Inteligentne ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Red.: |Data publikacji:

Odpowiednia temperatura w domu to gwarancja komfortu jego mieszkańców. W ostatnich latach za sprawą gwałtownego wzrostu cen energii coraz częściej zastanawiamy się jednak, czy wybrać ciepło w domu, czy też zatroszczyć się o swoje portfele. Rozwiązaniem tego dylematu jest wielostrefowy regulator podłogowy z funkcją Bluetooth. Pozwala on oszczędzać energię w inteligentny sposób, nie rezygnując z wygody.

Fot. Witraż

Oszczędzanie energii to wyzwanie dla nas wszystkich. Na wysokości zadania muszą stanąć nie tylko decydenci, odpowiedzialni za zmiany w systemie zarządzanie dostawami energii, ale także użytkownicy, dla których ważne jest ergonomiczne gospodarstwo domowe. Próbujemy oszczędzać energię na różne sposoby. Według danych zebranych przez firmę Resideo dla 28% brytyjskich konsumentów (oraz odpowiednio dla 25% mieszkańców Hiszpanii, 22% Belgii i Holandii, 20% Niemiec, 13% Włoch i 11% Francji) bezpośrednim rozwiązaniem problemu rosnących kosztów energii jest po prostu wyłączenie ogrzewania.

Sposoby na oszczędzanie energii

Globalny kryzys energetyczny dotarł również do Polski. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Resideo, aż 63% Polaków jest bardzo zaniepokojonych wzrostem cen energii. Próbujemy radzić sobie z problemem na różne sposoby. 8% badanych – podobnie jak w innych krajach europejskich – po prostu wyłącza ogrzewanie. Tyle samo osób wyłącza ogrzewanie, ale tylko wychodząc z domu. 18% ankietowanych deklaruje, że ich sposobem na oszczędzanie jest obniżanie temperatury w domu, zaś 15% reguluje temperaturę grzania w ciągu dnia.

Właśnie kontrola nad temperaturą w domu jest jednym z efektywniejszych rozwiązań, które często stosuje się w ramach tzw. inteligentnego domu. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii kontrolowanie zużycia energii jest dziś najbardziej ergonomiczne i przyjazne wszystkim użytkownikom.

Fot. Resideo

Pełna kontrola

Wyłączenie ogrzewania – choć z pewnością pozwoli zaoszczędzić pieniądze, z całą pewnością spowoduje obniżenie komfortu w domu. Dodatkowo w dłuższej perspektywie może przysporzyć wielu problemów, takich jak zamarznięte rury i zbyt duża wilgotność pomieszczeń, a to oznaczałoby kolejne wydatki. Kontrolowanie temperatury poprzez zastosowanie inteligentnego sterowania strefowego może przynieść dużo lepsze efekty.

Na rynku są już dostępne regulatory podłogowe z funkcją Bluetooth, które umożliwiają pełną kontrolę instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego. Maksymalnie mogą sterować ośmioma strefami/pomieszczeniami w domu lub biurze. Można je łatwo zintegrować zarówno z nowymi, jak i istniejącymi instalacjami.

Oto zalety korzystania z takiego regulatora:

  • Efektywna strefowa regulacja temperatury niezależnie od tego, czy steruje ogrzewaniem, czy chłodzeniem.
  • Bluetooth umożliwia prostą konfigurację i ustawienie za pomocą aplikacji
  • Sterowanie strefami przewodowo i bezprzewodowo w ramach jednego systemu
  • Optymalizacja pracy współpracującego z nim urządzenia (kocioł, pompa ciepła itp.)

– Informacje dotyczące ciągłego wzrostu kosztów energii wciąż dominują w wiadomościach. Jednocześnie stale zaostrzają się normy efektywności, jesteśmy zatem świadkami rewolucji ogarniającej całą branżę grzewczą. Odejście od kotłów gazowych na rzecz pomp ciepła oraz od grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego stanowi wyzwanie dla wszystkich. Dlatego nasz nowy regulator Honeywell Home HCC100 oferuje niezawodne rozwiązanie w zakresie wielostrefowego sterowania podłogowego zarówno dla kotłów, jak i pomp ciepła. Innowacyjne funkcje, takie jak aplikacja Resideo Pro App, która prowadzi instalatorów przez cały proces konfiguracji i uruchomienia, sprawiają, że jest to jeszcze bardziej przemyślany wybór dla profesjonalnych instalatorów, którzy chcą świadczyć swoim klientom usługi na najwyższym poziomie – wyjaśnia Krzysztof Meinicke, dyrektor ds. produktów w regionie EMEA.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Resideo.

Zobacz również

Jaki bufor i zasobnik do pompy ciepła ?

Jaki bufor i zasobnik do pompy ciepła ?

Wymiana nieekologicznych urządzeń grzewczych na wydajne i przyjazne środowisku skłania wiele osób do zakupu pompy ciepła. Dlaczego inwestując w to...

Jak szkło aktywne sprawdza się na fasadach?

Jak szkło aktywne sprawdza się na fasadach?

Intensywna urbanizacja obszarów miejskich i wynikające z tego procesu zwiększone zagęszczenie obiektów sprawiają, że prywatność staje się kluczowym czynnikiem zarówno...

Czy okno może być eko?

Czy okno może być eko?

Słowo „eko” na dobre zadomowiło się w codzienności. Ekologicznie jemy, podróżujemy, odpoczywamy. I budujemy. Jak grzyby po deszczu wyrastają domy...