Aluprof utrzymuje ubiegłoroczną rentowność

Red.: |Data publikacji:

Największemu polskiemu dostawcy systemów aluminiowych udaje się w tym roku utrzymać rentowność sprzedaży pomimo rosnących cen zaopatrzeniowych. Z początkiem roku planowana jest jednak kolejna podwyżka profili od Aluprofu.

Na ostatniej konferencji prasowej Grupy Kęty omawiano również wyniki Segmentu Systemów Aluminiowych, któremu przewodzi Aluprof. Spółka osiągnęła po 3 kwartałach br. przychody w wysokości ponad 1,45 mld zł, co wobec ubiegłorocznych 1,16 mld zł oznacza wzrost o jedną czwartą. Wypracowany w tym okresie zysk netto wyniósł niemal 192 mln zł i był podobnie wyższy od tego z analogicznego okresu roku minionego. Po wprowadzeniu w tym roku podwyżek spółce udało się utrzymać rentowność netto na poziomie 13 proc. Prezes Tomasz Grela, omawiający wyniki Aluprofu, zwrócił uwagę na tegoroczne problemy wynikające nie tylko z pozyskaniem aluminium w odpowiedniej cenie, ale też z brakiem dostępności różnych innych surowców. Podkreślił również zjawisko rosnącej inflacji oraz coraz wyższych kosztów energii. Zdaniem zarządu Grupy Kęty dla utrzymania dobrej rentowności te wzrosty trzeba będzie uwzględnić także w cenach na kolejny sezon.

Z informacji zawartych w raporcie Grupy Kęty wynika, że „w III kwartale 2021 r. średnia cena aluminium wyniosła ok. 2645 USD za tonę, co oznaczało wzrost o 52 proc. w USD, a po przeliczeniu na PLN o 54 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Zmiany cen surowca w krótkim okresie mogą wpływać na rentowność działalności, szczególnie w Segmencie Systemów Aluminiowych, ponieważ wpływ zmian notowań przenoszony jest na klientów z opóźnieniem 3-6 miesięcy. Czynnikiem stabilizującym osiągane wyniki są zawarte transakcje zabezpieczające ceny zakupu aluminium oraz w części naturalne zabezpieczenie jakim jest kwotowanie produktów w oparciu o bieżące notowania surowców”.

Tomasz Grela, prezes zarządu Aluprof:

Jesteśmy zmuszeni do cyklicznego podnoszenia cen. Taka podwyżka nastąpiła w tym roku dwukrotnie, a styczeń przyszłego roku to okres kolejnej podwyżki. Będziemy reagować.

O wysokich cenach profili aluminiowych wykorzystywanych w ślusarce i powodach tak wysokich cen piszemy więcej w artykule:

Dlaczego systemy aluminiowe drożeją?

Zobacz również

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Roltec zbuduje we Wrocławiu nową fabrykę do wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Szklane panele mogą stanowić część szklanej fasady.

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Podczas webinarium z 1 grudnia 2022 roku poznaliśmy założenia i szczegóły Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Obecnie trwają zapisy do tej inicjatywy.

Kolejny dobry rok Budvaru

Kolejny dobry rok Budvaru

Budvar Centrum odnotuje w tym roku 25-proc. wzrost liczby sprzedanych okien, większy za granicą niż w Polsce. Szacuje się, że wartościowo ten wzrost będzie jeszcze większy.

1