Raport roczny Grupy Arbonia wskazuje na wzrosty. Przedsiębiorstwo w roku 2024 wypracowało większe przychody niż rok wcześniej.
Arbonia odnotowała wzrost przychodów i wskaźnika EBITDA
Jak podaje Arbonia w swoim raporcie rocznym w 2024 r. przychody wzrosły o 10,2 proc. rok do roku. Oznacza to kwotę 556,3 mln franków szwajcarskich wobec 504,6 mln rok wcześniej. Po skorygowaniu tych danych o zmiany walutowe i przejęcia widzimy spadek o -5,4 proc. Jednak jest on mniejszy niż rok wcześniej. Wówczas w odniesieniu do 2023 r. było to -8,2 proc.
EBITDA natomiast zwiększyła się o 22,1 proc. Wskazana w raporcie rocznym kwota to 41,7 mln franków. W roku 2023 było to 34,1 mln. Z kolei marża EBITDA w porównywanych okresach wzrosła z 6,8 proc. do 7,5 proc.
W swoim raporcie szwajcarski producent drzwi i komponentów wyjaśnia, że wpływ tę sytuację mają przejęcia firm Dimoldura i Lignis. Z kolei powyższe dane nie uwzględniają jednorazowych działań finansowych. Jednym z ważniejszych była sprzedaż terenu przy ul. Zelgstrasse w Arbon (Szwajcaria). Wyniosły one łącznie 24,6 mln franków szwajcarskich netto.
Niepewna sytuacja na rynkach europejskich
Spadek przychodu netto, jak tłumaczy Grupa Arbonia, wynika przede wszystkim z trwającego spadku nowej działalności budowlanej w połączeniu ze wzrostem średnich kosztów wynagrodzeń i ujemnymi kursami walutowymi.
Ponadto na europejskich rynkach Arbonii utrzymywała się niepewność. Sytuacja była trudna również na największym dla Grupy rynku niemieckim. Tutaj druga połowa 2024 r. była słabsza niż oczekiwano. Liczba pozwoleń na budowę nadal spadała, a koszty finansowania utrzymywały się na wysokim poziomie przez długi czas.
Raport roczny wskazuje na optymizm w roku 2025
Jak podaje zarząd Grupy w raporcie finansowym Arbonia jest ostrożnie optymistyczna co do roku obrotowego 2025. Prognozowany wzrost przychodów to 3-5 proc. Z kolei skorygowany zysk EBITDA powinien wynieść ok. 60 mln szwajcarskich.
Uwe Schiller, dyrektor finansowy grupy Arbonia, wyjaśnia:
Rok 2024 charakteryzował się sprzedażą Climate Division. Chociaż sprzedaż przedłużała się, a ostateczne zamknięcie nastąpiło dopiero 26 lutego 2025 r., Arbonia wykorzystała ten czas na przygotowanie się do swojej działalności jako producenta wyłącznie drzwi. (…) otwierając nowe rynki i kanały dystrybucji poprzez kolejne przejęcia.
Polskie Invado z nagrodą konsumentów

Arbonia działa na całym świecie. W Polsce należące do Grupy Invado ma siedzibę i zakład produkcyjny w Dzielnej (województwo śląskie). Działająca od lat 90. ub. wieku firma otrzymała w lutym 2025 roku ważną dla niej nagrodę. Jest to Laur Konsumenta 2024 w jego jubileuszowej edycji: „Lider XX-lecia”.
Szwajcarska spółka ma też zakłady produkcyjne w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Serbii, Rosji, Włoszech, Belgii i Holandii oraz w Polsce działa ponadto przez własne spółki dystrybucyjne, a także biura i partnerów w ponad 70 krajach. Zatrudnia niemal 3 tys. osób.
Zobacz również
Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024
Raport finansowy Grupy Deceuninck wskazuje na spadek sprzedaży. Pomimo to w roku 2024 zysk netto wzrósł.
Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.
Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi – prognoza do 2034 r.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi ma notować coroczne wzrosty. W dłuższej perspektywie globalny popyt spowoduje wypracowanie przez ten segment rynku kwoty 8,09 mld dol.