8 włamań na godzinę! Rośnie sprzedaż zabezpieczeń przeciwwłamaniowych

Red.: |Data publikacji:

Po raz pierwszy od lat liczba kradzieży z włamaniem wzrosła w stosunku do roku ubiegłego. Takich przestępstw było ponad 5 proc. więcej niż w 2017 r. Branża już odczuwa wzrost zainteresowania produktami przeciwwłamaniowymi. W ciągu ostatnich dwóch lat sprzedać okuć w klasach RC wzrosła u niektórych dostawców nawet o ponad 20 proc. Czy za sprawą niepokojących danych policyjnych trend ten się utrzyma?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Program Dom Bezpieczny na podstawie danych Komendy Głównej Policji, w Polsce w 2018 r. dokonano 69 058 kradzieży z włamaniem –  o ponad 3,5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że dziennie dokonywanych jest 189 włamań – 8 w każdej godzinie!

Największe wzrosty tej kategorii przestępstw odnotowano w województwie świętokrzyskim (32 proc.), śląskim (22 proc.) oraz wielkopolskim (20 proc.). Za połowę odnotowanych kradzieży z włamaniem odpowiadają cztery województwa (dolnośląskie, śląskie, mazowieckie, pomorskie).

Po latach spadków, wzrost liczby stwierdzonych przestępstw o 5% w 2018 roku tylko potwierdza siłę i skalę zjawiska przestępstw kradzieży z włamaniem w Polsce. Z całą pewnością nie powinniśmy bagatelizować zagrożenia. Prawie 70 tysięcy właścicieli domów i mieszkań w ubiegłym roku z pewnością też myślało, że akurat ich to nie spotka. Oczywiście cieszy wzrost wykrywalności, jednak będzie on jeszcze wyższy, jeżeli będziemy skutecznie zabezpieczać swoje domy i mieszkania! – komentuje Karol Klos, inicjator Programu Dom Bezpieczny.

Wielu producentów stolarki otworowej, jak i dostawcy dla tej branży odnotowuje rosnące zainteresowanie produktami o charakterze przeciwwłamaniowym. Coraz częściej inwestorzy indywidualni pytają bowiem o drzwi i okna z klasami odporności na włamanie. Branża chcąc wyjść naprzeciw tym potrzebom coraz intensywniej informuje w swoich przekazach marketingowych o tego typu produktach, są one też bardziej eksponowane na targach branżowych. Również rosnąca liczba koalicjantów programu Dom Bezpieczny może być dowodem na to, że producenci i dostawcy stawiają na promocję produktów przeciwwłamaniowych.

Czy niepokojące statystyki policyjne spowodują jeszcze większe zainteresowanie produktami bezpiecznymi w naszym kraju? Można przypuszczać, że trend ten się umocni. Jak wynika z badań przeprowadzonych u naszych zachodnich sąsiadów, 1/4 Niemców stosuje dodatkowe zabezpieczenia drzwi (m.in. sztaby, czujki ruchu, automatyczne oświetlenie). Z kolei Instytut Allensbacha przeprowadził w 2017 r. badanie, z którego wynikało, że dwa miliony Niemców w najbliższych dwóch latach przeprowadzi inwestycję w ochronę przeciwwłamaniową swoich domów i mieszkań. Średnia wartość tych inwestycji wynosi według organizacji „Zuhause sicher” wynosi 3,6 tys. euro.

Zobacz również

Grupa Kęty w 1 kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty w 1 kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

1