Jaki bufor i zasobnik do pompy ciepła ?

Red.: |Data publikacji:

Wymiana nieekologicznych urządzeń grzewczych na wydajne i przyjazne środowisku skłania wiele osób do zakupu pompy ciepła. Dlaczego inwestując w to urządzenie, warto połączyć je z zasobnikiem c. w. u. oraz buforem ciepła? Jak przekłada się to na efektywność energetyczną budynku?

Zalety korzystania z pomp ciepła są powszechnie znane – wielofunkcyjność, ekologiczność, wygoda użytkowania… Aby jednak maksymalnie wykorzystać możliwości, które daje pompa, dobrze jest połączyć ją z buforem ciepła oraz zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Zbiorniki buforowe mają istotny udział w efektywnym wykorzystywaniu energii wytwarzanej przez pompy. Zapewniają odpowiedni poziom wody w instalacji, dzięki czemu pompa pracuje stabilnie. Sprężarka rzadziej się uruchamia, co przekłada się na wydłużenie żywotności całego urządzenia. Bufor może stanowić również magazyn energii niezbędnej do procesu odszraniania.

Odpowiedni zasobnik c.w.u. jest natomiast idealnym rozwiązaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Umożliwia on także magazynowanie ciepła w przypadku nadwyżki energii elektrycznej powstałej np. w słoneczne dni we własnej instalacji fotowoltaicznej. Inteligentne wykorzystanie nadwyżek umożliwia funkcja SmartGrid dostępna w niektórych pompach ciepła.

Jak dobrać bufor i zasobnik do pompy ciepła ?

Poprawnie dobrany bufor oraz zasobnik zwiększają efektywność energetyczną całego układu, zapewniając komfort ogrzewania i produkcji c.w.u. Aby ten wybór ułatwić, firmy oferują odpowiednio zestawione pakiety, które optymalizują pracę instalacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na oddzielny zakup urządzeń, warto wstępnie oszacować moc pompy ciepła oraz pojemność zasobnika i bufora. W tym celu takie firmy jak np. Termet udostępniają program doboru, który ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Wystarczy w prosty sposób uzupełnić kilka informacji:

1. wprowadzić lokalizację,
2. podać rodzaj budynku i jego powierzchnię
3. oraz standard energetyczny opierając się na tabeli

Na podstawie tych danych, program obliczy szacowaną moc pompy ciepła oraz pojemność zasobnika i bufora.

Program służący poprawnemu doborowi zestawu znajdziesz TUTAJ.

opr. na bazie materiałów firmy Termet

 

Zobacz również

Jak szkło aktywne sprawdza się na fasadach?

Jak szkło aktywne sprawdza się na fasadach?

Intensywna urbanizacja obszarów miejskich i wynikające z tego procesu zwiększone zagęszczenie obiektów sprawiają, że prywatność staje się kluczowym czynnikiem zarówno...

Inteligentne ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Inteligentne ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Odpowiednia temperatura w domu to gwarancja komfortu jego mieszkańców. W ostatnich latach za sprawą gwałtownego wzrostu cen energii coraz częściej...

Czy okno może być eko?

Czy okno może być eko?

Słowo „eko” na dobre zadomowiło się w codzienności. Ekologicznie jemy, podróżujemy, odpoczywamy. I budujemy. Jak grzyby po deszczu wyrastają domy...