonywać także przeglądu okuć i je konserwować. Jednak dopiero gdy okno przestaje działać, ludzie szukają pomocy u specjalistów. Czy dystrybutorzy stolarki często podejmują się wymiany okuć w zamontowanych już oknach? Sprawdziła to Magdalena Rocka.
KOMPONENTY, str. 48. Szkło próżniowe – czy zawojuje rynek wymian?
Szyby próżniowe to przyszłość rynku okien. Jednocześnie ogromny skok technologiczny. Na możliwość ich komercyjnego stosowania czekaliśmy od lat. Jakie właściwości ma szkło próżniowe i dlaczego jest tak pożądane na rynku wymian, wyjaśnia Hanna Czerska.
MONTAŻ, str. 54. Jak wymieniać okna?
Wymiana okien to kluczowy etap termomodernizacji budynku, przeprowadzany przed jego dociepleniem. Czy montaż stolarki będzie się różnił od jej instalacji w nowym domu? Z jakimi wyjątkowymi zagadnieniami zetkną się wykonawcy? Odpowiedź na te pytania w tekście Andrzeja Witulskiego.
PRODUKCJA, str. 58. Wszechstronne narzędzie
Dzisiejsi producenci okien, drzwi i fasad to nowoczesne przedsiębiorstwa, które nie boją się przyszłości, ponieważ same o nią zadbały. Mamy jednych z najlepszych wytwórców w Europie, jak nie na świecie, a takie sukcesy osiąga się odwagą, dobrymi decyzjami i przyszłościowym myśleniem. Dlatego firmy, które kiedyś zdecydowały się na skomputeryzowanie projektowania i produkcji stolarki, dziś zbierają tego owoce.
PRODUKCJA, str. 60. Jak mierzyć efektywność produkcji?
Wskaźniki efektywności produkcji są jednymi z najważniejszych narzędzi, którymi dysponuje kadra kierownicza. Pozwalają w wymierny sposób porównywać rezultaty osiągane przez załogę i linie produkcyjne. Są ważnym parametrem pozwalającym ocenić rezultaty wprowadzanych usprawnień i modyfikacji. Jak mawiał Peter Drucker, wybitny myśliciel i teoretyk zarządzania: „Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać”.
RAPORT, str. 63. Liderzy okien i drzwi – województwo opolskie
Czy fakt, że opolskie jest najmniejszym i najmniej zaludnionym województwem w Polsce, znajdzie odzwierciedlenie w zestawieniu tutejszych liderów stolarki? Funkcjonują tu firmy o zasłużonej renomie, z których kilka należy do krajowej czołówki, a swój zakład ma światowy lider produkcji okien dachowych. Sprawdźmy zatem opolskich wytwórców okien i drzwi.
ZARZĄDZANIE, str. 68. Co dalej z fundacją rodzinną?
14 grudnia 2022 r. Sejm przyjął wreszcie ustawę o fundacji rodzinnej w kształcie, który został wypracowany w ostatnich dniach przez sejmową komisję gospodarki i rozwoju. Prace nad ustawą trwały od kilku lat. Dlaczego ten projekt jest tak istotny?