Forum Branżowe - 01.2022

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Stawiamy na serwis

Nowy rok otwiera w naszym miesięczniku rozmowa z Dariuszem Marczukiem, dyrektorem zarządzającym w Dormakaba Polska. Tematem wywiadu są oczywiście rosnące ceny surowców, ale też kłopoty z dostępnością pracowników – nasz rozmówca zdradza, jak firma zamierza sobie poradzić z odpływem wykwalifikowanej kadry. Dariusz Marczuk zapowiada też styczniową kampanię promującą usługi serwisowe: – Nie wyobrażam sobie budowania marki Dormakaba bez dobrego serwisu. Jednocześnie wzrosła świadomość klientów, bo dzisiaj nikt nie neguje tego, że trzeba zaprowadzić auto do ser­wisu i wymienić klocki hamulcowe, więc tym bardziej dotyczy to prowadzenia podłogowego czy szczotek w drzwiach automatycznych.

RYNEK, str. 12. Długo wyczekiwany jubileusz

Nikt się pewnie nie spodziewał, że na 30. edycję targów Budma przyjdzie nam czekać dwa lata. Impreza była kilka razy przesuwana i w końcu jest duża szansa, że uda nam się spotkać na tym ważnym na polskiej mapie targowej wydarzeniu, które zaplanowano na 1-4 lutego 2022. Co w tym roku szykują dla branży organizatorzy Budmy?

SONDA, str. 14. Jak minął rok?

Przełom roku to czas podsumowań. Jaki był miniony rok? Znów trudny dla wszystkich, bo naznaczony przedłużającą się pandemią i wszelkimi problemami, jakie się z tym wiążą. Nasi czytelnicy bardzo chętnie podzielili się z nami swoimi wnioskami. Oto wypowiedzi systemodawców.

 OSŁONY I BRAMY, str. 24. Wzór na bramę

Od początku XXI wieku w Polsce dominowały białe i brązowe bramy garażowe, a także te w dekorach imitujących drewno: złoty dąb i orzech. Obecnie królują szarości. Co będzie modne w najbliższej przyszłości? Nowym trendom we wzornictwie bram garażowych przyjrzał się Wiesław Klimczak.

FASADY, str. 30. Jak minął rok?

Pomysł, aby budować z aluminium i ze szkła, zaczęto wdrażać w latach 50. XX w. Ledwie pół wieku wcześniej zostałby uznany za niedorzeczny. Jeszcze u schyłku XIX w. ten metal zaliczano do wyjątkowo cennych. W początkach istnienia ówczesne zakłady (znane dziś jako koncern Alcoa) produkowały go ok. 25 kg dziennie. Co spowodowało, że aluminium zdominowało współczesne budownictwo i zaczęło poważnie konkurować ze stalą – starała się ustalić architekt Sylwia Melon-Szypulska.

KOMPONENTY, str. 32. Designerskie profile

Klienci wybierają okna, zwracając uwagę na ich wygląd. Liczą się nie tylko parametry stolarki, ale także jej design. Nawet w portalach czy gazetach budowlanych można przeczytać o najnowszych trendach w modzie okiennej. Co zatem jest ostatnim krzykiem mody, a co już powoli odchodzi do lamusa? Odpowiedź na te pytania w tekście Magdaleny Rockiej.

KOMPONENTY, str. 34. Rok szkła. Szkło ogniochronne

Podczas pożaru szyby w budynku są narażone na temperaturę dochodzącą nawet do 1000°C. Jak sobie z tym radzi zwykłe szkło, a jak szkło specjalne? Jakie właściwości powinno mieć szkło ogniochronne, które z pożarem radzi sobie teoretycznie lepiej? Zapraszamy do lektury artykułu architekt Sylwii Melon-Szypulskiej.

KOMPONENTY, str. 38. Sposoby na czyste i świeże powietrze

Istotnym problemem budownictwa mieszkaniowego jest stosowanie odpowiednich środków technicznych, które ograniczyłyby zużycie energii i zapewniły optymalne warunki higieniczne. Łączy się to z właściwą wentylacją, którą określa się cyrkulację powietrza zachodzącą między pomieszczeniami w budynku a jego przestrzenią zewnętrzną. O rodzajach wentylacji, ale też skutecznych sposobach na smog pisze inż. Zbigniew Czajka.

PRODUKCJA, str. 42. Przechowaj i wyślij

Wśród programów służących do obsługi zakładu produkcyjnego znajdują się te, które odpowiadają za magazynowanie komponentów, wyrobów gotowych, ale też zorganizowanie transportu. Brzmi prosto, jednak w rzeczywistości jest dość skomplikowane. Zawiłości programów logistyczno-magazynowych wyjaśnia Anna Grocholska.

 ZARZĄDZANIE, str. 47. Kryzys w mediach społecznościowych – geneza

Media społecznościowe mogą się okazać źródłem poważnego kryzysu wizerunkowego marki, niezależnie od tego, czy jest ona w nich aktywna, czy nie, a najgroźniejsze jest założenie, że naszej organizacji takie kryzysy nie dotyczą. O genezie powstawania kryzysów w social mediach pisze zajmująco Paweł Gregorczyk.

1