Forum Branżowe 01.2021
GOŚĆ NUMERU, str. 2. Tworzę nowe kategorie
Styczniowe wydanie naszego miesięcznika otwiera rozmowa z Tadeuszem Konaszukiem, prezesem firmy Vikking KTS. Tonem pełnym pasji opowiada on, jak to możliwe, że niedużemu producentowi z Białej Podlaskiej udało się zawojować rynek stolarki okiennej i drzwiowej i jaka strategia to umożliwiła. Jak twierdzi właściciel: – Kiedyś jeszcze mogłem mieć wątpliwości, kompleksy, ale kiedy oglądam produkty naszych największych, światowych konkurentów, to naprawdę widzę wyraźnie przewagi techniczne wyrobów Vikkinga. Czuję, że dzisiaj to my jesteśmy na czele tej kategorii. Oferujemy rozwiązania, które nie ustępują żadnym nowinkom branżowym ani z segmentu drewna, ani tworzywa czy aluminium.
OD REDAKCJI, s. 8. Produkty na rok 2021
Branża stolarki już prawie od roku nie ma możliwości uczestniczenia w tradycyjnych imprezach targowych, dlatego nasza redakcja stworzyła w 2020 roku cykl webinariów, które umożliwiły firmom zaprezentowanie nowych usług i produktów. Webinaria te cieszyły się dużą popularnością, dlatego zdecydowaliśmy się na ich organizację również w tym roku. Co nas zatem czeka w sezonie 2021? Na pewno możemy obiecać, że będzie się dużo działo i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
RANKING, s. 14. Setka dynamicznych
Centrum Analiz Branżowych przygotowało listę stu firm z branży stolarki otworowej, które odnotowały największą dynamikę wzrostu sprzedaży. Znaleźli się na niej producenci oraz dostawcy, których sprzedaż w 2019 roku zwiększyła się o ponad 14 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Spośród nich 10 firm zwiększyło sprzedaż o ponad 50 procent, a lider zestawienia odnotował niebagatelny wzrost aż o 161 procent! Kto znalazł się w setce najbardziej dynamicznych firm? Sprawdź koniecznie nasz ranking.
OSŁONY I BRAMY, s. 28. Roleta czy żaluzja
W ostatnich latach okna i fasady osłania się najczęściej aluminiowymi roletami oraz żaluzjami zewnętrznymi. Oba systemy łączy funkcja ochrony przed zbyt silnym nasłonecznieniem, ale dzieli bardzo wiele. Kiedy wybrać roletę, a w jakich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie żaluzja zewnętrzna? Która z nich lepiej ochroni wnętrze przed ucieczką ciepła i zapewni jego wyciszenie, a która będzie skuteczniejszą barierą w przypadku włamania? Odpowiedzi na te inne pytania udziela Wiesław Klimczak.
MATERIAŁY, s. 30. Szyby z energią
Właściciele domów coraz chętniej sięgają po nowe, ekologiczne sposoby ogrzewania. Nowym pomysłem na rynku są ogrzewane… szyby. Na razie takich rozwiązań jest niewiele, ale warto im się przyjrzeć. W większości są to autorskie pomysły producentów szkła, których szczegóły techniczne zostały objęte tajemnicą. Obecnie szkło grzewcze stosuje się najczęściej w przeszklonych dachach, świetlikach i oknach połaciowych do ochrony przed śniegiem i lodem, ale kto wie – może za jakiś czas takie szkło będzie również ogrzewać nasze domy?
DOM AKTYWNY, s. 37. Rozsądny umiar
W Domu Aktywnym wiele codziennych czynności może być wykonywanych automatycznie, pozornie bez udziału i wysiłku mieszkańców. Najpopularniejsze z nich to napędy do bram garażowych i rolet, ale niektórzy inwestorzy decydują się też na bardziej zaawansowane urządzenia, które można programować. W prototypowym Domu Aktywnym instalacja ma być zintegrowana, obsługiwana z jednego urządzenia. Jednym z ważnych pytań jest wybór sposobu zasilania wszelkiego rodzaju napędów. Czy ma to być zasilanie sieciowe, bateryjne, a może solarne? Jakie jeszcze decyzje projektowe czekają nas w Domu Aktywnym? Zobacz, co podpowiada architekt Sylwia Melon-Szypulska.
VADEMECUM STOLARKI, s. 38. Okucia i akcesoria do drzwi
Jak dobrać wszystkie komponenty stolarki drzwiowej, aby uzyskać zadowalający nas efekt? Jaką konstrukcję powinny mieć drzwi wejściowe do domów i mieszkań, a jakie drzwi wejściowe do budynków wielorodzinnych? Jakie wymagania powinny spełniać okucia drzwi montowanych na drogach ewakuacyjnych? Jak wybrać skuteczne i bezpieczne drzwi przeciwpożarowe? Jakie są najpopularniejsze systemy kontroli dostępu? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym styczniowym vademecum.
SZKŁO I FASADY, s. 52. Widać jak na dłoni
Współczesne witryny sklepowe to najczęściej duże przeszklenia ujęte w aluminiowe ramy. Jakie rozwiązania znajdziemy w ofercie systemodawców? Od czego powinien zależeć wybór konkretnego systemu? Na te pytania odpowiada tekst Hanny Czerskiej.
RYNEK, s. 57. Ważny komponent
Jeszcze kilka lat temu klienci kupujący okna zwracali uwagę głównie na marki producentów profili. Od jakiegoś czasu to się zmienia – duża część klientów jest bardziej świadoma i lepiej rozeznana w rynku. Jakie pytania dziś padają najczęściej? Wypowiedzi sprzedawców stolarki zebrała dla nas Magdalena Rocka.
MOJE OKNO, s. 63. Z pasji do gotowania
Gościem Lidii Drabarek jest tym razem Robert Sowa – kucharz, restaurator i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej. Jak sam o sobie mówi, jest pozytywnym pracoholikiem, gdyż kocha gotować i jeść. W rozmowie z naszą autorką opowiada o nowej autorskiej restauracji mieszczącej się przy ulicy Nowogrodzkiej „N31 restaurant&bar”, a także o tym, jak radzi sobie w tych trudnych dla restauratorów czasach.
Zapraszamy do lektury całego miesięcznika w nowej, atrakcyjniejszej odsłonie!