Jakie korzyści dają rolety okienne?

Red.: |Data publikacji:

Gdy decydujesz się na budowę nowego domu lub modernizację już istniejącego, warto pomyśleć o montażu rolet zewnętrznych. Dla dobrej izolacji pomieszczenia ważne są prawidłowo ocieplone ściany i wysokiej klasy energooszczędne drzwi i okna. Masz jednak jeszcze jedno rozwiązanie do dyspozycji, które pozwoli ci zaoszczędzić roczne wydatki na energię aż do 30%.

Rolety zewnętrzne wpływają korzystnie na bilans energetyczny budynku

Rolety wykonane są z wysokiej jakości profili aluminiowych ekstrudowanych, dzięki czemu są trwałe i wytrzymałe na wpływ czynników atmosferycznych. Chronią twoje wnętrze przed naporem wiatru, wilgocią i mrozem, które skutecznie wychładzają pomieszczenia zimowym podmuchem. Chronią także stolarkę okienną przed uszkodzeniami, powodowanymi oddziaływaniem niskich i wysokich temperatur. Wełniany koc i kubek gorącej czekolady mogą być wyborem przyjemności, delektowania się miękkością materiału i intensywnością smaku, a nie koniecznością chronienia się przez zimnem, wślizgującym się po parapecie.

Jak to działa?

Pomiędzy szybą okna a pancerzem rolety tworzy się poduszka powietrzna, stanowiąca doskonałą izolację. Zamontowanie rolety zewnętrznej stwarza więc dodatkową przestrzeń, odgradzającą twoje wnętrze od niechcianych wpływów zimnego lub gorącego powietrza. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki tej specyficznej barierze powietrznej zimą rolety ograniczają utratę ciepła, co pozwala obniżyć zużycie energii. Latem natomiast odgradzają od upału i zapewniają przyjemny chłód w pomieszczeniu.

Zrównoważony rozwój

Przy obecnych trendach zrównoważonego rozwoju warto pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach. Dzięki roletom zewnętrznym oszczędzasz zużycie energii i surowców opałowych, minimalizujesz wydatki na ogrzewanie i klimatyzację, wpływasz korzystnie na jakość powietrza i w efekcie dbasz o środowisko, dając dobry przykład przyszłym pokoleniom.

Na rynku dostępny jest np. system rolet podtynkowych SP i SP-E Aluprofu, których właściwości docenił Instytut Domów Pasywnych (PHI): systemy te mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Zostały przy tym opracowane tak, by nie ingerować w konstrukcję okna i tym samym nie naruszać szczelności budynku, co zapewnia doskonałą izolację termiczną.

Cisza jest pro eko

Dbając o środowisko, zadbaj także o przestrzeń wokół siebie i higienę odpoczynku. Cisza jest warunkiem koniecznym, by zregenerować siły podczas snu, by odetchnąć wieczorem po długim dniu pracy, czy by cieszyć się wspólnymi chwilami z bliskimi. Rolety zewnętrzne są sprawdzoną metodą zmniejszania natężenia hałasu. Prawidłowo zamontowana i rozwinięta roleta, wraz z zamkniętym oknem, może obniżyć go nawet o 17 dB!

Mądre decyzje

O dobrze właściwej rolety warto pomyśleć już na etapie projektu. Inwestując w dom, który pozwoli zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, oświetlenie i klimatyzację, będziesz mieć realny wpływ w stworzenie przestrzeni przyjaznej środowisku i dającej ci pełen komfort użytkowania.

Materiał od:  Magdalena Matraszek  (Aluprof)

Zobacz również

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany?

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany?

Dom musi trzymać ciepło w środku. Ile dokładnie – to wynika z przepisów budowlanych. Ustawowe normy zapotrzebowania na ciepło, a...

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają...

Jak regulować temperaturę smartfonem?

Jak regulować temperaturę smartfonem?

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To...